سواحل مکران؛ موتور پیشران توسعه ملی

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، نشست مشترک پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با نماینده ویژه رئیس جمهور و دبیر توسعه سواحل مکران روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت برگزار شد.

این نشست با حضور دکتر حسین دهقان نماینده ویژه رئیس جمهور و دبیر توسعه سواحل مکران و دکتر علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و جمعی از معاونان، مدیران و مدیران عامل شرکت های فناور و دانش بنیان و با هدف هم افزایی پارک های علم و فناوری با دبیرخانه و بهرمندی از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در منطقه مکران برگزار گردید.

در این نشست دکتر علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران بر مرجعیت این سازمان تاکید کرد و گفت: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تلاش کرده تا حوزه های متنوعی از جمله کشاورزی، جغرافیا، زبان،گردشگری و… را پوشش دهد و شرکت های فناور و دانش بنیان در حیطه های گوناگون در این مجموعه عضویت و استقرار دارند.

وی با اشاره به محوریت جلسه با عنوان توسعه سواحل مکران و اعلام آمادگی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در راستای به کارگیری ظرفیت های در دسترس سازمان خاطر نشان کرد: امیدواریم تا با بهره مندی از ظرفیت های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در جهت تحقق این امر گام برداریم.

معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با تاکید بر بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از دانش‌بنیان‌ها و تولید داخلی گفت: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به عنوان قدیمی‌ترین و بزرگترین پارک شهری و دانشگاهی کشور، سال جاری را با محوریت دیپلماسی دانش بنیان به پیش می برد و در تلاشیم تا فراتر از مرزهای جمهوری اسلامی به فعالیت بپردازیم و فناوری ها را به کشورهای همسایه و آمریکای جنوبی و… نیز انتقال دهیم.

دکتر اله دادی ضمن اشاره به شعار دانشگاه تهران با عنوان جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت پذیری اجتماعی اظهار داشت: این رویکرد سرلوحه کار تمامی واحدهای دانشگاه تهران است.

وی در ادامه گزارشی از عملکرد پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۱ ارائه داد و تشریح کرد: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران دارای ۴۶۰ واحد فناور، ۶۵۰۷ نیروی انسانی فناور شاغل در شرکت ها، ۱۰۴۹ محصول و یا خدمت ، نزدیک به ۳۵۰ هزار دلار صادرات محصولات و خدمات شرکت‌ها و بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان فروش توسط شرکت ها می باشد.

دکتر اله دادی از امضای تفاهم نامه ناحیه نوآوری در خرداد ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: ناحیه نوآوری دانشگاه تهران اولین ناحیه نوآوری کشور است که در یک تفاهم چهارجانبه با شهرداری، وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ریاست دانشگاه تهران به مرحله اجرا می رسد.

وی در ادامه افزود: این ناحیه نوآوری نزدیک به ۸۰۰ هکتار است و ناحیه کلیدی و تجاری تهران را شامل می شود و بزرگراه های مدرس، شهید چمران، حکیم، شهید گمنام و خیابان مطهری را در بر می گیرد، همچنین سیزده خدمت از سوی شهرداری به شرکت ها در این بخش ارائه می شود.

معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به اینکه تغییر اکوسیستم اطراف دانشگاه تهران به ناحیه فناوری و نوآوری کشور امری ضروری است، تصریح کرد: بخش دیگر ناحیه نوآوری دانشگاه تهران ۵۷ هکتار است که محدوده کارگر شمالی، انقلاب، وصال شیرازی و کشاورز را شامل می شود.

وی با بیان اینکه ناحیه نوآوری دانشگاه تهران پلی بین صنایع سنتی و فناوری‌های نوین و دستیابی به اهداف تحول دیجیتال است خاطر نشان کرد: گسترش فضای کسب و کار، ایجاد اکوسیستم فناوری و نوآوری باز، امکان استقرار شرکت های دانش‌بنیان، شتابدهنده ها و عناصر نواحی نوآوری، وجود ظرفیت های بالفعل منطقه مانند مراکز نوآوری، دیتا سنتر، شتابدهنده های تخصصی، Open Lab و ۵G از مزایای این ناحیه است.

دکتر حسین دهقان دبیر اجرایی شورای توسعه سواحل مکران، به تببین ظرفیت های موجود در سواحل مکران پرداخت و گفت: سواحل مکران می تواند موتور پیشران توسعه ملی باشد و ضروری است که در این منطقه تولید سرمایه صورت گیرد، به همین جهت باید با یک نگاه ملی و دردمندانه از این ظرفیت بهره گرفته شود.

وی در راستای تحقق توسعه سواحل مکران از دستیابی به راهبردهای اساسی صحبت کرد و افزود: ضروری است تا مجموعه راهبردهایی برای شناسایی نقاط مشخصی که بیشترین تناسب را با فعالیت های مناسب توسعه دارند، تدوین کرده و در راستای این راهبردها، اقدام کنیم.

دکتر دهقان با تاکید بر توجه به محیط زیست در توسعه سواحل مکران ، یادآور شد: ما نباید در کنار توسعه منطقه از توجه به حفظ محیط زیست غافل شویم و تاکید ما بر حفظ توازن محیط در کنار توسعه هم جانبه سواحل مکران می باشد.

نماینده ویژه رئیس جمهور در خصوص نحوه همکاری با پارک علم و فناوری دانشگاه تهران پیشنهاداتی را ارائه داد و افزود: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران می تواند با حضور در منطقه مکران، به توسعه قطب علم و فناوری در این ناحیه کمک کند و همچنین با انجام تحقیقات و مطالعات و شکل گیری قطب علم وفناوری، می توان زنجیره های مختلفی ایجاد کرد که به اشتغال، جذب سرمایه گذار و…. منجر شود و افزایش راندمان و بازدهی منطقه را به دنبال داشته باشد.

دکتر دهقان در پایان افزود: اطلاعات و تسهیلات لازم از سوی شورای توسعه سواحل مکران در اختیار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران قرار خواهد گرفت تا اقدامات لازم برای تحقق این موضوع اجرا شود.

همچنین در بخش دیگری از این نشست مدیران عامل شرکت های فعال پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در حوزه کشاورزی، دامپروری، الکترونیک و…. حضور یافته و به ارائه دستاوردهای مرتبط و موثر خود که می تواند در توسعه سواحل مکران به کار گرفته شود، پرداختند.