پارک علم و فناوری دانشگاه تهران؛ دبیرخانه یارانه تجاری‌سازی

یارانه تجاری‌سازی فناوری، برنامه حمایتی دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از واحدهای فناور مستقر در پارک‌ها/مراکز رشد/پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها می‌باشد.

یارانه با هدف حمایت مالی از فناوران و سرمایه گذاران/ خریداران آن‌ها به منظور فرهنگ‌سازی حمایت از تجاری‌سازی و توسعه فناوری، توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور در تولید، توسعه، فروش و انتقال فناوری، افزایش اشتغال، افزایش حجم فروش، افزایش توان صادرات و افزایش توان مالی برای سرمایه‌گذاری داخلی در توسعه فعالیت‌های شرکت‌های فناور و … برنامه‌ریزی گردید.

اساس کلی اعطای یارانه تجاری‌سازی مبتنی بر قرارداد سرمایه‌گذاری و یا فروش خدمت/محصول می‌باشد. قرارداد یارانه تجاری‌سازی  بین “صاحب فناوری و متقاضی فناوری” است که در راستای کمک به فروش و یا جذب سرمایه واحدهای فناور طرح‌ریزی گردید.

طرح یارانه تجاری‌سازی فناوری در سال ۱۳۹۷ آغاز گردید و دبیرخانه اجرایی این طرح پارک علم و فناوری دانشگاه تهران می باشد.

اهداف:

 1. فرهنگ‌سازی حمایت از تجاری‌سازی و توسعه فناوری و جهت‌دهی به بخش دولتی و خصوصی برای سرمایه‌گذاری در توسعه و به‌کارگیری فناوری
 2. توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور در تولید، توسعه، فروش و انتقال فناوری و کمک به تولید محصول‌‌ها و خدمات داخلی
 3. کاهش ریسک شرکت‌های خصوصی برای سرمایه‌گذاری در یک فناوری در راستای حمایت از واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان

در این برنامه توجه به رفع دغدغه‌ها و تسهیل ارتباط میان صاحبان فناوری و سرمایه‌گذاران در دستور کار قرار دارد و علاوه بر حمایت مالی در قالب یارانه تجاری‌سازی فناوری، کمک‌هایی در رابطه با تسهیل فرآیند مذکور در قالب خدمات فناورانه ارائه خواهد شد.

برخی از این تسهیلات به قرار ذیل است:

 • تسهیل ارتباط بین متقاضیان فناوری و یا سرمایه‌گذاران با صاحبان فناوری
 • نظارت بر روند اجرایی قراردادهای منعقد شده
 • ارائه مشاوره‌های حقوقی در رابطه با عقد قرارداد و پایدارسازی و تداوم کسب و کار
 • ارائه تسهیلات و مشاوره‌های لازم در رابطه با مالکیت فکری
 • تعیین سطح فناوری
 • ارزش‌گذاری فناوری

آخرین دوره جذب طرح در یارانه تجاری فناوری مصادف با بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار سال ۱۴۰۱ در محل نمایشگاه‌‌ بین المللی تهران برگزار شد و در نهایت پس از اتمام نمایشگاه ۳۲۰ توافق‌نامه بین صاحب فناوری و سرمایه‌گذاران/خریداران منعقد گردید.

مراحل اجرایی یارانه تجاری سازی فناوری:

هدف  از اجرای طرح : حمایت از تجاری‌سازی طرح‌ها و محصولات فناورانه و نوآورانه دانشگاهی و مراکز فناوری

میزان حمایت : تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان  از هر طرح

شرایط دریافت و نحوه پرداخت :

 • قابلیت بالای فروش یا سرمایه‌گذار با تایید کارگروه تجاری‌سازی و سرمایه گذاری
 • بعد از تصویب میزان یارانه تخصیصی  درکارگروه، یارانه به صورت مرحله‌ای باتوجه به پیشرفت کار و با نظارت راهبردی تزریق می‌شود.
متقاضیان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با اداره تجاری سازی، شماره ۸۸۲۲۰۷۰۰ الی ۴ داخلی ۱۷۱، ۱۵۱، ۱۸۵ تماس حاصل نمایند.