پاشنه آشیل حوزه صادرات، ارزش کالاهای صادراتی است.

دومین نشست تخصصی ExporTech در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و با همکاری منطقه آزاد ارس ، با برگزاری اولین وبینار دوره‌های آموزشی توانمندسازی صادرات و تحلیل کسب و کارها در پسا کرونا در دوم شهریور ۹۹ آغاز شد.

محوریت اولین دوره آموزشی توانمندسازی؛ اصول و مقررات صادرات و واردات است که توسط مهندس مظفر ناصری ارائه شد.
مهندس ناصری صحبت‌های خود را با بیان محورهای حوزه صادرات آغاز کرد که شامل اقدامات قبل از صادرات، اقدامات حین صادرات و اقدامات پس از صادرات می‌باشد. ایشان در ادامه به شرح هر کدام از محورهای فوق پرداخت.
وی در بخشی دیگر از گفته‌های خود به مثلث افول صادرات ایران اشاره کرد که شامل معضل تعیین ارزش کالای صادراتی، معضل رفع تعهد ارزی و معضل نحوه ثبت حسابداری درآمد حاصل از فروش ارز می باشد.
ناصری در ادامه به معرفی منابع اطلاعاتی داخلی و خارجی مانند نرم افزار بانک اطلاعاتی وزارت صنعت،معدن و تجارت، کتاب زرد، سازمان توسعه تجارت، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سایت مرکز اصناف و بازرگانان، وبسایت رخدادنما مرجع اطلاع رسانی نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، اطلاعات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، نقشه تجارت مرکز تجارت جهانی و…. پرداخت.
ایشان همچنین موضوعاتی مانند گردش کار صادرات غیرنفتی کالا در کشور، الزامات تجارت، اسناد لازم در صادرات مانند قرارداد فروش، پیش فاکتور، اسناد حمل و… را مطرح و توضیح داد.
مهندس ناصری در انتهای جلسه مقررات و تسهیلات صادرات کالا و خدمات را مطرح کرد. از جمله این مقررات و تسهیلات می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
• صادرات کالا از اخذ هرگونه مجوز به استثنای گواهی‌های فنی که نوعا مورد درخواست خریدان خارجی است، معاف است.
• کلیه کالاهای صادراتی از هرگونه تعهد یا پیمان ارزی معاف هستند.
• درآمد حاصل از صادرات از پرداخت مالیات معاف است. تنظیم بازار داخلی مانع از صدورکالا نیست و…
جلسه دوم این دوره آموزشی در روز سه شنبه چهارم شهریورماه برگزار خواهد شد.