ناحیه نوآوری دانشگاه تهران؛ زندگی پایدار، سبز و هوشمند برای تهران و ایران

ناحیه نوآوری دانشگاه تهران در دهم خرداد افتتاح می شود

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در نشست خبری با اصحاب رسانه از افتتاح ناحیه نوآوری دانشگاه تهران در ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ خبر داد.

دکتر اسدی با تاکید به شعار دانشگاه تهران با عنوان جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت پذیری اجتماعی گفت: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در راستای مسئولیت پذیری اجتماعی، فعالیت هایی را در دستور کار قرار داده است، که از جمله آن می توان به ایجاد ناحیه نوآوری اشاره کرد.

وی در ادامه افزود: ناحیه نوآوری تهران با همکاری و امضای تفاهم نامه چهارجانبه میان دانشگاه تهران، معاونت علمی،فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری و شهرداری رسما آغاز به کار خواهد کرد.

در ناحیه نوآوری تهران، زندگی پایدار، سبز و هوشمند محور اصلی خواهد بود.

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران زندگی پایدار، سبز و هوشمند را شعار ناحیه نوآوری تهران عنوان کرد و گفت: زندگی پایدار به معنای این است که تمام آحاد جامعه حاضر در این ناحیه بتوانند از منابع محدود موجود حداکثر بهره وری را داشته باشند و این منابع محدود نه تنها نیازهای موجود و درحال حاضر این مردم را برآورده کند بلکه پاسخگوی نسل های آتی نیز باشد.

اسدی ادامه داد: هوشمندی به معنای این است که یک شهر معمولی در تمام زمینه های ممکن از جمله دولت، تولید، حمل ونقل، سلامت و…. هوشمند شود و سبز بودن نیز مفهوم بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر، مدیریت پسماند، مدیریت آب و … را در بر می گیرد.

استاد دانشگاه تهران در خصوص نواحی نوآوری خاطر نشان کرد: نواحی نوآوی یکی از مدل های نوآوری مبتنی بر منطقه جغرافیایی است که اکوسیستم نوآوری را در دل خود جای داده است.

وی در ادامه با بیان اینکه نواحی نوآوری محلی برای جذب افراد کارآفرین، بااستعداد، مشاغل دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاران طراحی شده‌اند، اظهار داشت: در این نواحی با توسعه و ترکیب مجموعه‌ای از دارایی‌های زیربنایی، نهادی، علمی، فناوری، آموزشی و اجتماعی به همراه ارائه خدمات باارزش افزوده، می‌توان به نتایجی همچون تبدیل علم به ثروت، توسعه اقتصادی و رفاه پایدار برای جامعه رسید.

دکتر اسدی به تشریح ویژگی های نواحی نوآوری پرداخت و افزود: استقرار در میان بافت شهری و آمیختگی با فرهنگ شهری از مهمترین ویژگی‌های ناحیه نوآوری به شمار می رود. همچنین محیط ناحیه نوآوری زمینه ساز حضور و فعالیت بازیگران مختلف اکوسیستم نوآوری، به خصوص استعدادها و استارت‌آپ‌هاست، چرا که فرصت‌های همجواری و تلاقی بازیگران برای ظهور ایده و شکل گیری نوآوری در این محیط به وفور یافت می شود.

وی در ادامه موضوعاتی مانند شبکه، اقتصاد و زیرساخت را دارایی نواحی نوآوری خواند و تصریح کرد: دارایی‌های شبکه ای به معنای ایجاد یک شبکه ارگانیک، مستحکم و ارزشمند میان تمام بازیگران اصلی ناحیه نوآوری است و شبکه سازی از طریق برگزاری جلسات هم اندیشی، رویدادهای فناورانه و کارگاه های آموزشی مستمری در روزهای سال، انجام میشود.

دکتر اسدی در خصوص سایر دارایی های نواحی نوآوری توضیح داد: دارایی اقتصادی شامل تمام کسانی است که می توانند نقش تولیدکننده را در جامعه ایفا کنند؛ شرکت های بزرگ، هولدینگ ها، دانشگاه ها و سرمایه گذارانی که تمایل دارند سرمایه خود را در جهت رونق توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری به کارگیرند، مثال های خوبی برای این موضوع است.

وی ادامه داد: دارایی سوم شامل زیرساخت‌ها همچون فضاهای کار اشتراکی، امکانات آزمایشگاهی، کارگاه های تولیدی و… است که در خدمت بازیگران اصلی قرار میگیرد.

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ارتقای اقتصاد شهری، جذب استعدادها و کارآفرینان، تحریک و تسهیل نوآوری باز، ریسک زدایی و تسهیل راه اندازی کسب وکارهای نوآورانه، بین المللی سازی بازیگران، تخصصی سازی هوشمند منطقه، مکان سازی با هدف توسعه نوآوری و تأمین مالی استارت آپ ها و کسب وکارهای نوپا را از مهمترین کارکردهای نواحی نوآوری دانست.

استاد دانشگاه تهران بر تخصصی سازی منطقه هوشمند تاکید کرد: در این خصوص برنامه‌ریزی هایی براساس ویژگی های منطقه مانند نقاط قوت، مزیت‌ها، توانمندی ها، نیازها، دسترسی ها و… برای کسب مزیت رقابتی صورت خواهد گرفت و بدین ترتیب مشارکت هم افزایانه میان شرکت ها و ناحیه ایجاد می شود.

دکتر اسدی در خصوص نهاد مدیریت ناحیه نوآوری صحبت کرد و گفت: مدیریت ناحیه نوآوری ماهیتی مشارکتی دارد، اما این موضوع ناحیه نوآوری را از حضور یک نهاد مشخص که مدیریت کلان ناحیه را به عهده داشته باشد، بی نیاز نمی کند، بر این اساس مدیریت ناحیه نوآوری در بعد شهری به عهده شهرداری است و مدیریت زیست بوم توسط بازیگران اصلی اتفاق خواهد افتاد.

وی در ادامه بازیگران ناحیه نوآوری را برشمرد که از جمله آن می توان به استعدادها، کارآفرینان و استارت آپ ها،‌ دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پرورش دهندگان نوآوری، شرکت های توانمند و دولت و بخش عمومی اشاره کرد.

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با بیان اینکه برخی از نواحی نوآوری در دنیا مانند دره سیلیکون در آمریکا و خوشه فناوری در شرق لندن به صورت خودجوش ایجاد شده اند، اظهار داشت: برای ایجاد ناحیه نوآوری در کشور حضور دولت الزامی است و بر این اساس تفاهم نامه چهار جانبه ای منعقد خواهد شد.

دکتر اسدی در خصوص اهداف ناحیه نوآوری تهران گفت: تقویت زیست بوم فناوری و نوآوری در استان تهران، تبدیل شدن به محور نوآوری، فناوری، جهانی سازی و توسعه اقتصادی در منطقه، تبدیل شدن ناحیه به مکان تعامل ساکنین شهر و ایجاد خوشه های تخصصی علمی و فناوری در بخش های مختلف ناحیه از اهداف این ناحیه به شمار می رود که در تلاشیم تا محقق شود.

استاد دانشگاه تهران همچنین درباره تسهیلات و حمایت معاونت علمی وزارت علوم از استارتاپ‌ها و ایده های نو در ناحیه نوآوری گفت: تلاش بر این است که حمایت‌ها و تسهیلاتی که از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری می شود، با موافقت مسئولان مربوطه این تسهیلات نیز شامل کارآفرینان و استارتاپ‌های مستقر در ناحیه نیز بشود.

گفتنی است ۷۵۰ هکتار مساحت ناحیه نوآوری دانشگاه تهران در نظر گرفته شده و محدوده جغرافیایی ناحیه نوآوری تهران در محدوده حدفاصل بزرگراه شهید حکیم در شمال، بزرگراه شهید چمران در غرب، بزرگراه شهید گمنام و خیابان مطهری در جنوب، بزرگراه شهید مدرس در شرق قرار گرفته است. در دل این ناحیه، ناحیه نوآوری شهر دانش نیز وجود دارد که مساحت ۵۰ هکتاری دارد و محدوده جغرافیایی آن از شمال بلوار کشاورز تا جنوب خیابان انقلاب و از غرب کارگر شمالی تا شرق خیابان وصال شیرازی است.