طراحی و ساخت سامانه ویدیو چک توسط شرکت دانش بنیان ایرانی

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران شرکت سبحان پایا مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به طراحی و ساخت سامانه داور ویدیویی یا همان ویدیو چک شد.

مهندس حسام الدین شاهرخ مدیرعامل شرکت سبحان پایا در گفت و گو با تیم رسانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در ویژه برنامه نوروز سال ۱۴۰۱ به طراحی و ساخت سامانه داور ویدیویی اشاره کرد و گفت: این سیستم از چند محصول زیرشاخه تشکیل شده است. شرکت از سال ۱۳۹۷ با سفارش فناوری رسانه سازمان صدا و سیما، طراحی بخش حرکت آهسته که همان بخش اصلی این سیستم محسوب می شود را آغاز کرد و در انتهای سال ۱۳۹۸ نیز ساخت این بخش از محصول به پایان رسید.
وی در ادامه افزود: با به پایان رسیدن ساخت بخش اصلی محصول، در بخش های مختلف سازمان تست میدانی آن انجام شد. درحال حاضر نیز این محصول در تنها شبکه ۴k ایرانی واحد سیار استان تبریز، تهران و بخش های دیگر سازمان مورد استفاده قرار گرفته است.
مهندس شاهرخ با تاکید بر این نکته که بخش های دیگر مورد نیاز برای این سیستم توسط شرکت طراحی و ساخته شده، تشریح کرد: سامانه ارتباط رادیویی داوران داخل زمین بازی با افراد مستقر در اتاق VAR ، سیستم های ضبط تصاویر و ارتباطات با مانیتورینگ کنار زمین و فعالیت‌هایی از این قبیل در طی این چند سال انجام شده است.
مدیرعامل شرکت سبحان پایا با بیان اینکه سامانه داور ویدیویی تکمیل شده و آماده تست است، توضیح داد: با فیفا نیز ارتباطات و مکاتباتی صورت گرفته و اسناد اولیه نیز برای آن ها ارسال شده است.
وی در ادامه افزود: مطابق با روند فیفا، ضروری است که سیستم در یک استادیوم نصب شده و یک بازی سی دقیقه ای انجام شود. سپس می بایست تصاویر ضبط شده بازی برای فیفا ارسال و توسط آن ها بررسی گردد. در صورتیکه مشکلی مشاهده نشود، فیفا تاییدیه فنی اولیه را صادر می کند.
مهندس شاهرخ علت کندی در روند کار را وجود مشکلاتی از قبیل کرونا، تغییرات در فدراسیون فوتبال، اسپانسرهای فدراسیون و… دانست و گفت: امیداوریم تا پایان فروردین سال ۱۴۰۱ موارد مورد نظر فیفا را ارسال کرده و تاییدیه فنی را دریافت کنیم.
حسام الدین شاهرخ با بیان این که در دنیا تنها ۴ یا ۵ کشور این محصول را تولید کرده اند، اظهار داشت: در دنیا یک یا دو کشور در این حوزه بسیار شاخصند و رتبه بالایی دارند. این برتری شامل بحث VAR، رسانه، واحدهای سیار و پخش صحنه های آهسته و… می شود. شرکت به دلیل وجود حساسیت های بسیار در سازمان صدا و سیما، بهترین محصول در این حوزه را که مرتبط با شرکت EVS بلژیک است را به عنوان مرجع انتخاب کرده است و سعی شد محصولی با همان مشخصات تولید شود.
وی در ادامه توضیح داد: عملکرد این محصول با نمونه محصول مرجع در بخشی از فعالیت های صداوسیما مقایسه شد. سامانه داور ویدیویی در بحث های مرتبط با کیفیت، NCOD، PSNR و تست فشار که شامل کار کردن بدون وقفه سیستم در ۳۲ روز می باشد نیز موفق ظاهر شد.
مهندس شاهرخ تاکید کرد: امکانات ارائه شده توسط سامانه داور ویدیویی از لحاظ کیفیت و کارایی کاملا مطابق با قابلیت ها و مشخصه های (Feature) مورد نظر فیفا است و همه آن ها را ساپورت می کند.
مدیرعامل شرکت سبحان پایا برنامه اصلی شرکت در سال ۱۴۰۱ را سامانه داور ویدیویی دانست و تشریح کرد: امید است پس از دریافت تاییدیه فیفا، سامانه را در ورزشگاه های مختلف نصب کنیم. طی صحبت هایی با تعدادی از ورزشگاه ها، در تلاشیم تا اولین سامانه را در ورزشگاه امام رضا نصب کنیم.
وی در ادامه با اشاره به گفت و گو با اسپانسر تیم های ملی در جهت ایجاد یک همکاری گفت: سعی بر آن است تا یک همکاری به صورت جامع و متمرکز ایجاد شود. بدین صورت ۱۰ تا ۱۲ سیستم در یک مرکز داده بزرگ(data center) در تهران نصب می شود و بقیه استادیوم ها با استفاده از فیبر به این مرکز وصل خواهند شد. نمونه مشابه چنین فعالیتی در روسیه و اسپانیا نیز اجرا شده است.
مهندس شاهرخ از توسعه رادیو اینترنتی به عنوان برنامه دیگر شرکت صحبت کرد و افزود: در تلاشیم تا بتوانیم مجوزهای ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی) را دریافت کرده و اولین رادیو خصوصی را که مجموعه های مختلف می توانند از آن استفاده کنند، راه اندازی کنیم. این رادیو در بستر اینترنت بوده و با در اختیار قرار دادن پنل مخصوص به هر کاربر از جمله مجموعه های مثل دانشگاه ها، بانک ها و موسسات، فرصت داشتن رادیو و رسانه مخصوص به هر مجموعه را فراهم می آورد.
علاقه مندان می توانند این مصاحبه را از طریق لینک زیر مشاهده نمایند.
مصاحبه با مهندس شاهرخ