بومی سازی نرم افزار تشخیص هوشمند ناهنجاری و تقلب های مالی توسط فناوران مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران شرکت مهندسی آدان نیک افزار مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با بهره گیری از هوش مصنوعی موفق به بومی سازی نرم افزار تشخیص هوشمند ناهنجاری در تراکنش های موسسات مالی شد.

مهندس علی حاجی زاده مقدم مدیرعامل شرکت مهندسی آدان نیک افزار مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در گفت وگو با تیم رسانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در معرفی سامانه جدید شرکت با نام گمانیک گفت: امروزه تقریبا تمام داده‌های مرتبط با تراکنش‌های مالی بانکی به شکل دیجیتالی در سامانه‌های متمرکز و پایگاه‌های داده ذخیره می‌شوند. کشف الگوهای پنهان در این داده‌های کلان می‌تواند ارزش افزوده و مزیت رقابتی بسیار تعیین کننده‌ای برای مدیران باشد. از سوی دیگر با گسترش بانکداری دیجیتال، چالش تهدیدهای امنیتی و تقلب‌های سازماندهی شده نیز بیشتر شده که حتی می توان از بحران تقلب و فیشینگ صحبت کرد.

وی در ادامه افزود: گمانیک با استفاده از آخرین فناوری‌های پردازش کلان داده‌ها و روش‌های آماری و هوش مصنوعی، به موسسات مالی کمک می‌کند الگوهای ناهنجاری را از دل داده‌ها بیرون بکشند. مهمترین کاربرد این فناوری تشخیص تقلب‌های مالی است، ولی ممکن است از آن برای مقاصد دیگری مانند شناخت مشتریان ارزنده و ویژه و حفظ آنها استفاده کرد.

مهندس حاجی زاده مقدم با اشاره به بومی بودن این سامانه خاطر نشان کرد: طراحی و تولید سامانه گمانیک از ابتدا براساس طرز فکر و متدولوژی چابک آغاز شد. بر این اساس، نخستین نسخه‌ی سامانه در زمانی کمتر از دو ماه تولید شد و پس از آن در چرخه‌های منظم و با دریافت بازخورد از کاربران سامانه و برنامه ریزی و بازبینی مداوم و کوتاه مدت، قابلیت‌های جدید به آن اضافه شد.

حاجی زاده مقدم با اظهار اینکه استفاده از تحلیل‌های کلان داده و هوش مصنوعی برای رسیدن به دید روشن‌تر و کشف الگوهای ناشناخته حوزه‌ی جدیدی در مدیریت کلان است، گفت: امروز جای چنین سامانه‌ای در بسیاری از موسسات مالی و اعتباری خالی است و نیاز پاسخ نگرفته و حساسی در این زمینه وجود دارد که از جمله می‌توان به الزامات جدیدی که بانک مرکزی در زمینه‌ی مبارزه با پولشویی و مدیریت ریسک برای بانک‌ها ابلاغ کرده، اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت آدان نیک افزار ارائه ارزش های پیشنهادی برای مشتریان را موضوع مهمی دانست و افزود: بومی بودن محصول، توان انطباق سامانه با نیازهای خاص سازمان، چابکی در توسعه‌ی محصول در عین بهره بردن از آخرین فناوری‌های این حوزه، فرصت بهره‌وری بهتری برای مشتریان ایجاد می‌کند.

وی در ادامه تاکید کرد: بکارگیری چنین محصولی نیازمند برنامه ریزی گام به گام و طراحی یک مدل بلوغ در رسیدن به هوشمندی مبتنی بر داده است، لذا داشتن انعطاف در برنامه ریزی و ارتباط نزدیک با تیم توسعه محصول می‌تواند به تطابق بهتر محصول با قامت سازمان کمک کند.

حاجی زاده مقدم از رقبای داخلی صحبت کرد و گفت: دیگر شرکت‌های نرم‌افزاری فعال در حوزه‌ی بانکی (مانند فناپ و توسن و شرکت خدمات انفورماتیک) نیز در این خصوص تولید برنامه و محصولاتی را آغاز کرده‌اند.
وی در خصوص فعالیت و سهم بازار محصول جدید شرکت خاطر نشان کرد: گمانیک در حال حاضر در یک بانک بزرگ کشور عملیاتی است و در نظر دارد که حوزه عمل خود را به پنج بانک و سه شرکت بیمه ظرف دوسال گسترش دهد.

حاجی زاده مقدم با تاکید بر اهمیت موضوع اشتغالزایی بیان کرد: شرکت آدان نیک افزار در حال حاضر برای بیش از ۵۰ نفر نیروی متخصص شغل ایجاد کرده است.

مهندس حاجی زاده مقدم به ارائه محصولات و خدمات دیگر توسط شرکت اشاره کرد و گفت: شرکت آدان نیک به عنوان یک شرکت نرم افزاری فعال در حوزه بانکداری دیجیتال مجموعه‌ای از محصولات و خدمات مبتنی بر فناوری از جمله سامانه‌ی مدیریت کانال (کاریز) و سامانه بانکداری دیجیتال شرکتی (کیلید) را ارائه می دهد.

وی در پایان افزود: شرکت آدان نیک افزار علاوه بر استقرار در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دارای گواهی دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گواهی تاییده فنی افتا، گواهی صحت و اصالت نرم‌افزار از سازمان فناوری اطلاعات برای محصولات خود از جمله برای محصول گمانیک است.