تدوین برنامه راهبردی دانشگاه با مشارکت مدیران ستادی دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، شرکت فن پایا مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به طراحی و تولید دستگاه ایستگاهی پایش کیفیت هوای محیطی صد درصد خورشیدی شد. این دستگاه قادر است تا آلاینده های هوای محیط، آلودگی صوتی، بو و پارامترهای جوی را پایش نماید.

مهندس سپهر حیدرعربی مدیرعامل شرکت فن پایا در گفت وگو با تیم رسانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با معرفی جدیدترین محصول شرکت با عنوان دستگاه ایستگاهی پایش کیفیت هوای محیطی گفت: این دستگاه با انرژی خورشیدی کار می کند و بدون نیاز به برق شهر، اطلاعات پایش هوا را به دو صورت آنلاین (سامانه اینترنتی) و آفلاین (تلویزیون‌های شهری) در اختیار قرار می دهد.

وی در ادامه افزود: این دستگاه اطلاعات آلودگی هوای شهری از جمله غلظت غبار (PM2.5 و PM10) و گازهای آلاینده (O3، CO، NO2، SO2 و VOC) و همچنین هواشناسی (دما، رطوبت، فشار هوا، صوت، سرعت و جهت باد) را که پیش از این توسط نمونه¬های خارجی صورت می¬گرفته، اندازه گیری و پایش می‌کند.

مهندس حیدرعربی با تاکید بر بومی بودن کلیه مراحل تولید ادامه داد: تمام فرآیند طراحی بدنه، برد الکتریکی، برنامه نویسی کامپیوتر، سایت آنلاین و مونتاژ در داخل و توسط محققان جوان کشور صورت می‌گیرد. ابتدا برد الکتریکی دستگاه متناسب با کاربرد دستگاه طراحی و برنامه‌نویسی شده و سپس متناسب با برد، اجزای داخلی و شرایط محیطی دستگاه، بدنه و اجزای مکانیکی دستگاه طراحی می-شود. این طراحی ابتدا در کامپیوتر صورت گرفته و سپس با استفاده از نتایج آزمون‌های میدانی دستگاه، تکمیل و یا اصلاح می‌شود. بعد از انجام آزمون‌های متعدد، الگوی نهایی دستگاه، مونتاژ و برنامه نویسی سایت دستگاه تکمیل می‌شود.

حیدرعربی با بیان اینکه تامین نیاز کشور در این حوزه صرفا از طریق خروج ارز و واردات محصولات خارجی صورت می گرفته، اظهار داشت: شرکت توانسته این محصول را تا یک پنجم نمونه رقیب خود قیمت‌گذاری کند و علاوه بر تامین نیاز داخل، از خروج ارز از کشور نیز جلوگیری نماید.

مدیرعامل شرکت فن پایا با اشاره به اهمیت ارائه ارزش پیشنهادی در یک کسب وکار، به برشمردن امتیازهای محصول جدید شرکت پرداخت و افزود: در اختیار داشتن دانش داخلی و امکان ایجاد هرگونه اصلاح و تغییر متناسب با شرایط کشور در دستگاه، ارائه خدمات پس از فروش درکمترین زمان و با بهترین شرایط، عرضه محصول با قیمتی تا یک پنجم نمونه های خارجی و جلوگیری از خروج ارز و همچنین در نظر داشتن مسائل امنیتی با توجه به اهمیت اطلاعات اقلیمی هر کشور و آنلاین بودن دستگاه از جمله مزایای محصول شرکت است که سبب تمایز با دیگر کسب وکارها می شود.

مهندس حیدرعربی در معرفی رقبای خارجی و داخلی شرکت گفت: محصولات مشابه توسط کشورهایی از جمله چین، ژاپن، آلمان، ایتالیا و فرانسه تولید می شود. در داخل کشور نمونه مشابهی ندارد و منحصر به فرد محسوب می شود.

وی با تصریح این نکته که محصول جدید صد درصد نیاز بازار را تامین می کند و صد درصد سهم بازار این محصول در اختیار شرکت است، خاطر نشان کرد: دستگاه ایستگاهی پایش کیفیت هوای محیطی، سالیانه بیش از ۶۰۰ هزار دلار از خروج ارز از کشور جلوگیری می کند.

مهندس حیدرعربی در خصوص مشتریان محصول شرکت گفت: وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست، دانشگاه‌ها، کارخانجات، آزمایشگاه‌های خصوصی و شرکت‌های پایشگر از جمله مشتریان شرکت به شمار می آیند.

حیدرعربی به تولید ۸ محصول دیگر توسط شرکت نیز اشاره کرد و افزود: شرکت موفق شده تا محصولات دیگری از جمله دستگاه غبارسنج محیطی پرتابل، دستگاه گازسنج محیطی پرتابل، دستگاه پایش غبار خروجی دودکش صنایع، دستگاه گازسنج پرتابل دودکش، دستگاه آنالیزر گاز پرتابل دوده خودرو-تیرگی سنج، دستگاه انالیزر گاز پرتابل اگزوز خودرو، دستگاه پایش لحظه ای ذرات معلق محیط و دستگاه نمونه برداری ذرات معلق هوای محیط را طراحی و تولید نماید. شرکت در تلاش است تا تولید این محصولات، کشور را کشور را از واردات تجهیزات اندازه گیری آلاینده های هوا بی نیاز و خودکفا سازد.

وی در پایان از موضوع اشتغالزایی نیز صحبت کرد و گفت: شرکت توانسته برای بیش از ۶۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد کند.