افراد با شور و اشتیاق خود می‌توانند جهان را تغییر دهند.

ایکیگای یک اصطلاح ژاپنی به معنای ” دلیلی برای بودن” و یا در حقیقت ” علت بیدار شدن” است. ایکیگای بیش از هر چیزی یک سبک زندگی است که می‌کوشد میان بخش معنوی و بخش عملی زندگیمان تعادل ایجاد کند. ایکیگای، نقطه اشتراک ۴ دایره متصل بهم است که در ۴ قسمت آن سوالاتی پرسیده می‌شود و شما با پاسخ دادن به آن می‌توانید ایکیگای خود و یا در واقع معنای زندگی خود را بیابید. در حقیقت تعادل از نقطه اشتراک این ۴ دایره حاصل می‌شود. این ۴ سوال عبارتند از:
۱. چه کاری را دوست دارید؟
۲. در چه کاری بیش از هرچیز مهارت دارید؟
۳. در ازای چه کاری پول دریافت می کنید؟
۴. دنیا به چه چیزی نیاز دارد؟

به عنوان یک کارآفرین ایکیگای خود را تعریف کنید.
همه انسان‌ها میخواهند یک زندگی معنادار داشته باشند و معنای نهایی و کلی زندگی خود را بیابند. والدین و معلمانمان همواره به ما می‌گویند که می‌توانیم به هر آنچه که فکر می‌کنیم، برسیم و در واقع ما را ترغیب می‌کنند که علایق خود را پیدا کنیم و به آن بپردازیم.
اما یافتن جرقه اولیه ایکیگای _ که موجب ‌شود صبح زود از خواب بیدار شوید و در سختیها شما را با انگیزه نگه دارد_ کار ساده‌ای نیست. شاید بتوانید به راحتی علاقه‌مندی‌ها و یا حیطه‌های مهارتی خود را بیابید. یکی از اصل‌های اساسی ایکیگای، استفاده توأمان از علاقه و مهارت‌ها است. به دو دایره متحدالمرکز فکر کنید. معنای زندگی در جایی است که مهارتهایتان و نیازهای دیگران با یکدیگر تداخل دارند.
فریدریک بوخنر نویسنده آمریکایی معتقد است: حرفه و پیشه واقعی شما در زندگی، در جایی است که بزرگترین شادی شما بیشترین نیاز دنیا را برآورده کند.
پس می توان گفت: ایکیگای و سیر مسیر به سوی اهداف زندگی، ممکن است از درون افراد آغاز شوند. اما مفهوم نهایی آن‌، از مفهوم یک فرد فراتر است.
• کاری را پیدا کنید که باعث خوشحالی شما شود.
اگر جست وجوی معنای زندگی را یک پازل تصور کنیم، اولین قطعه پازل، یافتن کاری است که باعث خوشحالی شما شود. استیو جابز معتقد است: افراد با شور و اشتیاق خود می‌توانند جهان را تغییر دهند. به نظر می رسد این موضوع درست باشد، وقتی همگان احساس رضایت داشته باشند، زمین را جای بهتری برای زندگی کردن می دانند.
برای اینکه بفهمید چه نوع کاری باعث خوشحالی شما می‌شود، ابتدا چند سوال را از خود بپرسید. چه چیزی باعث می‌شود تا از زندگی لذت ببرید؟ چه چیز باعث می‌شود تا بیشتر احساس کنید که خودتان هستید؟ با چه نوع کار و پروژه‌هایی به طور معمول مواجه هستید و در چه کاری مهارت دارید؟ و مهم تر از همه اینکه، چه چیزی را اصلا کار نمی دانید؟
پاول گراهام بنیان‌گذار Y Combinator می‌گوید: برای اینکه بفهمید مردم کاری را که انجام می‌دهند دوست دارند یا خیر باید ببینید که آیا حاضرند آن کار را انجام دهند حتی اگر دستمزدی دریافت نکنند؟ و برای تامین مخارج زندگی خود مجبور شوند شغل دیگری بیابند.
وقتی با خود واقعی‌تان رو به رو شوید و با آن در ارتباط باشید، هم می‌توانید هدف خود را در زندگی بیابید و هم با شور و اشتیاق خود می‌توانید دنیا را به جای بهتری بدل کنید.
• علاقه خود را با نیازهای دنیای اطرافتان تلفیق کنید.
انجام کاری که به آن علاقه دارید قطعه مهمی در پازل معنای زندگی است. اما این فقط یک قطعه است. اگر کاری که شما انجام می‌دهید، مفید نباشد، آیا شادی و حس دورنی رضایت حاصل می‌شود؟ برای خلق یک اثر در جهان و درک معنای زندگی با نگاه به دنیای بیرون حاصل می‌شود.
لئو تولستوی نویسنده معروف معتقد است: تنها معنای زندگی، خدمت به بشریت است.
برای اینکه بفهمید چگونه می‌‌توانید به گونه ای موثر به ارائه خدمت بپردازید، این سوالات را از خود بپرسید: چه نیازهایی در اطراف خود می‌بینید و چگونه می‌توانید از اشتیاق و علاقه شخصی‌تان برای رفع این نیازها استفاده کنید؟
بنیان‌گذار شرکت JotForm می‌گوید من شرکت خود را راه اندازی کردم تا زندگی مردم را ساده‌تر کنم. در واقع از طریق این فرم‌هاو ارائه خدمات خاص، به دیگران کمک می‌کنم تا بتوانند بر موضوعاتی که برایشان مهم است تمرکز کنند. این همان چیزی است که در پایان روز مرا راضی می‌کند. در واقع دانستن اینکه محصول من باعث بهبود زندگی کاربران شود. بنابراین استعداد و وقت من بزرگترین هدیه به جهان نیست بلکه اثری که بر جهان می‌گذارم، هدیه من به این دنیا است.
این نکته را به یاد داشته باشید که استفاده از استعدادها و مهارت‌هایتان برای بهبود زندگی دیگران، بر کسب وکارتان نیز اثر مثبت دارد. در واقع این موضوع نوعی بازاریابی داخلی است و بر فروش اثر مثبت دارد.
زندگی در شیرین‌ترین نقطه
اینکه علاقه خود را پیدا کنید و از آن برای نفع رساندن به دیگران بهره ببرید، یک جنبه از یافتن معنا و هدف زندگی است. اما موضوع همیشه به همین سادگی نیست. توجه و تمرکز بیش از حد بر علاقه‌مندی‌هایتان ممکن است سبب شود فرصت‌های کمک به دیگران را از دست دهید. اگر احساسات و علایق خود را نادیده بگیرید و بیش از حد بر نیازهای دیگران تمرکز کنید به سرعت خسته خواهید شد.
آدام گرانت که یک روانشناس سازمانی است، در کتاب Give and Take خود می‌گوید: عملکرد متعادل کننده زندگی در همپوشانی میان خشنودی و رضایت شما و نیازهای جهان ظاهر می‌شود.
در نهایت باید بگوییم که به دنبال ایکیگای خود بروید. درون شما اشتیاقی وجود دارد،استعدادی منحصر به فرد که به زندگی کاری شما معنامی‌دهد و شما را به مسیری سوق می دهد که می توانید تا پایان عمر بهترین اوقاتتان را داشته باشید اگر هنوز نمیدانید که ایکیگای شما چیست ماموریتتان این است که آن را کشف کنید.
منبع

مترجم: زهرا سلیمان زاده کارشناس روابط عمومی