چرا ما حتی هنگامی که می‌دانیم باید بهتر عمل کنیم، انتخاب‌های غلط و بی فایده می‌کنیم!؟ اگر از مردم این سوال را بپرسید، می‌گویند: ” انتخاب‌های نامناسب نتیجه ضعف در اراده است.”

تحقیقات انجام شده در دانشگاه کلمبیا نشان می‌دهد قدرت اراده به این شکل عمل نمی‌کند و بدین صورت باعث انتخاب‌های غلط و بی فایده نمی‌شود.
ممکن است تعجب کنید اگر بدانید تصمیمات کوچک روزانه می‌تواند تاثیر زیادی بر قدرت اراده شما در انتخاب‌های مهم داشته باشد. از همه مهم‌تر، به نظر می‌رسد با داشتن انتخاب‌های ساده می‌توانید بر نیروی اراده خود تسلط پیدا کنید و از این طریق، آن را افزایش دهید و تصمیمات بهتر و موثرتری بگیرید.
در همین راستا، با یکدیگر به مطالعه نتایج یک تحقیق می‌پردازیم.
روان‌شناسان در یک تحقیق مطالعاتی در آکادمی ملی علوم به بررسی عواملی که در تأیید یا عدم تأیید قاضی برای آزادی مشروط مجرم تأثیر می‌گذارد، پرداخته‌اند. این نتایج به شرح زیر است:
محققان در یک بازه ۱۰ ماهه ۱۱۱۲ حکم قضایی را بررسی کردند. همه احکام توسط هیات قضات برای آزادی مشروط صادر شده بود که اجازه یا عدم اجازه را به مجرم برای حکم آزادی مشروط از زندان می‌داد. (در برخی موارد، مجرم خواستار آزادی نبود، بلکه خواستار تغییر در شرایط آزادی مشروط بود.)
ممکن است تصور کنید تصمیم قاضی تحت تاثیر عواملی مانند نوع جرم ارتکابی و یا نقص قوانین خاص بوده است. اما محققان دقیقا به نتیجه عکس این موضوع دست یافتند. تصمیمات قضات همه تحت تاثیر عواملی بود که اصلا نباید تاثیری در دادگاه و نتیجه آن داشته باشد. یکی از مهمترین این عوامل، روز و ساعت برگزاری دادگاه بود. محققان به این نتیجه پی بردند که در ساعات ابتدایی روز، احتمال اینکه یک قاضی حکم مطلوب (آزادی مشروط) بدهد، حدود ۶۵ درصد است. با سپری شدن صبح و گذشت زمان و خستگی قاضی به خاطر حضور در جلسات متعدد و تصمیم‌گیری‌های پی در پی، احتمال اینکه یک مجرم موفق به دریافت حکم آزادی مشروط شود، کم‌کم به صفر می‌رسد.
پس از استراحت و ناهار، قاضی با روحیه و سطح انرژی بالاتری به دادگاه باز می‌گردد و همین امر منجر به افزایش احتمال رای به آزادی مشروط را تا ۶۵ درصد می‌شود. سپس با گذشت زمان، درصد تأیید آزادی مشروط تا پایان روز دوباره به صفر نزدیک می‌شود. این روند برای بیش از ۱۱۰۰ مورد حکم قضایی صادق بود. فرقی نمی‌کرد که جرم (قتل، تجاوز، دزدی، اختلاس) چیست؟ اگر جلسه دادرسی آزادی مشروط مجرم صبح (یا بلافاصله پس از استراحت کوتاه برای خوردن غذا) برنامه‌ریزی شده بود، احتمالاً درصد تأیید حکم آزادی مشروط در مقایسه با ساعت‌های پایانی جلسه طولانی دادگاه افزایش می‌یافت. شاید بتوان گفت برخی از مجرمان دادرسی عادلانه ندارند.
می‌توان گفت اراده مانند یک ماهیچه است. اگر از ماهیچه‌ای مکرر استفاده کنید، طبیعتاً خسته می‌شود. هر زمان که تصمیمی می‌گیرید، مثل این است که یک حرکت ورزشی را یک بار دیگر در سالن بدن‌سازی تکرار کنید. قدرت اراده شما نیز پس از تصمیم‌گیری‌های متعدد ضعیف می‌شود. محققان از این پدیده با نام “خستگی تصمیم” یاد می‌کنند. وقتی یک قاضی در جلسه دادرسی دچار خستگی تصمیم شده باشد، درخواست‌های آزادی مشروط را رد می‌کند. این موضوع منطقی به نظر می‌رسد، زیرا وقتی دچار خستگی تصمیم شده باشید و قدرت اراده نیز کمرنگ و ضعیف شده باشد، گفتن کلمه “نه” و محبوس نگه داشتن زندانی بسیار ساده‌تر از بحث و تصمیم درباره آزادی است. در ساعات ابتدایی روز، یک قاضی به هر پرونده رأی منصفانه می‌دهد. اما زمانی که انرژی او کاهش پیدا می‌کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ رد درخواست.
آیا از خستگی تصمیم رنج می‌برید؟
اگر در محل کارتان یک روز همراه با تصمیم‌گیری‌های متعدد و سخت را سپری کرده باشید، هنگامیکه به خانه برمی‌گردید احساس خستگی می‌کنید. ممکن است بخواهید به باشگاه بروید، اما مغز شما ترجیح می‌دهد که به طور پیش فرض تصمیم آسان‌تری را بگیرد. به همین دلیل استراحت در خانه و نشستن روی کاناپه را ترجیح می‌دهد. این همان خستگی تصمیم است که برای شما اتفاق می‌افتد. هنگامی که نتوانید از نیروی اراده‌تان برای انجام کار شبانه یا پختن غذای سالم برای شام استفاده کنید، نیز دچار خستگی تصمیم شده‌اید.
خستگی تصمیم موضوعی است که همه ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، به همین دلیل در ادامه، چند روش را معرفی می‌کنیم که با کمک آن می‌توانید زندگی خود را سازماندهی کرده و بر نیروی اراده خودتان مسلط شوید و آن را در طول روز تقویت کنید.

۵ راه غلبه بر خستگی تصمیم‌گیری و تقویت اراده
۱. تصمیمات روزانه را از شب قبل برنامه‌ریزی کنید.
همیشه تصمیماتی وجود دارند که در طول روز ظاهر می‌شوند و شما نمی‌توانید برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. این اتفاق بخشی از زندگی است.
برای اکثر ما، تصمیم‌هایی که بارها تکرار می‌کنیم باعث خستگی‌مان می‌شود. اتلاف نیروی اراده به خاطر این تصمیم‌گیری‌ها یکی از مهم‌ترین دلایلی است که افراد در پایان روز احساس خستگی می‌کنند، در حالی که می‌توانستند از قبل، آن‌ها را برنامه‌ریزی کنند. به عنوان مثال، تصمیماتی مانند برای کار چه لباسی بپوشم؟ صبحانه چی بخورم؟ قبل از کار به خشک‌شویی بروم یا بعد از آن؟ و غیره.
تصمیماتی مانند آنچه در بالا گفته شد، می‌توان از شب قبل در مدت ۳ دقیقه یا کمتر گرفت. این یعنی روز بعد، نیروی اراده خود را برای این انتخاب‌ها تلف نمی‌کنید. اختصاص زمان برای برنامه‌ریزی، ساده‌سازی و طراحی تصمیمات مکرر روزانه، فضای ذهنی بیشتری را برای انتخاب‌های مهم در هر روز به شما می‌دهد.
۲. ابتدا مهمترین کار را انجام دهید.
اگر مهمترین پرونده قضایی در جهان وجود داشته باشد، می‌خواهید قاضی در چه زمانی به آن رسیدگی کند؟ براساس تحقیقاتی که در بالا به آن اشاره شد پاسخ این سوال صبح خواهد بود. در واقع می‌خواهید بیش‌ترین توجه، انرژی و تمرکز آن‌ها روی مهم‌ترین تصمیم باشد.
در مورد کار و زندگی شما نیز همین مسئله صدق می‌کند. مهم‌ترین موضوع در حال حاضر برای شما چیست؟
رسیدن به تناسب اندام؟ راه‌اندازی کسب‌وکار؟ نوشتن کتابی که در ذهن خود دارید؟ یاد گرفتن روش‌های از بین بردن استرس و رسیدن به آرامش؟
بیشترین انرژی خود را برای کارهایی بگذارید که برای شما بیشترین اهمیت را دارد. اگر باید ۳۰ دقیقه زودتر بیدار شوید، پس این کار را انجام دهید. روز خود را با انجام مهم‌ترین کار زندگی‌تان شروع کنید.
۳. تصمیم‌گیری را متوقف کنید و تعهد را شروع کنید.
فکر می‌کنم توصیه‌هایی مانند “شما فقط باید تصمیم بگیرید که این کار را انجام دهید” بیش از حد مورد توجه قرار می‌گیرد.
مطمئناً شما باید تصمیم بگیرید که کارهای مهم را انجام دهید، اما پیش از آن لازم است که برای آن‌ها در زندگی خود برنامه‌ریزی کنید. همه‌ی ما کارهایی را در سر داریم که می‌گوییم برای ما مهم هستند.
من واقعا می‌خواهم کسب‌و‌کار خود را بزرگ کنم. من واقعا می‌خواهم۲۰ کیلوگرم وزن کم کنم. من واقعا می‌خواهم فلان کار را شروع کنم.
متأسفانه، بیشتر ما امید داریم که همیشه و در هر زمانی اراده و انگیزه‌ی لازم را برای تصمیم‌گیری صحیح در اختیار داشته باشیم. به جای اینکه امیدوار باشید که همیشه این اراده را داشته باشید، با برنامه‌ریزی در ارتباط با کارهای مهم موفقیت بیشتری کسب کنید.
برای مثال، برنامه خود را در روزهای دوشنبه و پنجشنبه می‌نویسم. برنامه من برای ورزش دوشنبه، چهارشنبه و جمعه است. لازم نیست هر دوشنبه تصمیم بگیرم که آیا می‌خواهم بنویسم یا نه. نوشتن در حال حاضر در برنامه‌ی من است.
اگر راحت بنشینید و امیدوار باشید که می‌توانید هر روز تصمیمات درستی بگیرید، به طور قطع می‌گویم قربانی خستگی تصمیم و کمبود اراده خواهید شد.
۴. اگر باید در طول روز تصمیمات خوبی بگیرید، ابتدا غذایی بخورید.
تصادفی نیست که قضات بعد از غذا خوردن می‌توانند تصمیم‌های بهتری بگیرند. حال، اگر هر روز سیب‌زمینی سرخ کرده را در رگ‌های خود تزریق کنید، شک دارم که بتوانید از نتایج تصمیم‌های خودتان لذت ببرید. استراحت به عنوان غذای مغز راهی عالی برای تقویت اراده است. داشتن استراحت در طول روز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگرچه انجام مهم‌ترین کارها در ابتدای روز بسیار مهم است، اما همیشه نمی‌توان روز خود را برنامه‌ریزی و تنظیم کرد. وقتی می‌خواهید تصمیمات بهتری بگیرید، غذای بهتر و سالم‌تری بخورید.
۵. ساده‌سازی کنید.
چه هنگامی که تصمیم دارید به بالاترین سطح عملکرد خود دست یابید و چه هنگامی که می‌خواهید یک رژیم غذایی سالم را شروع کنید. بزرگ‌ترین درماندگی افراد این است که فکر می‌کنند باید در تمام ساعت روز از نیروی اراده خودشان استفاده کنند.
راه‌هایی برای ساده سازی زندگی خود پیدا کنید. اگر چیزی برای شما مهم نیست، آن را حذف کنید. تصمیم‌گیری درمورد امور بی اهمیت را کنار بگذارید، حتی اگر وقت این کار را هم دارید. به جای اتلاف انرژی و اراده خود برای امور بی اهمیت، آن را صرف کارهای مهم کنید.
قدرت اراده یکی از حوزه‌های مهم زندگی است که مطمئنا می‌توانید با کاهش تعداد انتخاب‌ها و تصمیم‌گیری‌ها، به نتایج بهتری دست یابید.
در انتها یادآور می‌شوم که نیروی اراده چیزی نیست که شما دارای آن یا از آن بی بهره باشید. بلکه این نیرو همیشه در شما وجود دارد و فقط شدت و ضعف می‌یابد. اگرچه به حداکثر رساندن اراده برای تمام طول روز غیرممکن است. اما این امکان برای شما فراهم است که با ایجاد تغییراتی در برنامه روزانه‌تان موفق به عملی شدن تصمیم‌های خود شوید و شاهد رشد و پیشرفت مداوم در انجام کارهای مهمتان باشید.
منبع

مترجم: زهرا سلیمان زاده، کارشناس روابط عمومی