IMG_20211027_120057-1

طراحی و تولید سورتر هوشمند سورچین؛ راهکاری برای خام فروشی

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران شرکت پویا فناوران کوثر مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به دانش بومی طراحی و تولید سه نوع دستگاه سورتر هوشمند مبتنی بر پردازش تصویر و هوش مصنوعی دست یافت.
این دستگاه با استفاده از روش های یادگیری عمیق می تواند عیوب ریخت شناسی محصولات را تشخیص داده و با عملکردی کارآمد به اجرای موثر فرایند کنترل کیفیت محصولات نهایی و همچنین ارائه دسته بندی باکیفیت محصولات، بپردازد و بدین ترتیب با جلوگیری از خام فروشی به بهبود شرایط صادرات نیز کمک می کند.

مهندس حسن توحیدی؛ مدیر عامل شرکت پویا فناوران کوثر در گفت وگو با تیم رسانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در خصوص محصول “سورترسورچین” گفت: سورتر هوشمند با پردازش تصویر و بهره گیری از هوش مصنوعی عموما محصولات کشاورزی اعم از میوه ها یا دانه ها را از لحاظ کیفیت تفکیک و دسته بندی می کند. دوربین و نرم افزار سورتر از هر میوه یا دانه عبوری چندین تصویر تهیه کرده و ابعاد و شکل آن را با دقت بالا مشخص می نماید، سپس تحلیل رنگی انجام می شود که مشابه عملکرد سورترهای رنگی است.
توحیدی در ادامه با بیان اینکه سورتر سورچین با استفاده از روش های یادگیری عمیق، میتواند عیوب ریخت شناسی را تشخیص دهد، تشریح کرد: به عنوان مثال پسته عیوب ظاهری دارد که لزوما با ابعاد و رنگ و توسط دستگاه های سورتر رنی و حتی سورترهای خارجی قابل تشخیص نیست. هوش مصنوعی دستگاه سورچین به طور خاص برای تشخیص این عیوب آموزش دیده و با دقت چشم گیری آن ها را تشخیص می دهد. اگر دانه ای در دسته نامطلوب تنظیمات نرم افرازی قرار گیرد، با عبور از جلوی نازل های هوا از مسیر اصلی سایر دانه ها منحرف شده و به این ترتیب عملیات جداسازی انجام می شود.
وی در ادامه افزود: در خصوص سورتر میوه ها نیز، چندین خروجی تعبیه شده که بار میوه های ورودی را می توان به چندین دسته خروجی از جمله صادراتی، درجه دو و یا خوراک دام جداسازی کرد که از دستگاه های سورتر می توان در صنایع مختلفی برای کنترل کیفیت محصولات نهایی استفاده کرد.

سورتر پسته، یوتا و لاندا محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی شرکت پویافناوران کوثر

مهندس حسن توحیدی از طراحی و تولید سه مدل دستگاه سورتر با توجه به شرایط ابعادی محصول کشاورزی مورد نظر خبر داد و گفت: هر مدل دستگاه طراحی بخصوص خود را داشته که برای دسته بندی محصولات مختلف، نرم افزار آن تغییر می کند. به عنوان مثال دستگاه سورتر پسته که سمپی است، توانایی تفکیک و دسته بندی انواع آجیل، غلات و حبوبات را نیز دارد. دستگاه سورتر میوه های کروی و میوه های کشیده با نام یوتا توانمندی درجه بندی سایر میوه ها و صیفی جات از جمله سیب و سیب زمینی را دارد و دستگاه سوم نیز لاندا بوده که مخصوص تفکیک و دسته بندی سیاه دانه، آرد، کنجد و سایر محصولات ریز دانه کشاورزی است.

سورچین راهکاری کارساز در جهت جلوگیری از خام فروشی محصولات در ایران

توحیدی با اشاره به آمار سازمان های بین المللی و تحلیل های استراتژیک از پتانسیل کلان اقتصاد ایران در حوزه پتروشیمی و باغداری یاد کرد و اظهار داشت: در طی سال های متمادی محصولات کشاورزی ایران به شکل فله و با قیمت حداقلی به بازارهای جهانی عرضه و صادر شده است، سورتر سورچین با هدف ایفای نقش یک پالایشگاه برای محصولات کشاورزی طراحی و تولید شده تا راهکاری برای عبور از خام فروشی در این صنعت باشد.
وی در ادامه با تشریح مسئله هدر رفت یک سوم محصولات کشاورزی در سطح جهانی، بیان کرد: در حین حمل محصولات کشاورزی به صورت تفکیک نشده، بخشی از محصول که خراب است میتواند کل محصول را خراب کند اما با تفکیک و دسته بندی در مبدا، میتوان از هدررفت و همچنین مرجوعی و معدوم سازی محصولات در مقصد جلوگیری کرد.
توحیدی افزود: با بهره گیری از فناوری تفکیک و دسته بندی می توانیم محصولات با کیفیت ظاهری بهتر را روانه بازارهای با توان مالی بالا کرده و همچنین محصولات ارزشمند از نظر غذایی که دارای لک و عیوب ظاهری هستند با قیمت مناسبتر روانه بازارهای با توان مالی محدودتر کرده و به توزیع گسترده تر مواد با ارزش غذایی بین آحاد جامعه بپردازیم.
مدیرعامل شرکت پویافناوران کوثر فناوری های پردازش تصویر و هوش مصنوعی را صدر فناوری های به کار رفته در دستگاه دانست و گفت: برای مثال سورتر پسته در کسری از ثانیه از هر دانه چندین تصویر تهیه کرده و در زمان اندک تمامی این تصاویر را پردازش و به شبکه هوش مصنوعی ارسال و در خصوص مطلوب و یا نامطلوب بودن هر دانه پسته تصمیم گیری می کند.
وی ادامه داد: پیچیدگی و اهمیت این فرایند لحظه ای، تا حدی بالا بوده که برخی دیگر از شرکت های فعال در زمینه تفکیک و دسته بندی، از این فرآیند اختصاصی در شرکت پویا فناوران کوثر و سورتر سورچین استفاده کرده اند.

.

طراحی شبکه های هوش مصنوعی مطابق با نیاز بومی کشور

مهندس توحیدی با اشاره به فناوری دوم این شرکت تصریح کرد: طراحی شبکه های هوش مصنوعی مطابق نیاز بومی و ویژه محصولات کشاورزی ایران دومین فناوری شرکت پویافناوران کوثر است که می تواند انواع پسته و غلات را بر اساس کیفیت و نوع آن ها جداسازی کند و این شرکت به طور پیشرو و خط شکنانه برای طراحی شبکه هوش مصنوعی، از علم هوش مصنوعی استفاده کرده است و در این مسیر نیز موفق بوده است.
مدیر عامل شرکت پویا فناوران کوثر با بیان اینکه محصول ساخت ایران آبروی ایرانی است اظهار داشت: تمام تلاش متخصصان و نخبگان این شرکت ساخت و ارائه محصولی با کیفیت به بازار فناوری است و تلاش کردیم سورتر سورچین از نظر کارایی و دوام به عنوان یک دستگاه صنعتی، در فرایند تولید در کلاس جهانی قرار گیرد.
وی با اشاره به کسب استاندارد اتحادیه اروپا برای برخی از محصولات ایرانی این شرکت گفت: پویافناوران کوثر در سابقه 16 ساله خود از منظر استاندارد سازی و رضایتمندی مشتری جایگاه ممتازی را در بین معدود رقبای داخلی خود دارد که در فرآیند خدمات پس از فروش با توجه به تحریم های بین المللی، سورتر سورچین مزیت رقابتی ویژه ای در برابر سایر شرکت های خارجی دارد.
توحیدی گفت: بسیاری از دستگاه های سورتر موجود در کشور سورترهای مکانیکی یا شابلونی هستند. این سورترها علاوه بر قابلیت‌های اندکی که به دلیل فقدان پردازش الکترونیکی دارند، آسیب و یا خراش‌هایی به محصولات وارد کرده که خود باعث کاهش دقت و ایجاد محصول نامرغوب می شوند.
وی با بیان اینکه برای نیازهای خاص ایران (مثل عیوب مختص به پسته) تنظیمات دقیق، بسیار پیچیده و زمانبری لازم است، تشریح کرد: در دستگاه سورتر سورچین مدل سمپی از نوار نقاله استفاده شده است. به این شکل سرعت هر دانه به مراتب کمتر و قابل کنترل دقیق است. در بخش سنسورهای سورتر سورچین از دوربین های آرایه ای استفاده شده است که تصاویر کاملی از زیر و روی هر دانه پسته تهیه می کند.
توحیدی ادامه داد؛ از لحاظ نرم افزاری نیز، حتی بهترین دستگاه های اروپایی و آمریکایی یک دستگاه عمومی است ک قادر به تشخیص عیوب ریخت شناسی نبوده و پاسخگوی نیازهای خاص ایران نمی باشد. اما در سورتر ایرانی سورچین، تمامی پیچیدگی ها در فاز طراحی دستگاه در نظر گرفته شده است و کاربر به سادگی با چند تیک قادر به تنظیم دستگاه مطابق با محصول مورد نظر و مطلوب خود است.
مدیرعامل شرکت پویافناوران کوثر با تاکید بر اینکه توجه به کارایی و دوام دستگاه از اصول حاکم بر شرکت است و تلاش بر این است تا محصول شرکت سرمایه‌ای برای سایر تولیدکنندگان و توزیع کنندگان باشد، اظهار داشت: سورتر سورچین به فراخور نیاز و سفارش مشتری اختصاصی سازی می شود و این امر در تغییر قیمت آن موثر است، به شکلی که در ایران دستگاه های ارزان تر از سورچین و گران تر از آن نیز وجود دارد. با این وجود قیمت دستگاه سورچین نصف مشابه خارجی آن است و این امر تا حد قابل توجهی از خروج ارز جلوگیری میکند. همچنین ارائه خدمات پس از فروش توسط شرکت با سابقه شانزده ساله از دیگر مزیت های این محصول است.

مهندس توحیدی با بیان اینکه دانش طراحی و تولید انواع سورتر توسط شرکت بومی سازی شده است، تشریح کرد: سورتر سورچین قابل طراحی مجدد برای صنایع مختلفی همچون فولاد، بازیافت، سنگ های ریز معدنی و … است.

توحیدی با اشاره به اهمیت حضور تخصص های مختلف از جمله هوش مصنوعی و نرم افزار، طراحی و تولید قطعات مکانیکی، طراحی و پروگرام بوردهای الکترونیکی، مهندسی صنایع فرآیند تولید، زنجیره تامین و کنترل کیفیت دقیق در طراحی و تولید سورتر هوشمند یادآور شد: شرکت توانسته است مستقیما برای 50 نفر و غیر مستقیم برای چندصد نفر که در صنایع خدماتی و تولیدی مختلف درگیر هستند شغل ایجاد کند.

مهندس توحیدی در پایان نیز از امکان دریافت وام برای خرید این دستگاه نیز صحبت کرد و افزود: وام لیزینگ دانش بنیان صندوق نوآوری و شکوفایی یکی از وام هایی است که مشتریان می توانند آن را دریافت کند.

.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.