5 01 دلیل منتور

5 دلیل برای اینکه چرا شما به یک مربی کسب وکار نیاز دارید

یکی از اولین توصیه ها به کارآفرینان، یافتن یک مربی توانمند است. مطالعه درباره یک موضوع جدید و به کار بردن آن در زندگی، دو امر متفاوت ازهم هستند. خوشبختانه امروزه وبلاگ ها، فیلم ها و پادکستهای بسیاری در موضوعات مختلف در درسترس است و ما را در مسیرمان همراهی میکنند. اما این دسته از اطلاعات، در سختی ها و مسائل منحصر به فردی که ممکن است با آن مواجه شویم یا در ایجاد یک شبکه ارتباطی نمیتواند یاری کننده ما باشد. شاید ایده خارق العاده ای داشته باشید اما ندانید برای به ثمر رساندن ایده خود چکار کنید. شاید درباره مسیر خود کاملا مطالعه کرده باشید اما این مطالعات هنگامی که با چالشی روبه رو شوید، به کار شما نیاید.
همراهی یک مربی کسب وکار میتواند به شما کمک کند تا بتوانید از بین سناریوهای مختلف، بهترین و موثرترین آن را برای کسب وکار خود بیابید.
در این نوشتار به این موضوع میپردازیم که چرا شما به یک مربی کسب وکار نیاز دارید.

مربیان به شما کمک میکنند تا تصویر کلی کسب وکار خود را ترسیم کنید.

مربیان سرد و گرم چشیده، قبلا آنچه را که شما هم اکنون با آن مواجهید، تجربه کرده اند و با نتایج احتمالی مسیر آشنایند. مربیان به شما کمک میکنند تا چندگام به عقب بردارید و بتوانید تصویر کلی کسب وکار خود را ببینید و همچنین نکات ریز و جزئی آن را درک کنید.
از آنجایی که مربیان قبلا در همان نقطه ای که شما هستید، بوده اند و این مسیر را طی کرده اند میتوانند به شما کمک کنند تا در یک زمان کوتاه‌تر به هدف خود برسید. زیرا آنها قبل تر از شما گامهای موفقیت را برداشته اند.
کسی که یک یا چند کسب وکار را با موفقیت راه اندازی کرده است، راه‌ها و انتخابهای اشتباه را پشت سر گذاشته، شکست ها را تجربه کرده و با مسئله های مختلف روبه رو شده و برای آن ها راه حل‌هایی پیدا کرده است. بنابراین اگر در مسیر کسب وکاری خود با مشکلی مواجه شدید، یک مربی میتواند وارد عمل شده و راه حل را به شما نشان دهد. وی همچنین میتواند به شما توصیه هایی بدون سوگیری و بیطرفانه داشته باشد و براساس تجربیات فراوان خود در آن صنعت، پیش بینی هایی نیز داشته باشد.

مربیان فرصت ها و ارتباطات ارزشمندی را برای شما فراهم میکنند.

مربیان با تجربه در مسیر موفقیت خود با کارآفرینان بسیاری ملاقات داشته اند و میتوانند در زمان مناسب، آن ها را به شما معرفی کنند. چندین دهه طول میکشد تا بتوانید یک شبکه از ارتباطات گسترده را برای خود تعریف کنید، اما یک مربی میتواند به شما کمک کند تا با افرادی که دسترسی به آنها غیرممکن است، ارتباط بگیرید. علاوه بر این، مربی میتواند فرصتهایی را به شما نشان دهد که از چشم شما پنهان مانده و از آن بیخبر هستید.

مربیان به شما کمک میکنند تا بتوانید مدت طولانی تری در کسب وکار خود بمانید.

مطالعات نشان میدهد که متوسط طول عمر یک استارت‌آپ، تنها 20 ماه است. دلایل متعددی برای شکست استارت آپ ها وجود دارد، مربی با همه این مسائل آشناست و میتواند به شما کمک کند تا مشکلات و موضوعات احتمالی را قبل از رخ دادن، پیش بینی کنید و به قولی آنها را ببینید.
مربی شما در مسیر راه اندازی کسب وکار خودش، اشتباهاتی بزرگی را مرتکب شده و حتی ممکن است با توقف در رشد کسب وکارش مواجه شده باشد. در عین حال او توانسته راه حل هایی بیابد و بتواند کسب وکار خود را به مسیر اصلی اش بازگرداند.
مربی شما در کنارتان است تا به شما کمک کند ایده های خود را بررسی کنید و توصیه های ارزشمندی درباره پیگیری و یا عدم پیگیری یک ایده و چرایی این موضوع به شما ارائه میدهد.
داشتن یک مربی که راهنمایی های لازم را درباره معاملات مختلف در اختیار شما قرار دهد، میتواند به شما کمک کند تا پول خود را به درستی مدیریت کنید و پس اندازی داشته باشید تا در سختی ها سرپا بمانید و همچنین سرمایه ای برای سایر ایده های خود در آینده نیز داشته باشید.
مربی شما قادر به تشخیص این موضوع نیز هست که چه زمانی به استراحت برای تجدید قوا نیاز دارید. او میداند کار بی وقفه‌ و فدا کردن خودتان برای کار، میتواند برای اهداف کسب وکاریتان ویران کننده باشد، پس به شما یادآور میشود که باید تجدید قوا کنید.

مربی برای شما منبع اطمینان و الهام بخشی است.

همه افراد در کسب وکارشان به حدی از اطمینان خاطر نیاز دارند و مربی همان فردی است که میتواند آن تضمین و اطمینان را که در جست وجوی آن هستید به شما ارائه دهد. تحقیقات حاکی از آن است که مربیگری اثربخش و باکیفیت، تاثیر مثبتی بر کارآفرینان جوان دارد.
مربی با بیان تجربیات خود، ترس ها و ناامنی های مشابهی را با شما به اشتراک میگذارد. متوجه میشوید که آن فرد از آن مسائل عبور کرده است و همین امر میتواند برای شما اطمینان خاطر ایجاد کند. در این میان، یافتن مربی ای که بتوانید او را الگو قرار دهید و از او پیروی کنید، ضروری است، زیرا او میتواند الهام بخش شما باشد و انگیزه کافی برای ادامه مسیر را به شما بدهد. مربیان آن کاری را شما میخواهید انجام بدهید، انجام داده اند و یا حتی ممکن است مشغول به انجام آن باشند و میتوانند در طول سفر کسب وکاریتان، همراه و راهنمای شما باشند. آنها اثبات میکنند آنچه شما میخواهید، قابل دستیابی است و شما این فرصت ارزشمند را دارید از مرواریدهای حکمت آنها بهره مند شوید.

مربیان به شما توصیه های ارزشمندی را ارائه میدهند و منفعت مالی را دنبال نمیکنند.

یکی از اشتباهات افراد تازه کار این است که مربی (mentor ) را با مشاور ( consultant) اشتباه میگیرند و هزینه مشاوران بسیار هنگفت است. یک مربی واقعی در کمک کردن به شما به دنبال دستیابی به منافع مالی خود نیست. هدف مربی این است که ببیند شما با درس گرفتن از اشتباهات و موفقیتهای خود به عملکردی خوب و اثربخش دست یافته اید.

مترجم: زهرا سلیمان زاده، کارشناس روابط عمومی


.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.