تامین نیاز صددرصدی طراحی و تولید دستگاه‌های مورد نیاز درصنعت نفت کشور در شرکت دانش بنیان ایرانی

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، شرکت صنعت نوآوران پیشگام مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به تامین صد درصدی نیاز داخل کشور در حوزه طراحی و تولید دستگاه های مورد نیاز در صنعت نفت و شرکت های تابع نفتی شد.”

مهندس سهیل متینی تبار مدیرعامل شرکت صنعت نوآوران پیشگام، در گفت وگو با دهمین برنامه park talk در اتاق رسانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در مورد مسیر شکل گیری شرکت گفت:” شرکت ما در سال ۱۳۸۰ تاسیس گردید و در سال ۱۳۹۵ در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر شدیم. ما چندین دستگاه در صنعت نفت را برای اولین بار در ایران تولید کرده ایم.”

ایشان در ادامه به معرفی و شرح هشت محصول شرکت صنعت نوآوران پیشگام پرداخت.

سیستم ارتینک اتوماتیک بارگیری و تخلیه ضد انفجار

مهندس متینی تبار با اشاره به نصب این دستگاه در محل های بارگیری و تخلیه نفتکشها گفت:” در هنگام حرکت کامیون ها و مخزن دارها ، الکتریسیته ساکن در اطراف نفتکش ها به وجود می‌آید و با کمک این دستگاه، الکتریسیته ساکن به زمین تخلیه و از آتش سوزی در انبارهای نفت جلوگیری میشود. ما در تولید این دستگاه به خودکفایی رسیده ایم.”

شیر کنترل برقی ضدانفجار

متینی تبار با بیان اینکه این دستگاه برای اولین بار در ایران طراحی وساخته شده است، اظهار داشت:” شیر کنترل برقی ضدانفجار نمونه مهندسی معکوس شده از شیر برقی شرکت آمریکایی است که بومی سازی شده است. این دستگاه به کنترل جریان فرآورده های نفتی میپردازد و بر روی ست استاپ ولوها نصب میشود.”

سیستم فلومیتر جابه جایی مثبت

مدیرعامل شرکت صنعت نوآوران پیشگام سیستم فلومیتر جابه جایی مثبت را از محصولات پرمصرف و استراتژیک صنایع نفت دانست و گفت:”این دستگاه به منظور اندازه گیری جریان فراورده های نفتی در خطوط لوله، پایانه های نفتی و انبارهای نفت استفاده میشود. نمونه خارجی این دستگاه از کشورهای آمریکایی و اروپایی وارد میشد و از طریق مهندسی معکوس و طراحی از پایه، توانستیم به این تکنولوژی بالا دست پیدا کنیم و به جرات میتوانم بگویم که سومین یا چهارمین کشوری هستیم که به این تکنولوژی رسیده ایم. “

فلومیتر توربینی

ایشان در شرح دستگاه فلومیتر توربینی عنوان کرد:” این دستگاه نیز نوع دیگری از دستگاه های اندازه گیری است. به صورت پره توربینی و برای اندازه گیری فراورده های نفتی که در خطوط لوله و پایانه ها با سرعت زیاد حرکت میکنند مورد استفاده قرار میگیرد. در دنیا و مطابق با استانداردهای بین المللی API اگر دقت دستگاه ۰.۱۵ درصد و یا تکرارپذیری ۰.۰۲ درصد باشد میتوانیم آن را در مبادی تحویل به مشتری استفاده کنیم که به اصطلاح در پایانه های صادراتی نیز استفاده میشود.”

سیستم ترانسمیتر پالسر ضد انفجار

مهندس متینی تبار در معرفی سیستم ترانسمیتر پالسر ضد انفجار گفت:”این سیستم حرکت دوّار میترهای جابه جایی مثبت را به پالس های الکتریکی تبدیل و سپس خروجی مربوطه را به فلوکامپیوتر یا شماره انداز دیجیتالی هدایت میکند. این پالسها در دو کانال A و B تولید و در فاز نود درجه کنترل میشود. این دستگاه در محیطهای انفجاری و پرخطر قابل نصب است. شایان ذکر است که ما موفق به اخذ گواهینامه بین المللی برای این سیستم شده ایم.”

مستر میتر جابه جایی مثبت

وی با اشاره به اهمیت صحت سنجی از طراحی و تولید دستگاه مستر میتر جابه جایی مثبت یاد کرد و افزود:”این دستگاه به منظور کالیبره نمودن انواع فلومیترها قابل استفاده است. دقت این دستگاه باید بالاتر از سایر دستگاه ها باشد. مستر میتر جابه جایی مثبت با دقت تقریبا ۰.۱ درصد و تکرارپذیری ۰.۰۱ درصد به منظور صحت سنجی انواع میترها مورد استفاده قرار میگیرد.”

طراحی و تولید قطعات یدکی فلومیترهای جابه جایی مثبت دستگاه اسمیت آمریکایی

متینی تبار ضمن اشاره به شرکت امریکایی اسمیت که دستگاه قطعات یدکی را تولید میکند، اظهار داشت: “ما از طریق مهندسی معکوس توانستیم این دستگاه با تکنولوژی بالا را طراحی و تولید کنیم. نزدیک به سه سال بر روی این پروژه کار کردیم. با توجه به تحریم های به وجود آمده و نداشتن واردات، قرارداد تولید این دستگاه با ما بسته شد و هم اکنون نیز این دستگاه ها در صنعت استفاده میشود و ما توانستیم قطعات مربوط را جایگزین نمونه های اصلی نماییم.”

دستگاه فلو کامپیوتر دیجیتال یا شماره انداز دیجیتال

ایشان این دستگاه را یکی از پیشرفته ترین و به روز ترین محصولات مورد استفاد در صنعت نفت دانست و گفت: “مهمترین مشخصه دستگاه فلوکامپیوتر دیجیتال محاسبات جبران سازی دما بر روی فراورده های نفتی است که به منظور اندازه گیری مقدار دقیق حجم فراورده مورد استفاده قرار میگیرد.”

مهندس متینی تبار از مستر میتر به عنوان شاخصترین محصول شرکت یاد کرد و گفت:” این دستگاه تکنولوژی بالایی دارد و تلفیقی از سه دستگاه فلومیتر جابه جایی مثبت، فلوکامپیوتر و پالسر است و تقریبا میتوان گفت به صورت یک پکیج است و در صنعت مورد استفاد قرار میگیرد.”

ایشان با تاکید بر این نکته که طراحی و تولید دستگاه ها بر پایه تلفیقی از مهندسی معکوس و طراحی از پایه است، افزود: “در فلومیتر توربینی، قطعه ای به نام پیکاپ کویل وجود داشت که قابل مهندسی معکوس نبود. در واقع به صورت یک پک ارائه شده بود و ما برای آنکه مقدار لیتراژ را از این دستگاه متوجه شویم از شیوه طراحی از پایه استفاده کردیم.”

متینی تبار در توضیح معرفی مشتریان و مخاطبان شرکت گفت:” در صنعت نفت، از موقعی که نفت استخراج میشود تا زمانیکه به انبارهای نفت میرسد باید مقدار اندازه گیری فرآورده را داشته باشیم. از انبارهای نفت تا شبکه توزیع مانند شرکت ملی پالایش و پخش نفت و شرکت پتروشیمی از مخاطبان ما محسوب میشوند. میتوانیم بگوییم که تمام شرکت های تابعه نفت مشتری سازمان ما به حساب می آیند.

مدیرعامل شرکت صنعت نوآوران پیشگام با اشاره به تامین صد درصدی نیاز داخل، این نکته را تصریح کرد که توانسته ایم جلوی خرید خارجی را بگیریم.

وی در ادامه افزود: “درحال حاضر شرکت ما رقیب داخلی ندارد. زیرا اولین و تنهاترین شرکتی هستیم که توانسته ایم به این سطح از تکنولوژی دست پیدا کنیم. رقبای ما شرکت های بزرگ تولید کننده آمریکایی و اروپایی هستند.”

متینی تبار به شعار حمایت از تولید داخل اشاره کرد و گفت عدم واردات این دستگاه و قطعات نیز به حمایت از تولیدات داخلی منجر شده است.

ایشان به موضوع صادرات نیز پرداخت و تشریح کرد:” به صورت مستقیم صادرات نداریم. اما از طریق شرکت های واسطه توانسته ایم به شرکتهای نفتی حاشیه دریای خزر و حاشیه دریای خلیج فارس یعنی به شرکتهای همسایه صادرات داشته باشیم.

متینی تبار از وجود چالش های متعدد یاد کرد و افزود: “خریدهای خارجی توسط کارفرما و عدم خرید داخلی از مهم ترین چالشهای ما بود. وجود بوروکراسی های اداری میتواند دلیل این عدم اعتماد باشد. سیستم ها و دستگاههایی که توسط شرکت ما ساخته شده، به شیوه مهندسی معکوس و طراحی از پایه است و با نمونه های آمریکایی برابری میکند.”

وی استقرار در فضای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران را یک حمایت دانست و تشریح کرد: ” استقرار در پارک و بهره مندی از حمایتهای صندوق پارک دانشگاه تهران انجام بسیاری از امور را تسهیل کرده است. برای مثال در گذشته ضمانت نامه ها را از بانک و با وثیقه های بسیار بالا تهیه میکیردیم اما الان با اخذ چک میتوانیم ضمانت نامه های شرکت در مناقصه را از صندوق پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تهیه کنیم.”

متینی تبار هدف امسال شرکتشان را طراحی و ساخت دستگاه جدیدی به نام کوریولیس فلومیتر دانست و گفت:” درحال حاضر این دستگاه با سطح تکنولوژی فوق العاده بالایی که دارد، در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. در ارتباط با طراحی و تولید این دستگاه، تقریبا ۵۰ درصد راه را رفته ایم. در ادامه مسیر به حمایت از جانب سایر شرکت های تابع نفت نیاز داریم. بزرگترین حمایت از تولید کننده و یک شرکت دانش بنیان، خرید از ایشان است. امیدواریم بتوانیم در سال جدید از این دستگاه رونمایی کنیم.”

مصاحبه با دکتر متینی تبار