چگونه جاده های هوشمند رانندگی را آسان تر، ایمن تر و سبزتر می کنند؟

جاده ها، ایجاد کننده پیوندهای حیاتی حمل و نقل هستند اما از نگاهی دیگر، جاده ها به صرف جاده بودن، فضای زیادی را هدر می دهند. پیشرفت در مبحث فناوری جاده هوشمند، می تواند این نگاه منفی را تغییر دهد. جاده ها می توانند منبعی برای دریافت انرژی از خودروها باشند، می توانند سرعت خودروها را تشخیص دهند، همین طور می توانند وزن وسایل نقلیه را تشخیص دهند و حتی به اتومبیل های هوشمند نیز متصل شوند.

پروژه های شهر هوشمند به لطف پیشرفت در ارتباطات بی سیم، محاسبات ابری، تجزیه و تحلیل داده ها، سنجش از راه دور و هوش مصنوعی در اقصی نقاط جهان در جریان است. حمل و نقل یک عامل اساسی در اکثر این برنامه هاست.
نویسندگان این مقاله معتقدند: فناوری جدید این امکان را فراهم می کند تا بتوانیم با موضوعاتی مانند ترافیک های سنگین، تصادفات و آلودگی مقابله کنیم. در این مقاله ده مورد از پیشرفت های امیدوار کننده که در مراحل توسعه یا برنامه ریزی هستند، بیان می شود.
۱- دریافت انرژی
مجموعه متنوعی از فناوری های دریافت انرژی که در جاده ها تعبیه شده، به عنوان منابعی برای تامین نور چراغ های راهنمایی و رانندگی یا تقویت کننده شبکه برق تعریف شده اند. پنل های فتوولتائیک می توانند در سطح جاده ها و برای دریافت نور خورشید ساخته شوند یا مواد پیزوالکتریک نیز در زیر آسفالت قرار داده شود و با عبور وسیله نقلیه و تغییر شکل، انرژی تولید کند.
۲- جاده های موزیکال
کشورهایی مانند ژاپن، دانمارک، هلند، تایوان و کره جنوبی جاده هایی ساخته اند که با عبور اتومبیل ها، موسیقی پخش می کند. با تغییر فاصله در نوارهای رامبل (نوار شیاردار آسفالت) این امکان به وجود می آید که مجموعه ای از نت های مختلف، همزمان با رانندگی بر روی آن ها نواخته شود. هدف این است که خطر هشدار داده شود و سرعت از حد مجاز بالاتر نرود.
۳- سنجش وزن به صورت خودکار
از دهه ۱۹۷۰، فناوری سنجش وزنِ وسیله در حال حرکت وجود داشته است که می توانست وزن بار وسایل نقلیه ای را که در خطوط مشخص و با سرعت کم رانندگی می کردند، بسنجد. اما اخیرا امکان سنجش وزن بار وسایل نقلیه ی در حال حرکت با سرعت بالا نیز فراهم آورده شده است. آخرین پیشرفت، اتصال صفحه اتوماتیکی برای خواندن پلاک خودرو و ارتباط بی سیم است که سبب می شود نظارت از راه دور امکان پذیر گردد و از این طریق بر محدودیت های مرتبط با وزن بار و فرسودگی جاده ها نظارت اعمال می شود.
۴- شارژ کردن خودرو
محبوبیت رو به رشد اتومبیل های برقی سبب توسعه فناوری شارژ اتومبیل ها و اتوبوس ها در هنگام رانندگی شده است. در این رویکرد کابل هایی در زیر جاده ها کشیده می شوند که یک میدان مغناطیسی ایجاد می کنند و به دستگاه گیرنده خودرو متصل می شود و سپس انرژی الکتریکی به برق برای باتری تبدیل می شود.
۵- علائم راهنمایی و رانندگی هوشمند
علائم راهنمایی و رانندگی همیشه به همان اندازه که باید، قابل مشاهده نیستند و مورد توجه قرار نمی گیرند و یادآوری معنا و مفهوم همه آن ها اغلب دشوار است. بدین منظور محتوای علائم از طریق امواج به دستگاه گیرنده خودرو ارسال می شود و به طور شفاهی به راننده هشدار داده می شود و یا در صفحه نمایش خودرو ظاهر می شود.
۶- تشخیص تخلف رانندگی و اخطار آن
حسگرها و دوربین ها به سیستم علائم هوشمند راهنمایی و رانندگی متصل شوند و از این طریق تخلفات راهنمایی و رانندگی شناسایی می شود و اخطار ارسال می شود. ارسال خودکار علائم و اخطارهای راهنمایی و رانندگی بدین معناست که رانندگان موقعیت را می دانند و دیگر نمی توانند هشدارها و اخطار جریمه ها را انکار کنند، زیرا این رکورد در جعبه سیاه ماشین ها ضبط می شود.
۷- خودروهای سخنگو
فناوری ارتباط دو اتومبیل یا V2X که این امکان را فراهم آورده تا خودروها بتوانند اطلاعات خود را با هر دستگاه متصل دیگری به اشتراک بگذارند، روز به روز رایج تر می شود. ارتباط میان اتومبیل ها برای اطلاع رسانی حوادثِ رخ داده در جاده ها یا هشدارهای ترافیکی به کار می رود و از ایجاد ترافیک های سنگین جلوگیری می کند. اتصال وسایل نقلیه با زیرساخت ها سبب می شود تا سیگنال ها به صورت پویا، زمان را مدیریت کنند و ترافیک سنگین ایجاد نشود یا عوارض به طور خودکار جمع آوری شود.
۸- تقاطع های هوشمند
مجهز کردن حسگرها و دوربین ها به سیستم های تشخیص اشیا که قادر به ردیابی و تشخیص وسایل نقلیه و عابران در جاده ها می باشد، به افزایش ایمنی و بهره وری در جاده ها کمک می کند. از این فناوری می توان برای طولانی کردن مدت زمان چراغ سبز برای عابران پیاده ،دوچرخه سواران و عابرین پیاده متخلف استفاده کرد، به خودروهای اورژانس الویت داد و تنظیم خودکار زمان بندی چراغ های راهنمایی و رانندگی برای بهبود جریان ترافیکی را ممکن می سازد. حتی می توان اطلاعات درباره نقاط کور و خطرات احتمالی برای خودروها را معین و برایشان ارسال کرد.
۹- ردیابی تصادف به صورت خودکار
بعد از هر تصادف، یک بازه زمانی طلایی وجود دارد که در این بازه احتمال نجات جان انسان ها بالاست. فناوری ارتباط و اتصال وسایل نقلیه این اطمینان را ایجاد می کند که اطلاع رسانی درباره یک تصادف به سرعت به واحد اورژانس منتقل شود و همچنین اطلاعات کلیدی درباره تعداد و نوع اتومبیل های صحنه تصادف را در اختیار قرار می دهد و به برنامه ریزی برای پاسخ گویی بهتر کمک می کند. همچنین هشدارهای لازم برای کاهش سرعت یا توقف را به دیگر رانندگان ارسال می کند.
۱۰- چراغ های هوشمند در خیابان
قرار دادن حسگرها، اتصلات بی سیم و میکرو کنترل ها در چراغ های روشنایی بخش خیابان ها، انواع عملکردهای هوشمند را فعال می کند. این موارد عبارتند از: ایجاد نقاطی برای انتقال ارتباطات بی سیم، بررسی کیفیت هوا و نظارت بر پارکینگ ها و زباله ریختن در خیابان ها. همچنین می توان در صورت وجود یک چراغ معیوب، درخواست تعمییر را به صورت خودکار ارسال کرد و حتی برای جبران این نقص چراغ های اطراف به طور خودکار روشن خواهد شد.
منبع

مترجم: زهرا سلیمان زاده کارشناس روابط عمومی