فناوری های همگرا ؛ پنجره جدید برای انقلاب های بزرگ علمی

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران این بار و در مسیر برگزاری مجموعه کافه پارک های خود، کافه فناوری های همگرا (NBIC) را روز شنبه 18 ام آبان ماه 98، با حضور صاحبان ایده، شتاب دهنده ها، سرمایه گذاران و علاقه مندان به حوزه فناوری های همگرا و با هدف شناسایی نهادها، شرکت‌ها و سایر دست‌اندر‌کاران حوزه فناوری‌های همگرا در ایران، شناسایی فرصت‎ها و چالش‌های موجود در حوزه فناوری‌های همگرا (NBIC)،شناسایی استارت‌آپ‌های حوزه فناوری‌های همگرا و فراهم آوردن محیطی برای معرفی استارت‌آپ‌های برتر دنیا در این حوزه برگزار نمود.

سخنرانی و بیان مطالب حوزه فناوری های همگرا توسط صاحب نظران این حوزه و پرسش و پاسخ و گفتگو شرکت کنندگان حول مطالب بیان شده محور اصلی این کافه بود. 

دکتر عباس زارعی هنزکی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در کافه پارک با موضوع فناوری های همگرا ( NBIC) گفت: “پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برنامه های متفاوتی در جهت تبدیل ایده به کسب و کار داردشامل جوانه. رویش. شکوفایی، که در نهایت به کسب و کار ختم میشود. این ها دستورالعمل هایی است که مسیر  این تبدیل را شناسایی میکند. کافه NBIC  قرار است شروع فرآیندی باشد با حضور صاحب نظران این حوزه در جهت شناسایی مسائل  کم و کاستی های آن  و با نگاه استارتاپی در فضای حمایتی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به کل آنها پرداخته شود”.

دکتر سلطانی، رئیس مرکز راهبردی فناوری های همگرا در کافه پارک با موضوع فناوری های همگرا (NBIC) در پارک علم  و فناوری  دانشگاه تهران با اشاره به کلیات حوزه فناوری های همگرا و ارائه زیر شاخه ها و نقش آن در اقتصاد گفت :” تعریف ما از همگرایی های متفاوت ادغام فناوری های متفاوت است که غالبا خود را در قالب محصول نشان می دهد. تقریبا تمامی مفاهیمی که در انقلاب صنعتی چهارم نظیر ربات هوشمند، ذخیره سازی های متفاوت، اینترنت اشیا مطرح می شود از نوع فناوری های همگرا می باشد.

کشور ما در سه بخش می تواند از فناوری های همگرا بهره گیرد که بخش اول تشکیل گروه ها و تیم های تحقیقاتی در بخش های پر رنگ این حوزه است تا بتوانیم به دستاوردهای تحقیقاتی خوبی در این زمینه برسیم ، بخش دوم می تواند وارد کردن محصولات این تحقیقات و تولید فناوری ها به بازار و صنعت و بهره گیری اقتصادی از آن باشد و بخش سوم بهره گیری از توان خود در تلفیق با محصولات این حوزه در دنیا برای رفع مشکلات و چالش های بزرگ و کوچک داخلی می باشد”.

دکتر مجید نیلی احمد آبادی، دبیر ستاد علوم و فناوری های شناختی در کافه پارک با موضوع کافه فناوری های همگرا  در حوزه علوم شناختی گفت : “حوزه شناختی حوزه میان و فرا رشته ای  است که برای تلفیق آن با حوزه های دیگر نیاز به متخصصین آن حوزه دارد. حوزه شناختی از جنس علوم تک رشته ای نیست بلکه خود جزیی از علوم همگرا است. در کشور ما نیز برنامه های کلانی از شهریورماه نظیر ارتقاء سرمایه شناختی جامعه ایرانی، ارتقاء  توان شناختی افرادی که به دلایل مختلف توانمندی های شناختی آنها کاهش یافته است، ارزیابی شناختی به این معنا که قابلیت های شناختی افراد در سنین و شرایط مختلف شناسایی شود، آغاز گردیده است. تمامی این موارد در راستای بهتر شدن توجه، تمرکز، تفکر و تصمیم گیری انسان صورت می گیرد. تغییر نگاه مردم حلال بسیاری از چالشها و مشکلات موجود است. در کشور مشکلات بزرگی مانند مسئله برق وجود دارد. تغییر نگاه مردم در زمینه مصرف برق راه حل بسیار مناسب تری به جای زدن نیروگاه جدید است. برای تولید محصولاتی که بتواند ماندگاری و مارکت خوبی داشته باشد باید به روز بود و به روز بودن بدون همگرا شدن با حوزه شناختی صورت نخواهد گرفت”.

دکتر رضا رستمی، رئیس پژوهشکده علوم همگرای دانشگاه تهران در کافه پارک با موضوع کافه فناوری های همگرا (NBIC)در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت : “تمدن هایی که به دنبال انقلاب های جدید صنعتی، کشاورزی، آی تی و به طور کلی زندگی هستند بدون بهره گیری از این حوزه نمی توانند به آن دست یابند همه دانش بشر طی هزاران سال جمع شده است  و می خواهد راه و پنجره جدیدی باز کند تا  انقلاب های جدید و شکوفا شدن توانمندی های انسانی و رسیدن به ابر انسانی را منجر شود. هدف این همگرایی در نهایت، ارتقاء عملکرد انسانی است”. ایشان همچنین زمینه های دارویی و درمانی، اندام مصنوعی، ربات های هوشمند و … را به عنوان فرصتهای موجود در کشور در حوزه فناوری های همگرا بیان کرد.

فاطمه صداقت فر، معاون مرکز نوآوری و کارآفرینی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در کافه پارک فناوری های همگرا با اشاره به برگزاری کافه پارک‌ که به بررسی چالش‌ها و مسائل روز دنیا می‌پردازد تا بتواند به درستی مشکلات فناوری روز را ارزیابی کند گفت: ” فناوری «همگرا» با هدف توسعه بین رشته‌ای و فرارشته‌ای  حوزه‌های علوم شناختی، فناوری نانو، علوم زیستی و فناوری اطلاعات است  که باعث ایجاد محصولات جدیدی شامل علوم شناختی انسانی و ارتباط انسان‌ها و افزایش توانایی‌های آن‌ها شده است. از خصوصیات برجسته فناوری «همگرا» می‌توانیم به تکنولوژی و دانش و نیاز‌های روز آن و درصد خروجی‌های آن‌ها علاوه بر جنبه رقابت پذیری و ایجاد نگرش جدید به فناوری و نوآوری‌ها اشاره کنیم”.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند