گام های شرکت دانش بنیان ایرانی برای مقابله با کرونا

طی گفت و گویی با مدیر عامل شرکت لرزه نگار پارسیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، تلاش ها و اقدامات این شرکت در ارتباط با بحران کرونا مطرح گردید.

شرکت لرزه نگار پارسیان، با هدف رساندن کشور به خودکفایی در زمینه تجهیزات زلزله نگاری و شتاب نگاری مشغول به فعالیت است. بخش عمده فعالیت های این شرکت در دو حوزه ارتعاشات و مدیریت بحران متمرکز شده است.
در این گفت وگو، مهندس ابوالحسنی اشاره کرد: با شیوع اعلام کرونا در کشور، این شرکت تلاش خود را به کار بست تا به این مسئله از منظر دانش و فعالیت تخصصی شان نگاه کند و گامی موثر در این امر بردارد.
یکی از اقدامات در دست انجام این شرکت، تولید تجهیزی برای میکروب زدایی از سطوح و هوا برای مقاصد خانگی می باشد. مطابق با گفته های مهندس ابوالحسنی این تجهیز با استفاده از اشعه UV و نوع UVC کار می کند. شرکت لرزه نگار پارسیان توانسته است نمونه ای از این محصول برای مقاصد خانگی تهیه کند.
همچنین ایشان با بیان اینکه که ضدعفونی کردن محیط های پررفت و آمد مانند آسانسورها، خیابان ها، مترو و… با اشعه UV نیازمند برنامه ریزی دقیق است ادامه داد: زمانی که محیط های فوق خالی از انسان باشد، می توان از طریق اشعه به گندزدایی پرداخت تا از اثرات سوء اشعه UV جلوگیری کرد. همین امر سبب شد تا فعالان این شرکت دانش بنیان به بررسی این موضوع از حیطه دانش تخصصی و تجربه خود یعنی ارتعاشات بپردازند. مدیرعامل شرکت لرزه نگار پارسیان به بخش دوم تحقیقات شرکتشان درباره کرونا نیز اشاره کردند. این شرکت طی تحقیق و بررسی هایی متوجه شد که شاید بتوان از طریق ارسال فرکانس هایی غیرمضر برای انسان، ارتعاشاتی در ویروس ایجاد کرد و آن را از بین برد. درحال حاضر این شرکت دانش بنیان مشغول تکمیل تحقیقات و مطالعات خود در این زمینه است و سپس در گام های بعدی به بررسی آزمایشگاهی این موضوع خواهد پرداخت.