به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، شرکت دانش بنیان پندار کوشک ایمن مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به بومی سازی تجهیزات حوزه استناد پذیری اسناد و عملیات الکترونیک و اعتماد دیجیتال شد.

دکتر شاهین نوروزی مدیرعامل شرکت پندار کوشک ایمن در گفت وگو با تیم رسانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به اینکه شرکت با جمعی از متخصصین کشور در زمینه امنیت اطلاعات و ارتباطات، اعتماد در فضای مجازی و استناد پذیری اسناد و عملیات الکترونیک شکل گرفته است، افزود: تمرکز اصلی فعالیت های شرکت به صورت تخصصی در حوزه زیرساخت کلید عمومی (PKI)بخصوص متمرکز بر بومی‌سازی تجهیزات این حوزه در کشور بوده و در زمینه گواهینامه الکترونیکی، امضای دیجیتال، رمزنگاری، امنیت داده، کارت هوشمند، توکن و سخت‌افزارهای امنیتی مشغول به فعالیت می باشد.

شاهین نوروزی از اهمیت توسعه کشور توسط صاحبان کسب وکار و شرکت های دانش بنیان گفت و ادامه داد: در طراحی تمامی محصولات شرکت، کیفیت بالای محصول و دقت عملکرد از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و همواره صرفه جویی در هزینه های مشتری مد‌نظر قرار گرفته است. با توجه به تولید کلیه محصولات این شرکت در داخل کشور، تمامی تولیدات دارای پشتیبانی فنی کامل بوده و کارشناسان این شرکت آماده به ارائه خدمات در محل مشتری می باشند. از طرف دیگر این شرکت با طراحی و برگزاری دوره های آموزشی در زمینه امنیت، رمزنگاری و زیرساخت کلید عمومی سعی در ارتقای سطح دانش مدیران و کارشناسان کشور در زمینه امنیت اطلاعات و ارتباطات داشته که امید است گام موثری در خدمت به کشورمان باشد.

مدیرعامل شرکت پندار کوشک ایمن در خصوص جدیدترین محصول شرکت گفت: جدیدترین محصول شرکت ابزاری است که گوشی تلفن همراه را تبدیل به توکن سخت افزاری کرده است و به راحتی جایگزین توکن سخت افزاری و کارت هوشمند می شود. این محصول علاوه بر پشتیبانی از انواع روش های امضای همراه، امکان استفاده از کارت هوشمند از طریق NFC گوشی تلفن را نیز فراهم می کند.

نوروزی در ادامه با بیان اینکه محصول موبایل کیوان mKeyOne که دارای پنجره ای برای ثبت نام گواهی بصورت غیرحضوری و حضوری است، اشاره کرد و گفت: در روش غیرحضوری که نسبت به سطح گواهی حسب سیاست های کشوری و یا سازمانی تعیین می شود متقاضی می‌تواند با روش احرازهویت بایومتریک چهره و استعلام از سازمان ثبت احوال و همچنین کنترل شماره موبایل با سامانه راهکار نسبت به ثبت درخواست گواهی اقدام نموده و درصورت احراز شرایط هویتی نسبت به دریافت آن اقدام نماید. در روش حضوری که آن نیز نسبت به سطح گواهی تعیین شده، متقاضی پس از ثبت اطلاعات اولیه، شماره پیگیری را دریافت و با مراجعه به یکی از دفاتر ثبت نام نسبت به ارائه مدارک اقدام و سپس گواهی خود را روی گوشی همراه دریافت خواهد نمود.

ایشان طراحی محصول موبایل کیوان mKeyOne را مورد بررسی قرار داد و افزود: این محصول بگونه ای طراحی شده است که می تواند از دو روش متصل و یا منفصل از رایانه، امضای دیجیتال را در رایانه انجام دهید. در روش متصل به رایانه دو راه اتصال پیش بینی شده که یکی روش اتصال با کابل و دیگری از طریق شبکه بی‌سیم خواهد بود. در هر دو شکل ارتباط (USB،WiFi) سیستم عامل ویندوز مشابه اتصال یک توکن به پورت USB خود عمل نموده و بدون درخواست هرگونه درایور مجزا، توکن را شناسایی می نماید. از این نقطه به بعد، فرآیند امضا دقیقا مشابه توکن بوده و همه برنامه‌های کاربردی استاندار جهانی براحتی با آن برخورد خواهد نمود.

وی در ادامه با بیان اینکه در هر محصولی سادگی کاربری اهمیت ویژه ای دارد ولی این موضوع نباید مانع از کاهش سطوح امنیتی گردد، ادامه داد: کلید خصوصی که بیشترین نگرانی از بابت افشای آن هست در بخش TEE گوشی اندورید و یا Secure Enclave گوشی های شرکت اپل بعنوان یک المان امن، تولید و نگهداری می گردد، برای دسترسی به آن نیز وارد نمودن رمز کاربر الزامی است. در مورد کانال ارتباطی چه ارتباط سیمی و چه نوع بی‌سیم آن نیز تماما اطلاعات با پروتکلی مشابه SSL توسط کلید جلسه به رمز درآمده و لذا با خواندن مسیر نیز اطلاعات افشا نخواهند شد.

دکتر نوروزی با اشاره به این موضوع که سادگی در نصب و سهولت در استفاده با کمترین دانش حوزه فناوری اطلاعات از مهمترین عوامل در پذیرش محصول دربین جامعه کاربران می باشد، تاکید کرد: محصول بگونه ای طراحی شده که عملا بدون پیچیدگی در نصب، بتواند به سادگی مورد استفاده قرار گیرد.

مدیر عامل شرکت پندار کوشک ایمن در خصوص رقبای داخل و خارج از کشور گفت: مشابه این محصول در ایران تولید نشده است اما رقبای زیادی در حوزه امضای همراه برای این محصول وجود دارد.

شاهین نوروزی ارائه ارزش پیشنهادی برای محصولات را امر مهمی دانست و گفت: پشتیبانی از تمام محصولات استاندارد موجود در دنیا بدون نیاز به هیچ تغییری در آن ها، سهولت استفاده، احراز هویت بایومتریک داخلی، پرداخت درون برنامه ای، اتصال به انواع مراکز صدور گواهی کشوری، عدم وابستگی به مرورگر، سیستم عامل یا مرکز صدور گواهی خاصی، امنیت بالا بدلیل استفاده از ماژول امن گوشی همراه هوشمند . ارائه پشتیبانی اصلی ترین مزایای این محصول بوده که سبب تمایز شرکت از رقبا می شود.

دکتر نوروزی با تاکید بر اهمیت اشتغال آفرینی و نقش آن در جامعه گفت: شرکت توانسته به طور مستقیم برای ۶ نفر و به طور غیر مستقیم برای ۲۰ نفر اشتغالزایی داشته باشد.

وی به موضوع محدودیت ها و مشکلات شرکت های دانش بنیان نیز پرداخت و افزود: مهاجرت نیروهای متخصص از کشور و همچنین خدمت سربازی بخصوص برای افراد تعلیم یافته در این حوزه از جمله مشکلاتی است که شرکت ها با آن مواجه می شوند.