چگونه از تکنیک تمرکز لیزری بهره ببریم؛ نکاتی برای ایجاد یک ذهنیت شکست ناپذیر

هنگامیکه که تکنیک تمرکز لیزری را بیاموزید، به قدرت ذهنی ای دست خواهید یافت که مانند یک قهرمان، همه عوامل حواس پرتی را از بین می برد. اگر بیاموزید که چگونه به درستی تمرکز کنید، می توانید در بازه زمانی کوتاهی، از اهمال کاری دست بکشید و دیگر کارهایتان را به تعویق نخواهید انداخت و به این ترتیب دیگر با استرس کارهای لحظه آخری مواجه نخواهید شد.

تنها مشکلی که وجود دارد این است که ایجاد و حفظ چنین تمرکزی کار آسانی نیست. برای این کار باید مغز خود را کنترل کنید و مطمئن شوید که اطلاعات درست را در زمان مناسب به مغز خود وارد می کنید. به این ترتیب مغز به یک ابزار دقیق برای بهره وری تبدیل می شود.
تمرکز لیزری چیست؟
تمرکز لیزری، یک توانایی ذهنی است و شما را قادر می سازد تا صد در صد توجه خود را به فعالیتی که در آن لحظه به عنوان الویت خود انتخاب کرده اید، اختصاص دهید. در حقیقت تمام فعالیت های نامرتبط ولی جذاب را کنار می گذارید و انرژی خود را برای رسیدن به هدف خود حفظ می‌کنید.
برای لحظه ای فکر کنید، روزها و فعالیت های خود را مورد بررسی قرار دهید. چند بار در روز به خاطر دریافت اعلان های پلتفرم های مجازی و چک کردن اکانت های خود، مجبور به برنامه ریزی مجدد فعالیت های خود می شوید. برخی از پیام ها مهم هستند اما بررسی پیام های خبری،سرگرمی، اجتماعی و… ضرورتی ندارد. ممکن است متوجه نباشید اما باید بدانید که پریدن از یک کار به کار دیگر، بهره وری را پایین می‌آورد.
ایجاد و توسعه تمرکز لیزری را می توان کلیدی برای انجام کارها به بهترین شکل و در سریع ترین زمان دانست. این توانایی، تمرکز را بر روی یک هدف از قبل تعیین شده حفظ می کند و پس از تحقق یک هدف، تمرکز برای دستیابی به هدف بعدی اختصاص خواهد یافت. برای پیشرفت واقعی باید در یک بازه زمانی مشخص بر یک هدف خاص تمرکز کرد و این دقیقا مانند عملکرد یک لیزر است. لیزر نیز نور زیادی را بر یک نقطه متمرکز می کند و افرادی که از این تکنیک بهره می برند، تمام انرژی خود را برای انجام یک کار مهم صرف می کنند. با استفاده از این تکنیک، بدون احساس خستگی و استرس، برای انجام دیگر کارهای خود نیز وقت خواهید داشت.
چرا تمرکز مهم است؟
یادگیری چگونگی حفظ تمرکز، موثرترین راه برای دستیابی به نتایج مطلوب است. با حفظ تمرکز، تلاش مستمر برای رسیدن به نتایج بهتر صورت می گیرد و تمام انرژی فرد برای موضوع مورد نظرش صرف خواهد شد.
تمرکز این فرصت را در اختیار افراد قرار می دهد که از تجربیات خود بیاموزند همچنین به شکل دادن تجربیات بهتری در آینده کمک می کند. آگاهی به توانایی پیشرفت مثل یک معجزه برای رشد شخصی افراد است. پس اجازه ندهید عدم تمرکز مانع کشف پتانسیل های واقعی شما شود.
در ادامه به دیگر دلایل اهمیت توسعه تمرکز می پردازیم:
ایجاد استراتژی های جدید
هنگامی که بر روی یک فعالیت خاص متمرکز می شوید، بهتر می توانید استراتژی هایی برای تکمیل کارآمد آن فعالیت طراحی و تدوین کنید. اگر در مسیر اجرای فعالیت خود با موانعی مواجه شوید، تمرکز کردن به شما کمک می کند که تسلیم نشوید و حتی مشوقی خواهد بود تا راه‌های جایگزینی برای دستیابی به هدف خود پیدا کنید. در نتیجه به استراتژی های جدیدی دست خواهید یافت که شانس موفقیت شما را افزایش می‌دهد. فراموش نکنید که شرکت ها و کارفرمایان ترجیح می دهند با افراد با استعدادی که از ترک منطقه امن خود نمی ترسند، کار کنند.
۲.کاهش استرس
وقتی تمرکز نداریم، با خطر استرس نیز روبه رو هستیم. وقتی موضوعات زیادی برای خود تعریف کنیم و به اصطلاح بشقاب خود را پر کنیم، انرژی ذهنی زیادی برای مقابله با حواس پرتی های مختلف در طول روز صرف خواهیم کرد. اما هنگامیکه یک تمرکز لیزری ایجاد کرده و بیاموزید که چگونه در این طرز فکر باقی بمانید، میتوانید مانعی برای آنچه که به بهره وری شما آسیب می زند، ایجاد کنید.
از لیست کارهای خود، مهم ترین فعالیت هایی که باید انجام دهید،حذف کنید و زمان خود را به فعالیت های آرامش بخش مانند دنبال کردن یک سرگرمی اختصاص دهید. همه این ها به بهبود خلق و خوی شما و کاهش سطح استرس و اضطراب کمک می کند.
۳.افزایش عزت نفس
بسیاری از مردم یک منتقد درونی بی رحم دارند و این منتقد از شک به خود تغذیه می کند و همین موضوع آن ها را از تلاش برای موضوعات جدید دلسرد می کند. خوشبختانه توسعه تمرکز می تواند به شما کمک کند جنبه‌های مثبت امور را ببینید و قدردان تلاشی که انجام می دهید باشید. وقتی تمرکز کردن را بیاموزید، با ایجاد یک اعتماد درونی، اطمینان بیشتری نسبت به توانایی های خود پیدا کنید. و این به طور مثبت بر دیدگاه شما نسبت به زندگی اثر می گذارد. به این ترتیب نسبت به کارهایی که انجام می دهید، احساس بهتری یافته و برای کارهای آتی خود نیز انگیزه پیدا خواهید کرد. در نهایت با دست یافتن به عزت نفس، به بهترین نسخه خود تبدیل خواهید شد.
۶ راه برای ایجاد و پرورش تمرکز لیزری
ایجاد و پرورش تمرکز لیزری آنقدر هم که به نظر می رسد، سخت نیست. می توان گفت تمرکز مانند یک ماهیچه ای است و شما می توانید مربی شخصی مغز خود باشید. درست مانند یک ماهیچه، سطح تمرکز نیز با استفاده بیشتر از آن، تقویت شده و افزایش می یابد. البته باید به داشتن استراحت در میان جلسات تقویت تمرکز، حمایت و تغذیه خود توجه کنید تا در مسیر درست پرورش تمرکز لیزری قرار بگیرید.
این مسیر را با مراحل زیر شروع کنید:
۱.خواب و استراحت کافی داشته باشید.
اگر از کارآفرینان درباره تمرکز و بهترین نکات مرتبط با این موضوع بپرسید، آن ها به شما می گویند که همه چیز از خواب کافی شروع می شود. صرفا به خاطر نوشیدن قهوه و داشتن اراده خالص نمی توانید به اهداف خود برسید. اگر می خواهید از تمام پتانسیل های خود استفاده کنید، مغز شما باید به استراحت کافی بپردازد. مطالعات نشان می دهد الگوهای خواب شما به طور مستقیم بر توانایی های شناختی شما تاثیر می‌گذارد. هر چقدر که ساعات کمتری به استراحت بپردازید، ایجاد ارتباط میان افکار، تثبیت خاطرات و حل مشکلات برای مغز دشوارتر خواهد شد. به طور متوسط هر فرد به ۷ تا ۹ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد. خودتان را فریب ندهید که با ۳ تا ۴ ساعت خواب میتوانید از پس کار برآیید. قبل از پروژه های بزرگ مدیتیشن کنید، به این ترتیب مغز خود را تقویت کرده و به آن قدرت فوق العاده ای می بخشید. مدیتیشن برای لحظاتی به مغز استراحت می دهد و این امر عملکرد شناختی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.
۲.تکنیک ABC را امتحان کنید.
مطابق با مطالعات مجله کسب وکاری هاروارد، مشخص شده است که مغز انسان دائما معطوف به محرک های داخلی و خارجی است و همین امر به گیجی، پریشانی و حواس پرتی منجر می شود. به کارگیری تمرکز لیزری به معنای این است که بیاموزید چگونه با استفاده از تکنیک ABC از عواملی که منجر به حواس پرتی می شوند، دوری کنید. این امر مترادف با آگاه شدن از وضعیت خود، داشتن تنفس عمیق و انتخاب سنجیده است. به بیان دیگر، گزینه های پیش روی خود را مشخص کرده، سپس برای مدت زمانی استراحت کرده و در نهایت در مسیر درست تصمیم‌گیری کنید. به مغزتان برای لحظاتی فرصت دهید تا بتواند به مرتب کردن و دسته بندی همه آن موضوعاتی که در معرض توجه‌اش قرار می گیرد، بپردازد.
۳.یک فضای عالی ایجاد کنید.
لیزر یک نور هدایت شده است که در شرایط مورد نظر به کار برده می شود. در ایجاد تمرکز لیزری نیز باید شرایط مناسبی را برای مغز فراهم آورد. می توانید با موسیقی شروع کنید. البته در نظر داشته باشید که هر موسیقی ای مناسب ایجاد تمرکز لیزری نیست. مطابق با اطلاعات منتشر شده توسط دانشگاه استنفورد، موسیقی کلاسیک می تواند مغز را به سمت توجه و تمرکز سوق دهد. برای اطمینان از حفظ تمرکز لیزری از هر آنچه که ممکن است مغز را از لحظه اکنون بیرون بکشد، دوری کنید. می توانید سطح صدای موسیقی در محیط را افزایش داده و علاوه بر آن روشنایی و گرمایش را نیز بررسی کنید. مطالعات نشان داده است که سطح بهره وری در یک فضای گرم تر بالاتر است. وجود نور طبیعی زیاد در محیط نیز به دیدن بهتر کمک می کند و این امر موجب کاهش سردرد و در نهایت بروز مشکلات کمتر در تمرکز است.
۴.محیط بصری درستی را ایجاد کنید.
پس از تنظیم پخش موسیقی در محیط، به اطراف خود نگاهی بیاندازید. داشتن گل و گیاه در دفتر کار بر بهره وری و تمرکز افراد تاثیر مثبت دارد. مطالعات حاکی از آن است که استراحت ۴۰ ثانیه ای و نگاه به گیاهان و فضای سبز برای افزایش تمرکز کفایت می کند. اگر سبز را رنگ مناسبی برای افزایش تمرکز نمی دانید، می توانید قرمز را امتحان کنید. تحقیقاتی دیگری اثبات کرده اند که افرادی که هنگام تمرکز بر روی فعالیت های خاص، با رنگ قرمز رو به رو هستند، بیشتر به جزییات توجه کرده و عملکرد حافظه شان نیز بهبود یافته است.
جالب است بدانید که حتی نحوه لباس پوشیدن نیز بر تمرکز تاثیر دارد. در یک مطالعه که به بررسی دانش آموزان در هنگام انجام آزمایش پرداخته است، مشاهده شده که دانش آموزانی که لباس مخصوص به تن داشته اند، فقط نیمی از اشتباهات دیگر دانش آموزان با لباس های معمولی را مرتکب شده اند.
۵.ذهن و جسم خود را پرورش دهید.
تمرکز واقعی زمانی محقق می شود که بدن و ذهن هر دو در یک شرایط عالی باشند. حتما تجربه کرده اید که در هنگام خستگی، بیماری و بی‌حوصلگی حفظ تمرکز سخت می شود. پرورش ذهن را می توانید با افزودن تمرینات هوازی به روتین زندگی خود شروع کنید. تحقیقات نشان داده است که انجام تمرینات هوازی، اندازه و عملکرد هیپوکامپ قدامی را بهبود می بخشد. در نتیجه سطح مهارت های شناختی حافظه سه بعدی/ فضایی افزایش می باید.
یک راه دیگر برای پرورش ذهن و جسم، نوشیدن آب بیشتر است. کم آبی حتی اگر به اندازه ۲ درصد باشد، سبب ایجاد حس خستگی، غمگینی و در نهایت عدم تمرکز می شود. هنگامی که بدن به طور مداوم و کامل هیدراته شود، مواد مغذی به طور کارآمدتری به سمت مغز جریان می‌یابد. یک مغز هیدراته می تواند خلاقتر باشد و از مهارت های تصمیم گیری بهتری بهره مند می شود.
صرف ایجاد تمرکز لیزری کافی نیست بلکه باید این سطح از تمرکز را حفظ کرد. نکته ششم تمرکز لیزری به مبحث حفظ این سطح از تمرکز اشاره دارد که در ادامه به این موضوع می پردازیم.
۳ نکته برای حفظ تمرکز لیزری
گاهی اوقات بزرگترین چالش در مسیر تمرکز لیزری، حفظ این نوع تمرکز و به قولی در مسیر ماندن است. ممکن است روز خود را با عزمی راسخ و تمرکزی قوی بر آنچه می خواهید انجام دهید، شروع کنید. اما با گذشت چند ساعت، خسته شده و با افزایش میزان خستگی، تمرکز کاهش می یابد. ممکن است از خود بپرسید چگونه می توانیم سطح تمرکزی که برای ایجاد آن تلاش بسیار کرده ایم را حفظ کنیم؟ به گفته استیو جابز در این شرایط بهترین استراتژی این است که یک هدف را انتخاب کرده و به آن پایبند باشید. در واقع شما تصمیم می گیرید که برای چه کاری وقت بگذارید و چه فعالیتی انجام دهید و باید به هر آنچه که شما را از هدفتان دور می کند، نه بگویید.
در ادامه به موضوع چگونگی اطمینان از انتخاب موضوعات و اهداف درست برای حفظ تمرکز می پردازیم.
۱.چشم انداز روشنی را برای خود تعریف کنید.
برای حفظ تمرکز به یک هدف نهایی نیاز است. این بدین معناست که شما باید برای هر روز لیستی از وظایف را تعریف کنید. مشخص کنید مهمترین کارهایی که باید به آن بپردازید، چیست. آیا فعالیتی در لیست کارهای شما وجود دارد که نیازی به انجام آن نباشد؟ انجام برخی از فعالیت‌ها را می توان به بخش های دیگری محول کرد و یا به طور کل از از اجرای آن ها صرف نظر کرد. در مبحث ایجاد و پرورش تمرکز لیزری، باید بتوانید فعالیت های مهم را در لیست کارهایتان شناسایی و الویت بندی کنید.
۲.یک برنامه اجرایی ایجاد کنید.
هنگامیکه بدانید چه فعالیت هایی باید انجام دهید، وظایف کاری مشخص می شود. برای اجرای موثر فعالیت های بزرگ می توانید آن ها را به چند کار کوچک تقسیم کنید. بزرگ بودن یک فعالیت، انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و سوالات بسیاری را در ذهن ایجاد می کند، همین امر باعث می شود تا افراد تمرکز خود را از دست بدهند. به همین جهت، برای داشتن تمرکز لیزری، فعالیت های بزرگتر را به کارهای کوچکتر و قابل کنترل تر تقسیم کنید. هر چقدر بخش های اجرایی کار کوچکتر باشد، تحقق پروژه آسان تر صورت می گیرد. همزمان با اجرای کارهای ساده و کوچکتر، به بررسی روند پیشرفت خود بپردازید. آگاهی از روند پیشرفت کاری، موجب ترشح دوپامین شده و در نهایت انگیزه افراد برای ادامه کار افزایش می یابد.
تقسیم یک فعالیت بزرگ به چند کار کوچک، احتمال انجام چند کار را به صورت همزمان کاهش می دهد. خوب است بدانید انجام چند کار به صورت همزمان، سمی برای ایجاد و پرورش تمرکز لیزری است.
۳.عوامل حواس پرتی را از بین ببرید.
تا این مرحله اهداف خود را تعریف کرده و چگونگی رسیدن به آن ها را مشخص کردیم. حال باید از شر هر آنچه که این تمرکز سخت به دست آمده را کاهش داده و یا از بین می برد، خلاص شوید. اعلان پیام های دریافتی شبکه های مجازی خود را که به طور مداوم برای شما نمایش داده می شود، بی صدا کنید. صفحات وبی را که با هدف و کارتان مرتبط نیست، ببندید. حتی می توانید برنامه هایی را ممکن است توجه تان را جلب کند، از دسترس خارج کنید. اپلیکیشن freedom برنامه ها و صفحات وبی را که موجب حواس پرتی میشود، مسدود می کند. کافیست تا لیستی از سایت ها و برنامه ها را برای عدم دسترسی تنظیم کنید. بدین ترتیب این سرویس ها در تمامی دستگاه های مرتبط با شما از جمله تلفن همراهتان مسدود می شوند.
اگر به تلفن هوشمند خود نیازی ندارید، آن را خاموش کرده و یا در کشویی قرار دهید و به آن فکر نکنید. همچنین اگر گفت وگوهای دیگران موجب حواس پرتی شما می شود، می توانید از ایشان بخواهید تا در هنگام عدم حضور شما به گفت وگو بپردازند. ایرادی ندارد که گاهی از همکاران خود کمی فضا درخواست کنید.
یک نکته کلیدی، استراحت کنید.
گاهی اوقات ممکن است یک فعالیت را به یک باره انجام دهید. در مواقعی دیگر، مسیر انجام یک فعالیت طولانی تر می شود و به همین دلیل ممکن است لحظاتی را به استراحت اختصاص دهید تا سطح عملکرد مغز حفظ شود و سپس مجدد به کار برگردید. یک لیوان آب بنوشید، بایستید، قدم بزنید و یا کمی دراز بکشید. سعی کنید به ذهن خود استراحت بدهید. هر چند وقت یک بار کار را متوقف کنید. ممکن است در این بازه که به کاری مشغول نیستید، احساس کنید مفید نیستید. اما باید بدانید مغزتان قابلیت های بسیاری دارد. با این وجود، ضروریست که به طور منظم استراحت کرده تا بتوانید تمرکز خود را حفظ کرده و در مسیر رسیدن به هدف خود بمانید.
به طور کلی باید گفت تمرکز لیزری مهارت اسرار آمیزی نیست که فقط تعداد کمی از افراد بتوانند بر آن مسلط شوند. هر کسی می تواند به یک سطح خوبی از تمرکز را برای خود ایجاد کند. فقط کافیست یاد بگیرید چگونه ذهن خود را به یک ابزار تنظیم شده برای حل مسئله و بهره وری تبدیل کنید. هنگامی که بدانید چگونه مغز و بدن خود را برای فرایندهای بهتر شناختی آماده کنید و همچنین برنامه روز خود را برای دستیابی به موفقیت تنظیم کنید، در کمترین زمان توانسته اید تفاوت های قابل توجهی در زندگی خود ایجاد کنید. پیشنهاد میکنم تمرکز لیزری را تمرین کنید.

مترجم: زهرا سلیمان زاده کارشناس روابط عمومی

منبع