تمرکز و ایجاد محدودیت؛ راهی برای غلبه بر به تعویق انداختن کارها

در سال ۲۰۰۹ فرد استاتزمن (Fred Stutzman)، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه کارولینای شمالی بود و داشت بر روی پایان نامه‌اش کار میکرد. اما با مشکلی مواجه شد.

کافی شاپ مورد علاقه اش، که تا چند وقت قبل، برایش مکانی امن و آرام بود و می‌توانست بدون حواس پرتی و مزاحمت بر روی پایان نامه‌اش کار کند؛ اخیرا به قابلیت خطرناکی مجهز شده بود.

“اینترنت وایرلس”

استاتزمن خود را در انبوهی از بازی‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی یافت و دیگر قادر به تمرکز بر روی کارهایش نبود حتی اگر می‌خواست واقعا کاری انجام دهد. به همین خاطر او سعی کرد ارتباطش با اینترنت را قطع کند. اما این موضوع به همین سادگی‌ها هم نبود. او در زمان استراحت دوباره به فضای مجازی برمیگشت. او دائما با خودش در کشمکش بود تا به سراغ چک کردن پیام‌هایش نرود.

استاتزمن یک برنامه نویس در حال تحصیل در علم اطلاعات بود. یک شب که از کافی شاپ به خانه اش برمیگشت، تصمیم گرفت برنامه‌ای بنویسد که این مشکل را حل کند.

کار با برنامه ساده بود. در ابتدا باید وارد اپلیکیشن شوید، سپس مدت زمانی را که میخواهید کاری انجام دهید و تمرکز کنید، در اپلیکیشن وارد میکنید، در نهایت در این بازه زمانی اپلیکیشن از وصل شدن شما به اینترنت جلوگیری میکند. اگر هم نیاز باشد در این بازه تعیین شده به اینترنت وصل شوید، میبایست کامپیوتر خود را خاموش کرده و مجدد روشن کنید.

این برنامه که با نام freedom شناخته شد، در مدت کوتاهی پس از طراحی و نشر، بسیار محبوب و فراگیر شد. این برنامه توسط نشریاتی مانند ان چی آر (NPR)، اکونوموسیت، نیویورک تایمز، مجله اپرا و تایم و تقریبا تمام رسانه‌هایی که به فکرتان میرسد، مورد استفاده قرار گرفت و بیش از ۵۰۰ هزار نفر این برنامه را دانلود کردند.

به نظر میرسید افراد بسیاری با این مشکل مواجه هستند و کارهای‌شان را به خاطر این موضوع به تأخیر می‌اندازند. اما چرا این اپلیکیشن انقدر مورد استقبال قرار گرفت؟ و چه درسی را درباره پایبندی به عادت‌های بهتر و تسلط بر اراده به ما می‌آموزد؟

تصمیمات کوچک و تکراری را حذف کنید و تاثیر شگفت انگیز آن را ببینید.

تکرار بسیاری از تصمیم‌ها منجر به ضعیف شدن قدرت اراده می‌شود. این موضوع حتی درباره‌ی تصمیم‌های کوچک و تکراری هم صادق است؛ مانند زمانی که دائماً تصمیم می‌گیرید ایمیلتان را چک نکنید یا تلاش مداومی برای دنبال کردن یک رژیم غذایی جدید و سخت دارید. ممکن است شما بتوانید پنج دقیقه یا یک ساعت یا شاید یک هفته مقاومت کنید، اما در نهایت قدرت اراده‌ی شما ضعیف شده و تسلیم می‌شوید. این اتفاق به خستگی تصمیم معروف است.

می توانید در مقاله چگونه با اجتناب از تصمیمات رومزه و تکراری، قدرت اراده خود را تقویت کنیم درباره این موضوع بیشتر بخوانید.

اپلیکیشنی مانند Freedom علاوه بر محدود کردن دسترسی شما به اینترنت، خستگی تصمیم را هم کاهش می‌دهد. این اپلیکیشن انتخاب‌های پیش‌روی شما را حذف می‌کند و در نتیجه انجام کار درست بسیار راحت تر می‌شود. به عبارت دیگر، این اپلیکیشن برای رفتارهای شما حد و مرز می‌گذارد و انتخاب‌های شما را محدود می‌کند.

این امر این نکته را به ما می آموزد که محدودیت‌ها با حذف تعداد زیادی از تصمیم‌های کوچک و تکراری پیش‌روی‌مان باعث می‌شود که عادت‌های خوب را راحت تر در خودمان ایجاد و به آن پایبند باشیم.

محدودیت ها خوب هستند

عموما، افراد برای رسیدن به تصمیم درست به بررسی گزینه‌های مختلف نیاز دارند. اما وقتی تصمیم به انجام کارها میگیرند، این گزینه‌ها مانعی برای اجرا خواهند بود. هنگامی که افراد با گزینه‌های محتمل زیادی برای انتخاب مواجه باشند، انتخاب و تصمیم گیری درست بسیار سخت خواهد بود و این دقیقا پارادوکس تصمیم گیری است.

در عین حال، زمانی که محدودیتی تعریف می کنیم، انجام کار بسیار راحت‌تر و ساده تر می‌شود. این محدودیت مخصوصاً زمانی صادق است که شما مجبور باشید از کارهای کوچک‌تر شروع کنید. به عنوان مثال؛

• اگر میخواهید ورزش را شروع کنید، یکسری قانون برای خودتان تعریف کنید. مثلا اجازه ندارید بیش از ۵ دقیقه ورزش کنید. و بعد از ۵ دقیقه باید ورزش کردن را متوقف کنید. انتخاب چنین استراتژی‌ای به شما کمک میکند تا خیلی ساده و آسان بتوانید یک رفتار (ورزش کردن) را به عادت روزانه خودتان تبدیل کنید و در ادامه زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید.

• اگر میخواهید فرد خلاق تری باشید میتوانید از محدودیت ها برای ایجاد خلاقیت استفاده کنید. برای مثال، اگر میخواهید کتابی بنویسید این الزام را برای خود تعریف کنید که تنها با ۵۰ کلمه مختلف داستان این کتاب را خلق کنید. این استراتژی را دکتر سئوس Dr. Seuss برای نوشتن Green Eggs and Ham به کار برده است.

• اگر میخواهید رژیم غذایی سالم تری داشته باشید، برای مثال تصمیم به مصرف بیشتر سبزیجات گرفته اید، این هفته خودتان را محدود به خوردن تعداد محدودی از سبزیجات کنید. با محدود کردن تعداد گزینه‌های پیش‌روی‌تان، احتمال اینکه واقعاً غذای سالمی بخورید خیلی بیشتر از زمانی خواهد بود که شما با جزئیات بیشتری در برنامه رژیم غذایی‌تان مواجه شوید.

ما اغلب اینگونه فکر میکنیم که دوست داریم توانایی و قدرت انتخاب هر گزینه‌ای را داشته باشیم و در جاده تصمیم گیری آزاد باشیم اما گاهی اوقات، آنچه نیاز داریم این است که گزینه‌های انتخابی خود را محدود کنیم و ذهنمان را برای تصمیم گیری درست متمرکز کنیم. به بیان دیگر، به جای آنکه در جاده ای باشید که مسیرهای مختلفی را در پیش روی شما قرار دهد، لازم است در تونلی قرار بگیرید که شما را در یک مسیر خاص تا رسیدن به مقصد حفظ کند.

منبع