یک سفر هزار مایلی تنها با یک قدم شروع می شود.

اولین سرویس تاکسی خودران هوایی جهان در نیوزلند افتتاح شد.

یک ضرب المثل قدیمی چینی می گوید:” یک سفر هزار مایلی تنها با یک قدم شروع می شود.”
داستان ها/ مطالب بسیاری در رابطه با هواپیماهای الکترونیکی (برقی) و هواپیماهای بدون سرنشین شنیده ایم. هواپیماهایی که پرواز و فرود افقی دارند و به باند فرودگاهی نیز نیازی ندارند. قرار است چنین سرویسی به یک خدمت تجاری مبدل شود. نیوزلند و شرکت ویسک (Wisk) اولین اقدامات را در این حیطه انجام داده اند. ویسک شرکتی آمریکایی-نیوزلندی فعال در زمینه ی حمل و نقل هوایی درون شهری محسوب می شود که با سرمایه¬گذاری با سرمایه گذاری مشترک بوئینگ و مجموعه کیتی هاوک (Kitty Hawk) شکل گرفته است.
دولت نیوزلند در سال ۲۰۱۷ با هدف به صفر رساندن تولید آلاینده های کربنی تا سال ۲۰۵۰، تفاهم نامه ای با شرکت ویسک برای ساخت هواپیماهای بدون سرنشین (خودران)الکتریکی عمودپرواز امضا نموده است.
در سال ۲۰۱۸، ویسک پرنده‌ی دوسرنشینه‌ی خود، یعنی کورا (Cora) را معرفی کرد. در این پرنده که به‌صورت ترکیبی از هواپیماهای مرسوم بال‌دار و مولتی‌ روتورهای عمود پرواز طراحی شده است، ۱۲ موتور الکتریکی کوچک به‌منظور نشست‌و‌برخاست به‌صورت عمودی و یک موتور الکتریکی بزرگ در قسمت عقب به‌منظور افزایش سرعت افقی در نظر گرفته شده است. پرواز این هواپیما به‌مراتب ساکت‌تر از هلیکوپتر است؛ با‌این‌حال، به‌دلیل محدودیت‌های ایجادشده‌ی باتری‌ها، حداکثر برد پروازی این پرنده ۴۰ کیلومتر و حداکثر سرعتش به ۱۶۰ کیلومتر‌بر‌ساعت می‌رسد. همچنین، ارتفاع پرواز کروز نیز حدود ۵۰۰ متر اعلام شده است.
شرکت ویسک چشم انداز خود را اینگونه بیان می کند : ” ما به دنیایی باور داریم که زمان کمتری برای رفت و آمد صرف می شود و این به معنای آن است که زمان بیشتری را در مقصد خواهیم بود و این شروع فعالیت کرا (Cora) است. با بیش از یک دهه تجربه پرواز آزمایشی و مستقل، ما کرا را ایجاد کردیم. تاکسی های هوایی تمام برقی خودپرواز که آینده رفت و آمدهای روزانه و سفرهای شهری را تغییر خواهد داد. کرا از روز اول با هدف حفاظت محیط زیست و جلوگیری از نشر گازهای گلخانه ای طراحی شد. ما در حال فعالیت، برای آینده ای هستیم که بتوانید با خیال راحت، بر فراز ترافیک حرکت کنید و سریعتر به مقصد برسید. از آنجا که همه می خواهند به مقصدی برسند و کسی را ببینند، روشی بهتر برای رسیدن به مقصد ایجاد شده است. “
مترجم: زهرا سلیمان زاده کارشناس روابط عمومی