0O1A1099

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، بهترین مکانیزم پاسخگویی به نیازهای جامعه و تحقق دانشگاه کارآفرین

دکتر سید محمد مقیمی، رییس دانشگاه تهران روز شنبه 22 آبان از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران بازدید کرد. دکتر مقیمی در این دیدار ضمن جلسه‌ایی با مدیران پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و گفت وگو با ایشان، از پروژه های عمرانی و تعدادی از شرکت های پارک بازدید کرد و در اتاق رسانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به مصاحبه نشست.

دکتر سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران در پاسخ به سوالی در ارتباط با تاکیدات مقام معظم رهبری برای توسعه ارتباط میان پارک‌های علم و فناوری و صنعت گفت: امروزه ماموریت اصلی دانشگاه ها این است که بتوانند نیازها و خواسته‌های جامعه را رصد و شناسایی کرده و سپس راهکارهایی برای پاسخ به این مسائل و مشکلات پیدا کنند. در گذشته و قبل از شکل گیری پارک های علم و فناوری در دانشگاه ها و کشور، این ارتباط ضعیف به نظر می رسید. در حقیقت نهاد واسطی نیاز بود تا خواسته ها و نیازها را متناسب با الزامات محیط اجتماعی برای دانشگاه ها تعریف کند و همچنین قادر باشد تا ظرفیت‌ها و توانمندی های دانشگاه را در یک فرایند اجرایی و عملیاتی برای سازمان‌ها عرضه کند. پارک های علم و فناوری این نهاد واسط هستند.
ایشان حضور افراد از رشته‌های مختلف و اشتغال میان رشته ای در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران را نشانه ایجاد یک فرهنگ موثر دانست و افزود: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، محمل بسیار مناسبی برای ایجاد ارتباط و تعامل میان دانشگاه و محیط جامعه است. پارک علم و فناوری بهترین مکانیزم پاسخگویی به نیازهای جامعه است.
دکتر مقیمی با اشاره به اینکه پارک های علم و فناوری، شرایط و محیط مراقبت شده ایی را برای کارآفرینان فراهم می‌کنند، تشریح کرد: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با در اختیار قرار دادن فضای مناسب، ارائه مشاوره های لازم و… به دانشجویان، فارغ التحصیلان و کسانی که میخواهند کسب وکار جدیدی راه اندازی کنند، محیط مراقبت شده ایی را ایجاد کرده است. زیرا صاحبان کسب وکارهای جدید به دلیل عدم تجربه لازم، عدم توانایی مالی و فنی نمیتوانند به سرعت وارد محیط رقابتی شده و ممکن است با شکست مواجه شوند. پارک علم و فناوری با ایجاد این محیط مراقبتی و ارائه تمهیدات لازم به رشد و توسعه کسب وکارها کمک میکند.
رییس دانشگاه تهران از نواحی نوآوری یاد کرد و اظهار داشت: در حال حاضر از آخرین دستاوردهای پارک های پیشرفته در دنیا بهره مند هستیم. در عین حال نیازهای بومی کشور نیز به خوبی شناسایی شده است. این امر را می توان در مبحث ایجاد نواحی نوآوری مشاهده کرد. پارک علم و فناوری به عنوان یک نهاد واسط به ایفای نقش خود پرداخته است و در تلاش است تا فرهنگ نوآوری را در کل بدنه دانشگاه و همچنین خدمت به جامعه محلی که در جوار دانشگاه هستند، ایجاد و ارائه کند.

دکتر مقیمی در پاسخ به سوالی در ارتباط با نقش پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در تحقق هدف دانشگاه کارآفرین گفت: با بررسی فلسفه شکل گیری پارک های علم و فناوری متوجه پررنگ شدن نقش این مراکز در کشور می شویم. لازم به ذکر است در کشور کمتر از دو دهه از شکل گیری پارک های علم و فناوری می گذرد.
وی در ادامه افزود: امروزه صاحبان کسب وکارها و شرکت ها میتوانند در مباحث فنی، حقوقی، بازاریابی و … از پارک ها بهره ببرند. ضمن اینکه در پارک‌های علم و فناوری، فضایی برای تصمیم و تبادل تجربیات میان صاحبان ایده، افراد صاحب اختراع و کسانی که قصد تجاری سازی محصولات خود را دارند، ایجاد شده است. با بررسی دستاوردهای پارک علم وفناوری دانشگاه تهران و همچنین حمایت های مالی و ارائه خدمات مرتبط با استقرار با هزینه های بسیار پایین و…. می توان دریافت که زمینه ایی برای توسعه ظرفیت های افراد و کسب وکارها ایجاد شده تا بتوانند به کشور خدمت کنند.
دکتر مقیمی تشریح کرد: وقتی از دانشگاه کارآفرین صحبت میکنیم، می بایست بر پارک علم و فناوری و مراکز این چنینی تمرکز کرده تا بتوانیم پاسخگوی نیازهای جامعه باشیم و مسئولیت اجتماعی خود را نیز ایفا کنیم.

دکتر مقیمی با اشاره به اینکه بسیاری از نوجوانان در تلاشند تا آینده خود را در دانشگاه تهران شکل دهند، گفت: ظرفیت های دانشگاه تهران از جمله حضور اساتید خبره، برند، اعتبار و عظمت دانشگاه تهران و… آن را الویت بسیاری از نوجوانان قرار داده است.
وی در ادامه افزود: در برخی از حوزه های تحصیلی، رقبای بسیار نزدیکی داریم. باید تلاش کرد تا در عرصه این حوزه ها نیز بر دیگر دانشگاه‌ها برتری یابیم. دانشگاه ها نیز در یک فضای رقابتی مثبت رشد خواهند کرد.
دکتر مقیمی با تاکید بر ایجاد حس مثبت نسبت به تحصیل در دانشگاه تهران و اثرگذاری بر دانش آموزان گفت: جنس فعالیت های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، مرکز رشد، مرکز کارآفرینی و همچنین ناحیه نوآوری می تواند ایجاد کننده این حس مثبت در دانش آموزان و خانواده هایشان باشد.
وی در پایان به نقش موثر واحد روابط عمومی و رسانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: نقش این واحد در ترویج برنامه ها، حمایت ها و نشر دستاوردهای صاحبان ایده و شرکت های فناور در ایجاد این حس مثبت و اثرگذار در دانش آموزان به عنوان دانشجویان آینده و خانواده هایشان بسیار پررنگ است.

علاقه مندان میتوانند گزارش تصویری مصاحبه را از طریق لینک زیر دریافت نمایند.

.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.