طراحی و ساخت پلنت فکتوری و گلخانه مینیاتوری هوشمند در شرکت دانش بینان ایرانی؛ تحقق رویای کشاورزی هوشمند

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، شرکت ره رویش راد مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به ساخت پلنت فکتوری هوشمند و گلخانه هوشمند مینیاتوری شد.

دکتر الهه اکبرنژاد، مدیرعامل شرکت ره رویش راد، با اشاره به مسیر شکل گیری شرکت گفت: ” تیم ما متشکل از اعضای هیئت علمی و فارغ التحصیلان دانشگاه تهران است که در سال ۹۸ فعالیت خود را در زمینه طراحی و ساخت ادوات کشاورزی هوشمند مبتنی بر سیستم اینترنت اشیا و با هدف بومی سازی و اجرای پروژه های کشاورزی هوشمند در اسکیل های خانگی نیمه صنعتی و صنعتی و پاسخگویی به نیاز این حوزه شروع کرد و در سال ۹۹ در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر شدیم.”

وی در ادامه این نکته را یادآور شد:” جهان با افزایش جمعیت، گرمایش زمین، تغییرات اقلیمی و کمبود آب مواجه است، پس باید به دنبال راهکاری باشیم تا با منابع و امکانات کمتر، غذای بیشتری تولید کنیم. طبق آمار سازمان جهانی، تا سال ۲۰۵۰ باید ۷۰ درصد غذای بیشتری تولید شود که پاسخگوی نیاز جامعه باشد، در نتیجه ورود به حوزه‌هایی مانند اینترنت اشیا و در کنار آن ورتیکال فارمینگ یا کشاورزی طبقاتی / عمودی می تواند به ما کمک کند تا کشاورزی بهتر و موثرتری داشته باشیم.”
ایشان در تکمیل صحبتهای خود افزود:” با به کارگیری اینترنت اشیا و ورتیکال فارمینگ ۴۰۰ درصد محصول بیشتر تولید میشود و درعین حال مصرف آب تا میزان ۹۵ درصد و مصرف کود تا میزان ۶۰ درصد کاهش می یابد. همچنین میتوان سموم از بین برنده آفت ها و قارچ ها را حذف کرد. در نتیجه به محصول بیشتری با قیمت کمتر و منابع و امکانات کمتر دست یافت و این به معنای تامین امنیت غذایی جهان است. در این سیستم، به کارگیری اینترنت اشیا به کنترل و مانیتور عوامل متفاوت موثر در رشد گیاه کمک میکند.”

با پلنت فکتوری هوشمند میتوان یک دوره رشد کامل گیاهی را بدون نیاز به یوزر کامل کرد.
اکبرنژاد در معرفی محصول پلنت فکتوری هوشمند گفت:” پلنت فکتوری یا گلخانه پرتابل هوشمند یک کارخانه رشد گیاه است که در آن از تکنولوژی اینترنت اشیا و تکنولوژی ورتیکال فارمینگ استفاده شده است. این محصول که یک فضای ۲ متر مربعی را اشغال میکند، در سه طبقه طراحی شده و شش سینی دارد. درون این سینی ها دو قابلیت وجود دارد: میتوان تا ۴ هزار نشاء گیاه در آن فضای کوچک پرورش داد و همچنین میتوان با کاشت محصول در فواصل مشخص، به صورت مستقیم به محصول گیاهی دست یافت.”
وی ادامه داد:” در این سیستم از سنسورهای رشد گیاه که بر عوامل رشد تاثیرگذار هستند، استفاده کرده‌ایم. این سنسورها شامل سنسور دما و رطوبت است که درون هر طبقه قرار داده شده‌اند، سنسور رطوبت خاک که درون هر سینی قرار دارد، سنسور اندازه گیری ‌CO2 که یکی از مهمترین و موثرترین پارامترهای رشد گیاه است، سنسورهای نوری که میزان نور موردنیاز گیاه برای فتوسنتز را در درون خود جا داده است، میباشد. در واقع این سیستم از نور مصنوعی برای رشد گیاه استفاده میکند. این سیستم تهویه و فن خنک کننده و گرم کننده خود را دارد و میتواند با اطلاعات ارسالی از سنسورها، شرایط دمایی و رطوبت را کاملا کنترل کند. همچنین آبیاری و نوردهی نیز به صورت خودکار و هوشمند صورت میگیرد. تمام این دیتاها بر روی یک وبسایت قرار میگیرد. از طریق وبسایت نیز میتوان در سیستم مداخله کرد و در صورت نیاز نوردهی و آبیاری را کنترل کرد. در کل این سیستم روتین خود را کامل انجام میدهد و میتواند یک دوره رشد کامل گیاهی را بدون نیاز به یوزر کامل کند.”

اکبرنژاد بر قابلیت طراحی و ساخت این پلنت فکتوری در اسکیل‌های مختلف تاکید کرد و افزود:” این محصول میتواند در یک اسکیل خانگی طراحی و ساخته شود، و در گوشه خانه بدون نیاز به یک نور خاص یا وقت گذاشتن برای گیاه به پرورش محصول پرداخت و حتی میتواند در اندازه یک کانتینر طراحی و ساخته شود و در نزدیکی مراکز خرید و هایپرمال‌ها قرار گیرد و تامین کننده محصولات مورد نیاز آن هایپرمال باشد و علاوه بر آنکه هزینه حمل و نقل محصول را به حداقل میرساند، محصول ارگانیک را به دست مردم میرساند. این دستگاه را میتوان در گلخانه‌های بزرگتر هم تجهیز و مستقر کرد و همین امکانات را در اختیار کشاورزان قرار داد.”

با گلخانه هوشمند مینیاتوری، کشاورزی هیدروپونیک محقق میشود.
دکتر اکبرنژاد به دیگر محصول شرکت ره رویش راد اشاره کرد و گفت:” در گلخانه هوشمند مینیاتوری که برای مصرف کننده خانگی طراحی شده است، از تکنولوژی کشاورزی هیدروپونیک استفاده کرده ایم. در این نوع کشاورزی از خاک استفاده نمیشود و ریشه گیاه درون آب قرار می‌گیرد. ریشه گیاه میتواند هم کاملا غرق در آب باشد و هم میتواند در فواصل مختلف آب دهی شود. این امر باعث میشود تا آفات منتقلی از خاک از بین برود. علاوه بر آن در این نوع کشت، ای کولای و باکتری‌های این چنینی که در محصولاتی مانند کاهو وجود دارد، مشاهده نمی‌شود. در این سیستم، نوردهی و آبیاری از طریق اپلیکیشن قابل کنترل است و از طریق ماژول GSM که روی آن طراحی شده، برای کاربر پیامک خالی شدن منبع آبی یا سایر مشکلات ارسال میشود. در کل این سیستم میتواند روتین کارهایش را به خوبی انجام دهد.”

اولین هدف ما مکانیزه و هوشمند کردن و استفاده از اینترنت اشیا در کشاورزی سنتی ایران است.
دکتر اکبرنژاد از جامعه هدف شرکتشان صحبت کرد و افزود:” جامعه هدف ما در مرحله اول کشاورزان سنتی هستند.توجیه این قشر سنتی که ۹۵ درصد از جامعه کشاورزان را شامل میشود، سخت است و در گام اول هدف ما مکانیزه و هوشمند کردن و استفاده از اینترنت اشیا در کشاورزی سنتی است.”
وی در ادامه گفت:” علاوه بر آن استفاده از اینترنت اشیا در گلخانه‌های نیمه صنعتی را نیز مورد هدف خود قرار داده ایم. همچنین به دنبال طراحی کانتینرهایی هستیم که در کنار مراکز فروش مستقر شود تا نیاز مارکت های بزرگ را نیز پوشش دهیم.”
دکتر اکبرنژاد از حوزه کشت گیاهان دارویی نیز یاد کرد و اظهار داشت:” بحث اصلی در کشت گیاهان دارویی، دستیابی به ماده موثره آن در دوز مشخص است.برای تحقق این امر به کنترل عوامل رشد گیاه نیاز است و دستگاه ما میتواند در زمینه کشت گیاهان دارویی بسیار کارآمد و موثر باشد.”
وی در ادامه یادآور شد:” در رشد و پرورش گیاهان زینتی و کشت زعفران به صورت گلخانه ای نیز دستگاه ما کاربرد دارد. رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها نیز میتوانند این دستگاه را در محل کار خود قرار داده و محصولات مورد نیاز خود را به صورت تازه تامین کنند. همچنین مصرف کننده خانگی نیز میتواند در تامین نیاز خود از این دستگاه استفاده کند. در حقیقت با طراحی دستگاه خود در اسکیل های مختلف میتوانیم نیاز قشرهای مختلف جامعه را پوشش دهیم.”

استقرار در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، ما را از چند چالش های کسب وکاری دور کرد.
دکتر اکبرنژاد به چالش های راه اندازی یک کسب وکار پرداخت و گفت:” کمبود نقدینگی و نداشتن اسپانسر از مسائلی است که استارت‌آپ های نوپا با آن روبه رو هستند و گاها مجبورند به روش بوت استرپینگ به روی پای خود بایستند. در حوزه فروش، توجیه کردن مخاطب و اجرایی کردن طرح برای کشاورزان بومی چالش دیگری است زیرا با مقاومت این گروه برای تغییر روش رو به رو هستیم.”
وی در ادامه افزود:” در اجرایی کردن برنامه‌های کشاورزی هوشمند، حتی کشاورز خرد نیز به یک سرمایه اولیه نیاز دارد و باید در این زمینه هزینه کند. چندین برابر این هزینه، باز خواهد گشت اما باید این نقدینگی در جامعه وجود داشته باشد تا این امر محقق شود. عدم ثبات دلار نیز به این مسئله دامن زده و اگر شرایط ثابت شود، نه تنها ما بلکه همه استارت‌آپ ها میتوانند نتیجه زحمات خود را ببینند.”
دکتر اکبرنژاد این نکته را خاطر نشان کرد:” با وجود همه این چالش ها، استقرار در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، به ما کمک بزرگی کرد. علاوه بر داشتن فضای استقرار، از مسائل مالیاتی نیز دور ماندیم. همچنین با تسهیلاتی که در ابتدای امر از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران دریافت کردیم، توانستیم محصول اولیه خود را آماده کنیم و دمویی برای جذب اسپانسر و توجیه مشتری خود داشته باشیم.”

علاقه‌مندان می‌توانند ویدئوی مصاحبه اتاق رسانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با دکتر اکبرنژاد را از طریق لینک زیر تماشا نمایند:

ویدئو مصاحبه با دکتر اکبرنژاد