خشت اول برای پیوند دانشجویان و شرکت‌های فناور

همه ما اصطلاح یک تیر و دو نشان را شنیده‌ایم. اصطلاحی که پیدا کردن یک مصداق بارز و علنی برای آن، آن هم در سطح کلان کمی دشوار به نظر می‌رسد. ولی یک مثال خیلی خوب برای این قضیه پیدا شده است.

این مثال بارز ، طرح جیکو (Job In Company) پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است . طرح جیکو، طرح اشتغال دانشجویان دانشگاه تهران در شرکت‌های عضو پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است.
میدانیم یکی از معضلات اصلی برای نسل جوان کشور پس از قبولی در کنکور و راهیابی به دانشگاه، خلاء اطمینان از شغل برای آینده است. فاصله میان آموخته‌های دانشگاهی و واقعیت کسب وکار، تمرکز بیشتر آموزش‌های دانشگاهی بر موضوعات تئوری و آکادمیک و فقدان تجربه کاری از جمله دلایل اصلی این چنین دغدغه‌هایی است.
به همین منظور پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، با استفاده از ظرفیت خود، یعنی بهره گیری از شرکت‌های فناور عضو توانسته در راستای ایجاد فضایی عملی و اشتغال‌زایی دانشجویان در حین تحصیل و توانمندسازی آنان گام بردارد.
طرح جیکو در راستای تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین و ایجاد فرصت‌های شغلی ایجاد شده است. در واقع جیکو پاسخی به نیاز اشتغال دانشجویان و تامین نیروی کار شرکت‌هاست. از اهداف طرح جیکو می‌توان هدایت دانشگاه به سمت دانشگاه کارآفرین، زمینه‌سازی ایجاد اشتغال برای دانشجویان، آشنایی دانشجویان با فضای کار واقعی، ترویج فرهنگ کارآفرینی، دسترسی آسان به نیروی کار دانشی برای شرکت‌ها و ایجاد شبکه ارتباطی بین دانشجویان و شرکت‌ها اشاره کرد.
مخاطبان می‌توانند از طریق سامانه جیکو در سایت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در این طرح ثبت نام کنند.