درمان زخم پای دیابتی با دانش ایرانی

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، شرکت دانش بنیان داهیان پزشکی پیشرو مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به ساخت دستگاهی برای زخم پای دیابتی شد، این دستگاه قادر است در مدت کوتاهی این نوع زخم‌ها را بهبود دهد.

گفتنی است این شرکت در تجاری‌سازی ۴ نسل از دستگاه نوار قلب نیز موفق عمل کرده است.
شرکت داهیان پزشکی پیشرو از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را در حوزه تجهیزات پزشکی بیمارستانی آغاز کرده است و در سال ۱۳۹۱ اولین دستگاه نوار قلب (الکتروکاردیوگرافی) ۶ کاناله خود را به بازار عرضه کرد. عمده فعالیت شرکت در بخش بازرگانی، واردات تجهیزات حوزه پزشکی، و در بخش تولید، بر دستگاه الکتروکاردیوگراف متمرکز است. علاوه بر این محصول، شرکت به طراحی و تولید محصولات دیگری از جمله دستگاه الکتروشوک اتوماتیک و هولترمانیتورینگ قلب نیز میپردازد. محققان این شرکت اخیرا بر روی یک دستگاه جدید برای درمان زخم پای دیابتی درحال کار هستند.
محصولات شرکت داهیان پزشکی پیشرو، مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
علی حیدرنژاد؛ مدیر تحقیق و توسعه این شرکت با اشاره به عرضه مدل‌های دیگری از دستگاه الکتروکاردیوگرافی گفت:” دستگاه نوار قلب تک کاناله، سه کاناله و ۱۲ کاناله را یا تولید کردیم و یا در حال توسعه آنها هستیم. همچنین موفق به طراحی و توسعه دستگاه هولتر مانیتور نیز شده ایم.”
وی افزود:” دستگاه الکترو شوک اتوماتیک (AED) از جمله محصولات جدید ما است علاوه بر آن موفق به طراحی و توسعه دستگاه هولترمانیتور شدیم.”
این دستگاه به بیمار متصل می‌شود و بیمار به منزل مراجعه می‌کند و طی ۲۴ یا ۴۸ ساعت از بیمار نوار قلب گرفته می‌شود.”
حیدرنژاد به ساخت دستگاه PC بیس نیز اشاره کرد و گفت:” این دستگاه همان دستگاه نوار قلب است که به کامپیوتر متصل می‌شود و با گرفتن نوار قلب، آن را بر روی کاغذ A۴ پرینت گرفت ضمن آنکه ذخیره سازی داده‌ها راحت‌تر خواهد بود، اتصال به سیستم‌های بیمارستانی برای سهولت در ذخیره سازی، امکان پذیر است.”
مدیر تحقیق و توسعه این شرکت به طراحی و ساخت دستگاه “پایا” نیز اشاره کرد و با تاکید بر اینکه این دستگاه مراحل اخذ مجوز از وزارت بهداشت را طی می‌کند، یادآور شد: “این دستگاه به منظور درمان زخم‌های پای دیابتی طراحی شده است.”
وی در توضیح این موضوع بیان کرد: “پای افراد مبتلا به دیابت،دچار نوعی زخم می‌شود که درمان آن بیش از یک ماه زمان نیاز دارد ولی این دستگاه از طریق تحریک الکتریکی موجب می‌شود که روند درمان زخم کوتاه‌تر شود.”
مطابق با صحبت‌های ایشان اگر درمان زخم پای دیابتی با استفاده از پانسمان‌های ویژه به ۳ الی ۴ ماه زمان نیاز داشته باشد، این دستگاه روند درمان را کوتاه تر خواهد کرد.
حیدرنژاد به این نکته اشاره کرد که مدت زمان بهبود زخم با استفاده از پانسمان‌های معمولی و استفاده از این دستگاه به یک ماه تا یک ماه و نیم تقلیل می‌یابد.
تاکنون ۴ نسل از دستگاه‌های نوار قلب تولید شده در این شرکت را تجاری سازی شده‌اند. دستگاه ۱۲ کاناله الکتروشوک و هولتر در حال تحقیق و توسعه است و به زودی نمونه اولیه دستگاه الکترو شور به بازار عرضه خواهد شد.
این نکته حایز اهمیت و یادآوری است که برای محصولات تولیدی این شرکت استاندارد CEدریافت شده است.
شما علاقه‌مندان می‌توانید گفت و گوی اختصاصی اتاق رسانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با شرکت داهیان پزشکی پیشرو را از طریق لینک زیر تماشا نمایید.
مشاهده گفت وگوی اختصاصی با شرکت داهیان پزشکی پیشرو