0O1A0554

مرجعیت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران؛ عامل موفقیت در راه اندازی پارک های علم و فناوری

نشست مشترک هيأت دانشگاه وارث الانبيا عراق (وابسته به عتبه حسيني)، دانشگاه الزهرا عراق و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران روز سه‌شنبه 21 تیر برگزار شد.

این نشست با حضور دکتر علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر ایرج اله دادی معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر هادی غفوریان یاورپناه معاون اجرایی و فنی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و دکتر معصومه ملک، مدیرکل اداره اعضای هیأت علمی و دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران، دکتر ابراهیم سعید الحیاوی رییس دانشگاه الوارث الانبیا، دکتر حیدر التمیمی رییس دپارتمان آموزش بخش عتبات عالیات، دکتر محمد الطیف مدیر بین الملل دانشگاه الوارث الانبیا و دکتر زهیر المنکوشوی معاون علمی دانشگاه الزهرا برگزار شد.

در این نشست دکتر علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به سابقه 20 ساله پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به عنوان اولین پارک دانشگاهی کشور گفت: همانطور که دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی و مرجعی برای همه دانشگاه ها و وزارت علوم محسوب می شود، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز مرجع تمام پارک های کشور محسوب می شود.
وی افزود: در حال حاضر 220 شرکت دانش بنیان و همچنین بیش از 500 هسته فناور و نوآور در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر هستند.
دکتر اسدی با تاکید بر شعار سال خاطر نشان کرد: تمام فعالیت های موسسات، سازمان‌ها، دانشگاه های کشور به سمت دانش بنیان شدن پیش می رود، اعتقاد بر این است که اگر توسعه در کشور در همه زمینه ها باید در قالب دانش بنیانی باشد.
دکتر اسدی از اهمیت شعار سال و حمایت ریاست دانشگاه تهران در جهت توسعه شرکت های دانش بنیان یاد کرد و افزود: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران طرح توسعه اکوسیستم نوآوری و فناوری خود را ترسیم کرده است؛ به همین جهت تمرکز برنامه ها و حمایت های پارک به رشته‌های فنی و مهندسی محدود نبوده و رشته های غیر مهندسی مانند کشاورزی، زبان، روانشناسی، هنر و… را نیز پوشش خواهیم داد.
وی ادامه داد: تقویت ارتباط ارگانیک میان بخش پژوهش و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، یکی از محورهای مورد توجه سازمان است و در تلاشیم تا ارتباط هوشمند ارگانیک ایجاد کنیم.
دکتر اسدی از هدف گذاری ریاست دانشگاه تهران مبنی بر استقرار 2000 واحد فناور و نوآور در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران صحبت کرد و گفت: در راستای تحقق این هدف از امکانات دانشکده ها، دانشکدگان و اساتید دانشگاه تهران بهره خواهیم برد.
دکتر اسدی ضمن اشاره به اشتراکات فرهنگی، مذهبی و همچنین همجواری با کشور عراق اظهار داشت: آماده ایم تا دانشگاه الوارث الانبیا و همچنین دانشگاه الزهرا را در جهت ایجاد پارک علم و فناوری و فعالیت های شرکت های دانش بنیان حمایت کنیم و تجربیات خود را در اختیار ایشان قرار دهیم.
وی افزود: امیدواریم که در نتیجه این نشست ها، تفاهم نامه ای منعقد شده و سپس در چهارچوب توافقات به فعالیت های عملیاتی بپردازیم.
دکتر ایرج اله دادی معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به معرفی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و گفت: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در محدوده امیرآباد، همچنین در اطراف دانشگاه تهران و در داخل دانشکده ها به فعالیت مشغول است و در دیگر شهرها از جمله قم، کیش، ارس و…. نیز شعبه دارد.
دکتر اله دادی از راه اندازی پارک علم و فناوری در کشور عراق صحبت کرد و گفت: تجربیات پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و همچنین آگاهی و در اختیار داشتن فرایندها، دستورالعمل های این حوزه و… سبب می شود تا در امر راه اندازی پارک علم و فناوری موثر عمل کند.
وی در ادامه پیشنهاد داد: تعدادی از شرکت های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران که در زمینه های مرتبط و مورد نظر دانشگاه های عراق از جمله مهندسی پزشکی، بیوتکنولوژی و… می توانند در پارک علم و فناوری عراق مستقر شده و علاوه بر طراحی و تولید نرم افزار و دستگاه ها، در جذب سایر شرکت ها نیز نقش ایفا کنند.
دکتر اله دادی از مسائل و مشکلات ارتباطات بین الملل در ایران صحبت کرد و گفت: در این دوره بسیاری از شرکت های ایران توانسته اند به توسعه دست یافته و می توانند تجربیات خود را به دانشگاه های کشور عراق منتقل کنند.
دکتر هادی غفوریان یاورپناه معاون اجرایی و فنی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با بیان اینکه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، بزرگترین پارک دانشگاهی کشور است، اظهار داشت: پارک دانشگاه تهران دارای دو نوع دارایی مشهود و نامشهود است. از جمله دارایی های مشهود می‌توان به شرکت های پارک اشاره کرد که همکاری با این بخش می تواند در مدل های پیشنهادی مطرح شده توسط دکتر اله دادی صورت گیرد.
دکتر غفوریان یاورپناه از ارائه دارایی های نامشهود صحبت کرد و گفت: دارایی های نامشهود در دانشگاه تهران و در کشور ایران، مبتنی بر یک پایداری سیستمی طراحی شده است، بدین صورت که سیستم به گونه ای طراحی شده که پایداری آن توسط خود سیستم حفظ می شود، این دانش ضمنی در ایران ایجاد شده است.
وی در ادامه افزود: دارایی نامشهود پایداری سیستمی، یک مدل بومی شده است که متناسب با مشکلاتی که در منطقه خاورمیانه با آن مواجه می شویم، طراحی شده گشته است. مطابق با مطالعات، کشورهای حوزه خاورمیانه دارای مسائل و مشکلات مشابهی هستند.
دکتر غفوریان یاورپناه تاکید کرد: طراحی مدل های بومی متناسب با مسائل روز را مزیت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است که این ویژگی پارک دانشگاه تهران را از سایر پارک های علم و فناوری کشور و حتی پارک های علم و فناوری کشورهای دیگر متمایز میکند.

در بخش دیگر این نشست، حاضران در ارتباط با نحوه همکاری و تعامل با یکدیگر به گفت وگو پرداختند و سپس از شرکت های داهیان پژشکی پیشرو، هیرونگار پارس، ابرداده های هفت سین و پیشتازان صنعت فراز ارتباط بازدید کردند.

.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.