0O1A2654-کم-حجم-

بومی سازی تجهیزات اندازه گیری اپتیکی؛ رفع نیاز کشور در حوزه تکنولوژی های تحریمی اندازه گیری

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، شرکت فناوری خلا کهربا مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به تکنولوژی بومی ساخت و تولید تجهیزات حوزه اندازه گیری دست یافت. این محصولات مشابه خارجی ندارند و از لحاظ هزینه تمام شده، خدمات پس از فروش، کیفیت و دقت اندازه گیری دارای مزیت رقابتی هستند.

مهندس علی صالح پور مدیرعامل شرکت فناوری خلا کهربا در گفت وگو با پانزدهمین Park Talk اتاق رسانه پارک علم و فناوری به معرفی زمینه فعالیت شرکت پرداخت و گفت:” شرکت در حوزه اندازه گیری سطحی و ابعادی و همچنین ارتعاش سنجی با استفاده از روش های اپتیکی به فعالیت مشغول است.”

صالح پور در ادامه به معرفی و شرح تعدادی از محصولات شرکت پرداخت.

رویه نگار لیزری سطوح
مهندس صالح پور با تاکید بر اهمیت رعایت استانداردها در طراحی و ساخت قطعات گفت: دستگاه رویه نگار لیزری سطوح به حوزه اندازه گیری سطحی و با دقت میکرومتری مرتبط است و با استفاده از تکنولوژی لیزر مثلثی به بررسی رویه قطعات پرداخته و در نهایت مشخصات سطحی از جمله زبری، توپوگرافی، ارتفاع، عمق و… را ارائه می‌دهد. این اطلاعات را می توان با نقشه اولیه قطعات مقایسه کرده و قطعات را با رعایت معیارهای دقیق استاندارد طراحی و تولید کرد.
صالح پور با اشاره به تجهیز مشابه دیگری که اطلاعات را با دقت نانومتری ارائه می‌دهد، گفت:” شرکت علاوه بر طراحی و تولید تجهیزات، خدمات اندازه گیری سطوح را نیز به مشتریان خود ارائه می دهد.”

ضخامت سنج لایه های نازک
صالح پور با بیان اینکه ساخت دستگاه ضخامت سنج لایه های نازک از یک ایده داخلی نشات گرفته و مشابه خارجی ندارد، اظهار داشت:” در طراحی و تولید بسیاری از محصولات، سنجش ضخامت لایه ها اهمیت دارد. این دستگاه به اندازه گیری ضخامت لایه های نشانده شده بر روی سطوح تا دقت دو نانومتر می‌پردازد. درحال حاضر این تجهیز در بسیاری از دانشگاه های کشور مورد استفاده قرار گرفته است.”

دستگاه ارتعاش سنج
مدیرعامل شرکت فناوری خلا کهربا از به کارگیری شیوه جدیدی در سنجش ارتعاشات یاد کرد و افزود:” در طراحی و ساخت این تجهیز از تکنیک ماره (moire pattern) استفاده شده است. در این تکنیک، از بر هم نهی دو ساختار تکراری که دوره تناوب آنها برابر و یا نزدیک به هم باشد، ساختار تناوبی جدیدی در عبور و یا بازتاب ظاهر می شود که دوره تناوب آن خیلی بزرگتر از دوره های تناوب اولیه می باشد. به آن ها فریزهای ماره می گویند. در واقع به گونه ای بزرگنمایی در حرکت و جابجایی ایجاد می شود.”
صالح پور با تاکید بر بومی بودن ایده ساخت این تجهیز گفت:” این دستگاه برای اولین بار در سنجش ارتعاشات از راه دور با استفاده از تکنیک ماره و برای شرکت راه آهن طراحی و تولید گردید و امروزه در حوزه های دیگر از جمله ارتعاش سنجی سازه های بزرگ مانند سدها، برج ها و… مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه قادر است ارتعاشات را از فاصله 80 تا 90 متری اندازه گیری کند.”

دستگاه ارتعاش سنج لیزری
مهندس صالح پور با اشاره به اینکه این دستگاه از میدان نزدیک کار می کند، تشریح کرد:” این دستگاه در حوزه تجهیزات پزشکی بسیار پرکاربرد است. ارتعاشات تجهیزات پزشکی می تواند علاوه بر از بین بردن آرامش مخاطب به تجهیز نیز آسیب برساند.”

صالح پور در ادامه به محصولات و خدمات سفارشی شرکت اشاره کرد و افزود:” محصولات و خدمات بسیاری به صورت سفارشی به مشتریان ارائه می شود. از جمله می‌توان به ضخامت سنجی آنلاین اشاره کرد. این دستگاه علاوه بر سنجش آنلاین خروجی خطوط تولید از ایجاد ضایعات و توقف در خط تولید جلوگیری می کند. این موضوع به صرفه جویی در مصرف مواد اولیه، کاهش هزینه های تولید و افزایش کیفیت محصولات می انجامد.

مدیرعامل شرکت فناوری خلا کهربا با تصریح این نکته که محصولات شرکت مشابه داخلی و در برخی از تجهیزات مشابه خارجی نیز ندارد، گفت:” ممکن است در دیگر کشورها از تکنولوژی، ابزارها و شیوه های دیگری برای اندازه گیری و سنجش سطحی و ارتعاشی استفاده شود.”
وی در ادامه افزود:” اقداماتی برای ثبت اختراع خارجی (یو اس پتنت) آن دسته محصولاتی که نمونه مشابه خارجی ندارد، صورت داده ایم.”

صالح پور موضوع مزیت های رقابتی محصولات و خدمات شرکت را از چند جنبه قابل بررسی دانست و اظهار داشت:” سهل الوصول بودن یکی از مزیت های رقابتی شرکت است. این موضوع با توجه به شرایط تحریم ها و عدم دسترسی و واردات تکنولوژی های زیر یک میکرون بسیار اهمیت یافته است. علاوه بر این، ارائه خدمات پس از فروش و مقرون به صرفه بودن تجهیزات نسبت به نمونه های مشابه از دیگر مزایای رقابتی شرکت است. برخی از نمونه های مشابه بیش از 2 تا 3 برابر گران تر از محصولات شرکت به فروش می رسند.”

مهندس صالح پور از توسعه بازار محصولات یاد کرد و افزود:” دیگر شرکت های فعال حوزه اندازه گیری را به عنوان رقیب در نظر نمی‌گیریم. تمرکز ما، تعریف و یافتن بازارهای جدید برای محصولات شرکت و توسعه بازار است.”

وی در ادامه با اشاره به داشتن صادرات به کشور عراق از محدودیت های این موضوع صحبت کرد و گفت:” در شرایط تحریم علاوه بر آنکه امکان واردات محصولات و تکنولوژی ها وجود ندارد، محدودیت های بسیاری نیز برای صادرات محصولات و تکنولوژی ها به دیگر کشورها تعریف شده است. به همین دلیل در تلاشیم تا با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکتی در بوسنی تاسیس کرده و از این مسیر به صادرات بپردازیم.”

صالح پور در تشریح سهم بازار شرکت به تنوع و گستردگی مشتریان حوزه اندازه گیری اشاره کرد و افزود:” باتوجه به تنوع فعالیت های مرتبط با اندازه گیری، نمی توان مشتریان ثابتی برای این حوزه تعریف کرد، علاوه بر این بسیاری از محصولات با توجه به نیاز بازار و براساس خواسته مشتری طراحی و تولید می شود. به همین جهت، بیان میزان سهم بازار به صورت درصدی سخت است.”

.

مصاحبه تیم رسانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با مهندس صالح پور مدیرعامل شرکت فناوری خلا کهربا

مهندس صالح پور مشتریان محصولات شرکت را در دو گروه جای داد و در معرفی آن ها گفت:” برخی از سازمان های دولتی در زمره مشتریان ما قرار دارند. تجهیزات ساخته شده شرکت در بسیاری از دانشگاه ها و آزمایشگاه های دانشگاهی مانند فیزیک، مکانیک، متالورژی، برق، مهندسی پزشکی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، در صنایع و در بخش های مرتبط با کنترل کیفیت می توان از تجهیزات مرتبط با اندازه گیری استفاده کرد. فولاد مبارکه، ذوب آهن، مپنا و… از جمله صنایع مخاطب شرکت هستند.”

وی در تکمیل معرفی مشتریان شرکت تشریح کرد:” شرکت علاوه بر فروش تجهیز به ارائه خدمات اندازه گیری نیز میپردازد. شرکت با داشتن آزمایشگاهی در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبری (labsnet) امکان ارائه خدمات اندازه گیری سطحی و ارتعاشی را برای بسیاری از مخاطبان از جمله دانشجویان و شرکت ها فراهم آورده است.”

صالح پور چالش بزرگ فعالیت های شرکت را مبحث اعتماد دانست و تصریح کرد:” بسیاری از سازمانها، صنایع و شرکت های داخلی، به دلیل تحریم ها و عدم دسترسی به محصولات خارجی به خرید تجهیزات ایرانی می‌پردازند. در حقیقت خرید تولیدات داخل، الویت آن ها نیست. این موضوع به ایجاد جو اعتماد نیاز دارد تا بتوانیم تکنولوژی‌های داخلی را نیز به فروش برسانیم.”

مدیرعامل شرکت فناوری خلا کهربا در تشریح حمایت های دریافتی به نمایشگاه ساخت ایران اشاره کرد و گفت:” این نمایشگاه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می شود. به منظور حمایت از تولیدات داخل، محصولات ارائه شده در نمایشگاه در چهار سطح دسته بندی می شوند که برحسب سطح ارزیابی شده، مشمول حمایت بلاعوض می شوند. محصولات شرکت در سطح یک و دو طبقه بندی شده و به ترتیب شامل 40 و 25 درصد تخفیف می باشند و این امر قیمت تجهیزات را نسبت به نمونه های مشابه خارجی بسیار کاهش می‌دهد.”

وی در توضیح سایر حمایت های دریافتی افزود:” انعقاد قرارداد با سازمان ها و صنایع از طریق پارک علم و فناوری دانشگاه تهران را مزیتی دانست که در اعتمادسازی نقش پررنگی ایفا می‌کند.”

مهندس صالح پور با بیان اینکه شرکت در حوزه تجهیزات اندازه گیری اپتیکی مسیر خود را یافته و تقریبا هر سال یک تجهیز جدید به تولیدات خود اضافه می‌کند، گفت:” در تلاشیم تا در آینده یکی از سه شرکت برتر کشور در حوزه تجهیزات اندازه گیری باشیم.”

علاقه مندان می توانند گزارش تصویری این مصاحبه را از طریق لینک زیر تماشا نمایند:

.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.