0O1A5964

افتتاح مرکز نوآوری رسانه در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران؛ حرکتی در جهت پیاده سازی شبکه فناوری و توزیع نوآوری و توسعه کشور

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، مراسم افتتاحیه مرکز نوآوری رسانه همشهری را با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران روز یکشنبه 30 خرداد 1400 برگزار کرد.
این مراسم با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر پیروز حناچی شهردار تهران، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران، دکتر عباس زارعی هنزکی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر آصف کریمی معاون توسعه فناوری دانشگاه تهران و دکتر ابوالحسن ریاضی مدیرعامل موسسه همشهری برگزار شد.

ecosystem building،سیاست توسعه‌ای ایران برای آنکه بتوانیم همگام و همراه با دنیا حرکت کنیم

دکتر آصف کریمی؛ معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از برنامه شبکه فناوری دانشگاه تهران یاد کرد و گفت:” این برنامه پلتفرم جامع و گسترده‌‌ و رو به توسعه‌ایی در حوزه فناوری در بستر دانشگاه و جامعه است.”
کریمی با ذکر اهداف سازمان ملل برای تحقق توسعه پایدار و رقابت پذیری از جمله برابری جنسیتی،آموزش باکیفیت، سلامتی و زیست سالم،کار معقول و رشد اقتصادی، نوآوری در صنعت و زیرساخت ، همکاری برای تحقق اهداف و… اظهار کرد: “کشورهای مختلف برای تحقق این اهداف سیاست‌های مختلفی را تعریف کرده‌اند. آمریکا با سیاست manufacturing، چین با سیاست made in china، ژاپن با سیاست society 5، اتحادیه اروپا با سیاست industry 4 تحقق این اهداف را پیگیری می‌کند. اساس و بنیه همه سیاست‌های دستیابی به توسعه پایدار به تکنولوژی‌های نوآور مانند اینترنت اشیا، کلان داده، هوش مصنوعی، رباتیک، … برمیگردد.”
وی در ادامه با توجه به مغفول ماندن چنین سیاستی در ایران افزود:” ضروری است ایران هم سیاست توسعه پایدار خود را تعریف و تبیین کند. باتوجه به اینکه دانشگاه تهران، یک دانشگاه مادر و جامع در سطح کشور است و میتواند در بحث‌های سیاست‌گذاری نیز صاحب اثر باشد، در بستر پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، سیاست توسعه‌ای ecosystem building در گام اول برای دانشگاه تهران و در گام بعدی در سطح جامعه تعریف شده است.”
کریمی گفت: “پارک علم و فناوری دانشگاه تهران معتقد است که سیاست ecosystem building با مبحث شهر دانش آغاز شود. پروژه شهر دانش دانشگاه تهران نیز در دست اقدام است و در تلاش است تا زندگی همراه با کار را ترویج کند.”
وی در تکمیل سخنان خود اظهار داشت:” پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، در جهت تحقق سیاست ecosystem building، اقدام به تعریف پروژه‌های پیشران در بستر دانشگاه تهران کرده است.از جمله این پروژه‌ها میتوان به شهر دانش دانشگاه تهران، ناحیه نوآوری ، دهکده نوآوری هوشمند، هاب کشاورزی دقیق، ناحیه اینترنت اشیا و شبکه فناوری دانشگاه تهران اشاره کرد.”
کریمی از شبکه فناوری دانشگاه تهران با عنوان network of network یاد کرد و گفت:” در بستر دانشگاه تهران، انبوهی از شبکه‌ها وجود دارد. شبکه فناوری دانشگاه تهران، شبکه ای هوشمند و پویا از شبکه‌‌های بازیگران اصلی اکوسیستم فناوری و نوآوری دانشگاه تهران در پردیس‌ها، دانشکده‌ها و موسسات و مراکز مرتبط با دانشگاه تهران است. این شبکه منطبق بر اصول و قوانین حاکم بر پارک‌های نسل سوم و چهارم بنا نهاده شده است تا بستری تعاملی و بین رشته‌ای در کشور برای ایجاد و توسعه نوآوری، فناوری، بهبود سبک زندگی و اثرگذاری پایدار بر اقتصاد کشور فراهم آورد.”
ایشان گسترش مراکز، توسعه جذب واحدها و هسته‌های فناور، توسعه زیرساخت‌های فیزیکی، تدوین قوانین و دستورالعمل‌ها و زیرساخت‌های غیرفیزیکی، شبکه سازی و برندینگ را از برنامه‌های شبکه فناوری دانشگاه تهران دانست و افزود:” برنامه راه اندازی مرکز نوآوری رسانه همشهری کاملا بر مبنای برنامه گسترش مراکز است. شبکه فناوری دانشگاه تهران به عنوان یک پلتفرم درصدد است تا به حمایت و توسعه مراکز نوآوری، استارت آپ استودیوها، شتابدهنده‌ها و کوورک‌ها بپردازد.”
کریمی بر تحول پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به پارک نسل چهارم و توسعه نواحی نوآوری دانشگاه تهران تاکید کرد و از آن‌ها به عنوان مسیری برای تحقق اهداف شبکه فناوری دانشگاه تهران یاد کرد.

.

برای خلق یک فعالیت، گذاشتن مرز کار بسیار سختی است

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران به تاسیس نهادهای مختلف برای اداره کردن کشور اشاره کرد و گفت:” فرض براین است که با همکاری این نهادها، نیازهای کشور تامین، سیاست‌های کشور اجرا و خواسته‌های مردم محقق میشود. اما گاهی این نهادها به موضوع اهمیت سازمانی دچار میشوند و علت تشکیل خود را فراموش میکنند. ما در کشور با چنین آفتی روبه رو بوده‌ایم.یعنی نهادها درگیر مسائل داخلی خود می‌شوند و در نهایت کشور از همافزایی این نهادها کمتر بهره میبرد.”
وی در ادامه افزود:” دانشگاه به عنوان نهادی که نقش ملی دارد و مهم ترین نقش را در توسعه ایفا میکند، طبیعتا باید سیاست‌هایی را اتخاذ کند که بتواند بخش‌های مختلف کشور را در کنار هم قرار دهد و دانش و فعالیت‌های دانشگاه نیز در راستای نیازهای کشور ساماندهی کند. دانشگاه تهران به دلیل مسئولیت اجتماعی خود، سعی کرده تا در حوزه‌های مختلف این نقش را ایفا کند.”
دکتر نیلی با یادآوری نقش تعیین کننده شهرداری در کشور گفت:” ما در هرگوشه شهر که حرکت میکنیم با شهرداری ارتباط پیدا میکنیم. نوآوری یکی از موضوعات مهم در کشور است. با تاسیس دانشگاه تهران، کسب وکارهایی منتج از دانشگاه نیز در اطراف آن شکل گرفت. فعالیت‌های مطبوعاتی و کتابفروشی ها از نمونه‌های این امر است. دنیا و تکنولوژی‌هاتغییر کرده است. طبیعتا متناسب با این موضوع، باید تغییرات دیگری نیز اتفاق بیافتد.”
ایشان ضمن اظهار خوشحالی بیان کرد: “دانشگاه تهران از طریق مفهوم رسانه و کتاب با مجموعه شهرداری و موسسه همشهری و با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قدم جدیدی را بین چند دستگاه فراهم کرده است که منجر به خلق ارزش جدیدی در حوزه‌های رسانه و ارتباطات، علوم انسانی و اجتماعی، فنی و مهندسی خواهد شد.”
دکتر نیلی یادآور شد: “اینکه ما توانستیم در کنار هم و بدون توجه به اهمیت سازمانی یک فعالیت جدیدی را خلق کنیم، کار بزرگی است.”
ایشان با پرداختن به مفهوم ناحیه نوآوری تاکید کرد:” توضیح ناحیه نوآوری و دیگر برنامه‌ها به جهت اینست که منطق و فلسفه اهداف فعالیت‌های دانشگاه تهران نشان داده شود. زیرا وظیفه ما صرفا امور اجرایی نیست، دانشگاه تهران، شهرداری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری road map (نقشه راه) آینده کشور را ترسیم میکنند. اگر ما با جامعه ارتباط برقرار نکنیم و هدف خود را از فعالیت‌هایمان بیان نکنیم و فضای عمومی کشور را با ایده‌های خود همراه نکنیم، این ایده‌ها به دره مرگ سقوط میکنند و به خروجی دست پیدا نخواهیم کرد.”

.

قدرت کشور در شرکت‌های حوزه تکنولوژی و دانش بنیان است

دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری روزنامه همشهری را پیشتاز حوزه نوآوری در آینده دانست و گفت:” این اتفاق برای همشهری به علت کار امروزش رخ میدهد. در آینده شهرها بسیار مهم و محوری خواهند بود زیرا نوع آموزش در حال تغییر است. درحال حاضر نیز شاهد تغییرات حوزه آموزش به خصوص در دانشگاه ها هستیم. آموزش از حالت مقطعی خارج شده و ما آموزش تا لحظه مرگ را تجربه میکنیم، بدین معنا که تا زمانیکه بشر زنده است آموزش را تجربه میکند. زندگی امروزه افراد را مجبور و تحت آموزش پیوسته قرار میدهد. شهرها بستر این آموزش هستند. جهت گیری شهرها به عنوان بستر آموزش، نوآوری و شغل دچار تغییرات بسیار جدی شده است. در گذشته صنایع در خارج از شهرها مستقر بودند زیرا صنعت منجر به آلودگی میشد درحالیکه امروزه در صنایع و شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری مشخصه‌های صنایع سنتی دودکش‌های بلند و کوره ذوب فلز و … را نمی بینیم و در عین حال با ارزش افزوده‌ بالا و اشتغال مواجهیم.”
وی در ادامه تشریح کرد:” روزنامه‌ها به عنوان یک سیستم سنتی در حوزه اطلاع‌رسانی محسوب میشوند. در سالهای اخیر صنعت تبلیغات توسعه بسیار یافته است و شرکت‌های فعال در حوزه تبلیغات رشد بالایی داشته‌اند. این شرکت‌ها که برخی از آن‌ها از یک سایت ساده بزرگتر هستند، رقیبی برای روزنامه هشمهری محسوب میشوند. به همین منظور رسانه‌های مکتوب باید به دنبال نوآوری باشند تا بتوانند در این بازار باقی بمانند. باید حتما یک نوآوری تزریق شود. راه جوانان و صاحبان ایده باز شود و دیوارها برداشته شود.”
دکتر ستاری قدرت کشور را در شرکت‌های حوزه تکنولوژی و دانش بنیان دانست و اظهار داشت:” باید این قابلیت را به جوانان بدهیم که بتوانند وارد فضای سازمان شوند و نوآوری های خود را توزیع کنند. مراکز نوآوری مقدمه این امر محسوب میشوند.”

.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.