امضای تفاهم نامه چندجانبه ناحیه نوآوری در خرداد ۱۴۰۲

نشست هم اندیشی اعضای هیات رئیسه و شورای دانشگاه تهران با دکتر علیرضا زاکانی شهردار تهران در تالار شهید سلیمانی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر علی اسدی، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در نشست هم‌اندیشی شورای دانشگاه تهران با دکتر علیرضا زاکانی شهردار تهران گفت: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران قدیمی‌ترین و بزرگترین پارک علم و فناوری کشور است که قریب به ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان و بیش از ۵۰۰ هسته نوآور در آن استقرار دارند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با تاکید براینکه بحث ناحیه نوآوری یکی از اولویت‌های ما است خاطر نشان کرد: این ناحیه باید به امضای معاونت علمی ریاست جمهوری، وزیر علوم، شهردار تهران و رئیس دانشگاه تهران برسد که تقریباً با وزارت علوم و معاونت علمی ریاست جمهوری به جمع‌بندی رسیده‌ایم.

دکتر اسدی خطاب به شهردار تهران اظهار کرد: روز سوم خرداد روز پربرکتی است. اگر دستور بفرمایید امضای تفاهم‌نامه ناحیه نوآوری تهران روز سوم خرداد ماه انجام شود. امیدواریم اواویت ارائه خدمات ۱۲ گانه‌ای که قرار است در ناحیه نوآوری تهران ارائه شود، با ناحیه نوآوری مرکزی باشد چراکه روزانه فقط ۵۰ هزار دانشجو در شهر دانش و منطقه امیرآباد تردد می‌کنند و بیشترین حضور متخصصان و دانشجویان در این ناحیه صورت می‌گیرد که می‌تواند بسیار تاثیرگذار در ناحیه نوآوری تهران باشد.

بهبود روابط دانشگاه و مدیریت شهری ماحصل رویکرد مثبت شهردار و بدنه شهرداری

دکتر سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران از موضوع اساسی مسئولیت پذیری اجتماعی در شعار دانشگاه تهران صحبت کرد و گفت: ارتباط با تمام ذی‌نفعان دانشگاه تهران، یکی از جلوه‌های مهم مسئولیت‌پذیری اجتماعی است و یکی از ذی‌نفعان که اثر مستقیم در فعالیت‌های دانشگاه به ویژه فعالیت‌های زیرساختی دانشگاه تهران داشته، شهرداری تهران بوده است.

دکتر مقیمی روابط دانشگاه و مدیریت شهری در سه دهه اخیر را ارزیابی کرد و افزود:  هیچ وقت رابطه دانشگاه تهران با شهرداری تهران به این اندازه خوب نبوده است و این به دلیل رویکرد مثبتی است که دکتر زاکانی شهردار تهران نسبت به مسائل علمی دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه تهران دارند. خود ایشان هم دانشگاه تهرانی و جزو افتخارات دانشگاه تهران هستند و این بهبود روابط دانشگاه و مدیریت شهری مرهون تدبیر شخص شهردار تهران و همکاری مجموعه شهرداری است.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه دانشگاه تهران سرمایه بسیار ارزشمندی برای کل کشور است و یک نهاد ملی و بین‌المللی است؛ تصریح کرد: هرچه جایگاه مجموعه دانشگاه ارتقا پیدا کند باعث افتخار همه ایرانیان و مسلمانان در سراسر جهان خواهد بود. تلاش ما این است که الگویی از دانشگاه تهران ارائه کنیم که از جنبه‌های مختلف منحصر به فرد باشد و این افق نیازمند حمایت دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری تهران است.

ظرفیت های دانشی؛ خالق هویت شهرها

دکتر علیرضا زاکانی شهردار تهران به تببین ظرفیت های فراهم شده در حیطه هوشمندسازی شهر پرداخت و گفت: یکی از ظرفیت‌های فوق‌العاده شهر، پارک ولایت است که بنا داریم ۲۰۰ هکتار آن را به شهرک علم و فناوری تهران تبدیل کنیم تا پشتیبانی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و نوآوری در بخش خصوصی را جلب کنیم.

وی از برنامه تبدیل پارک گفت‌وگو به نمایشگاه دائمی فناوری تهران خبر داد و گفت: این امکان فراهم می‌شود که همه دانشگاه‌ها آخرین دستاوردهای خود را در این نمایشگاه دائمی به نمایش بگذارند.

شهردار تهران با اشاره به تقسیم تهران به سه پهنه شرق، غرب و مرکزی، تصریح کرد: در پهنه مرکزی سه دانشگاه تهران، تربیت مدرس و امیرکبیر؛ در پهنه شرق دانشگاه علم و صنعت و در پهنه غرب نیز دانشگاه صنعتی شریف قرار دارد که برنامه داریم از امسال زیرساخت‌های جنبه‌های نوآوری را به عنوان بخش هوشمند شهر در آنجا مهیا نموده و الگوسازی کنیم.

دکتر زاکانی با تاکید بر اینکه در همه ابعاد و اجزای اکوسیستمی که در شهر داریم به شدت به کمک دانشگاه نیاز داریم، خاطر نشان کرد: یکی از بزرگترین ظرفیت‌های شهر را ظرفیت دانشی شهر می‌دانیم و این دانش می‌تواند یک هویت برای شهر خلق کند. هویت دانشی شهر و ظرفیت بزرگ دانشگاه‌ها باید به داد شهر برسد و هویت علمی خلق کند. درخواست و خواهش ما از دانشگاه معظم و بزرگ تهران این است که این طلب استمداد ما با لطف و دقت و کرامت شما پاسخ داده شود و بتوانیم با کمک شما خدمات بهتری برای شهروندان داشته باشیم.