افزایش همکاری بین پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

جلسه امضای تفاهم نامه همکاری در راستای روابط علمی و پژوهشی بین فرماندهی انتظامی ویژه شرق استان تهران و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و  با حضور « عباس زارعی هنزکی » رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و « عبدالرضا ناظری » فرمانده انتظامی ویژه شرق استان تهران چهارشنبه ۱ خرداد ماه و در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد.

سردار عبدالرضا ناظری با اشاره به چالش های موجود در امنیت حوزه شرق استان تهران و با تاکید بر نقش مهم مراکز علمی و فناوری به ویژه پارک های علم و فناوری در رفع چالش های امنیت شهری گفت : وجود چالش های امنیتی مختلف در حوزه استحفاظی فرماندهی انتظامی شرق استان تهران از جمله : برقرای امنیت در چهار محور اصلی ترافیکی این حوزه یعنی هراز، فیروزکوه، امام رضا و حرم تا حرم که روزانه به طور میانگین شامل تردد یک میلیون و دویست هزار خودرو می باشد و همچنین مشکلات مربوط به ریزش بهمن و کوه در فصل زمستان در این مسیرها، وسعت زیاد کویر ورامین که برقرای امنیت در آن را برای جلوگیری از حضور اشرار سخت کرده است در صورتی که می تواند به طور مثال از جهت گردشگری مورد بهره وری درست قرار گیرد، مشکلات مربوط به امنیت شهرهای حاشیه ای شرق تهران که نقش مهمی در امنیت تهران دارند و … ما را بر این داشته است تا بهترین اقدامات را در راستای رفع این چالش ها و یافتن بهترین راه حل ها انجام دهیم. مطمعنا پارک های علم و فناوری به خاطر داشتن نیروهای جوان و با قابلیت های علمی بالا می توانند ما را در سه حوزه اصلی آموزش، پژوهش و نوآوری در راستای رسیدن به بهترین عملکرد امنیتی شهری همراهی نمایند.
دکتر عباس زارعی هنزکی با اشاره جدی به اینکه امروزه و با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی و فناوری باید به دنبال راه دیگری به منظور برقراری امنیت باشیم گفت : مطمعنا پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و همچنین تمامی مراکز علمی و تحقیقاتی، این نوع همکاری در راستای برقراری هر چه بیشتر امنیت را وظیفه خود می دانند چرا که امنیت خود ما نیز در گرو امنیت کشور است. اما در این راستا مطمعنا مهمترین بخش، شناخت درست کمک یا چالش می باشد. بهمین علت نیاز داریم تا نیروهای حاضر در مراکز دانش و فناوری و بخصوص نیروهای جوان این چالش ها را از طرف شما بشنوند که خود نیازمند نزدیکی هرچه بیشتر پلیس به مردم است. همچنین پارک تمام سعی خود را خواهد تا فضای حمایتی برای این افراد ایجاد شود تا بتوانند در راستای عملی کردن راه حل های امنیتی خود گام بردارند و طرح های خود را به مرحله اجرا برسانند.

این تفاهم نامه که در راستای همکاری فی مابین در زمینه های علمی- پژوهشی، تحقیقات کاربردی و تولید محصولات با در نظر گرفتن کلیه امکانات طرفین اعم از فنی، تولیدی، آزمایشگاهی، نیروی انسانی؛ به منظور تسریع در دستیابی به برنامه های مورد توافق طرفین صورت گرفت، در ۱۸ بند تنظیم شد.

از موضوعات این تفاهم نامه می توان به همکاری مشترک در برگزاری میزگردهای علمی و همایش های پژوهشی و فناوری، همکاری در زمینه اطلاع رسانی درباره موضوعات علمی، پژوهشی و فناوری طرفین، همکاری در زمینه طراحی و اجرای طرح های پژوهشی و فناوری، کاربردی مشترک، فراهم نمودن امکان استفاده از کتابخانه برای محققان طرفین، همکاری در تالیف و تدوین، ترجمه کتاب، فیلم، انیمیشن و تیزر تبلیغاتی مشترک در حدود وظایف در زمینه های علمی و فناوری، همکاری در زمینه انتخاب موضوع پایان نامه های تحصیلی مرتبط با نظم و امنیت اجتماعی و ماموریت های طرفین، همکاری در زمینه برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت مشترک، تبادل کارشناسان و استفاده از قابلیت های محیطی برای فراگیری علوم و مهارت های تخصصی و معرفی استادان تخصصی برای دوره های آموزشی طرفین اشاره کرد.

مدت این تفاهم نامه از تاریخ امضا به مدت ۳ سال می باشد و ادامه فعالیت یا بازنگری، اصلاح و تغییرات در مفاد آن بنا به پیشنهاد کارگروه و با توافق بالاترین مقام طرفین خواهد بود.