12

آنچه در گپ‌پارک ” آشنایی با نکات حقوقی تعهدات قراردادها، وصول مطالبه و خسارت ” گذشت؟!

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با همکاری بیدبرگ، گپ‌پارک با موضوع ” آشنایی با نکات حقوقی تعهدات قراردادها، وصول مطالبه و خسارت ” را در روز سه شنبه 23 اردیبهشت ماه 99 برگزار کرد.
در این رویداد که با حضور سمیه پوریحیی وکیل پایه یک دادگستری و از طریق وبینار و به صورت غیر حضوری برگزار شد، به ارائه سه محور اصلی حقوق حاکم بر تعهدات طرفین در قراردادها، روش های مختلف وصول مطالبات و شرایط مطالبه خسارت ناشی از عدم اجرای تعهدات قراردادی پرداخته شد.
این رویداد در ابتدا توسط امیر جعفری مدیر عامل مجموعه گپ و گفت معرفی شد و در ادامه پس معرفی شرکت کنندگان با صحبت‌های پوریحیی ادامه یافت. در پایان نیز به سوالات حقوقی شرکت کنندگان در جلسه پاسخ داده شد.
پوریحیی در آغاز با بیان اینکه موارد و حوزه مربوط به تعهدات و قراردادها، بیش از چند ترم را در دانشگاه به خود اختصاص می-دهد گفت : یادگیری این مباحث نیاز به زمان زیادی دارد و برگزاری چنین جلساتی بیشتر فرصتی برای آگاهی هست تا با یافتن سرنخ هایی بدانید که چطور به صورت قانونی به رفع مشکلات حقوقی خود بپردازید.
پوریحیی در ادامه گفت : تعهد به اثر حقوقی گفته می شود که یک قرارداد دارد. عمل حقوقی ناشی از اراده دو نفر است که بر اساس قراردادی که بین‌شان صورت می گیرد، قانون برای آن ها حقوق هایی قرار می دهد. قانون مدنی اسباب ایجاد تعهد برای افراد را به دو صورت تعهدات ناشی از قراردادها و تعهدات ناشی از خارج از قرار دادها (مانند اتلاف، استیضاح و … ) بیان می کند. قراردادهای خصوصی بین اشخاص نیز می¬تواند در شرایطی که مخالف نظم عمومی و قانون نباشد بسته شود.
پوریحیی ادامه داد : طبق ماده 182 قانون مدنی عقد قرار داد به این صورت است که یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر متعهد به انجام کاری می شود که همه آن ها آن ار قبول دارند. ماده 190 قانون مدنی نیز شرایط را برای برقراری عقد قرارداد ارائه می کند. دو نوع عقد قرارداد داریم؛ لازم و جایز. عقد لازم عقدي است كه هيچيك از دو طرف حق برهم زدن (فسخ) آنرا ندارد مگر در صورتيكه در آن شرط فسخ باشد و عقد جايز عقدي است كه هر يك از طرفين در هر زمان كه بخواهند ميتواند آنرا برهم زند. این بسیار مهم است که وقتی قرارداد بسته می شود بدانیم لازم است یا جایز و یا حق فسخ برای طرف مقابل و شما وجود دارد یا نه.
پوریحیی گفت: این که زمان و مکان عقد کجا بوده است باید در نظر گرفته شود. موضوعیت قرارداد باید مشخص باشد و باید مالیت داشته باشد و همچنین قابلیت انتقال داشته باشد. باید تمام شرایط معلوم و معین باشد.
پوریحیی پس از ارائه مطالبی در مورد روش های مختلف وصول مطالبات و شرایط مطالبه خسارت ناشی از عدم اجرای تعهدات قراردادی، در پایان صحبت های خود با اشاره به وجود پرونده های حقوقی زیادی که علت آن عدم اگاهی افراد از شرایط حقوقی است گفت: از افراد خواهش می شود که برای متضرر نشدن در قراردادها، فرمت ها و مینوت ها در دفاتر املاک و اسناد رسمی را حتما مطالعه کنید تا متوجه شوید چیزی به ضررتان نباشد، مانند خرید و فروش مسکن، ازدواج و … . همچنین خیلی الفاظ در عقد قرارداد وجود دارد که شاید افراد متوجه آن ها نشوند، در این شرایط بهتر است با یک وکیل مشاوره صورت گیرد.
در پایان نیز شرکت کنندگان سوال های خود ار مطرح کرده و حول سوالات صحبت و گفتگو صورت گرفت.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.