خخخ-1

دایره‌ شایستگی‌تان را بشناسید و به آن پایبند بمانید.

تام واتسون، موسس شرکت آی‌بی‌ام، در مورد خودش می‌گوید: من نابغه نیستم. در برخی از امور باهوش هستم، و خودم را در اطراف همین امور نگه می‌دارم.
دایره شایستگی یعنی یافتن حوزه‌هایی که در آن خوب هستید و یا به قولی صلاحیت و شایستگی و توانایی دارید. وارن بافت توصیه می‌کند که دایره‌ شایستگی‌تان را بشناسید و به آن پای‌بند بمانید. اندازه‌ این دایره اهمیت زیادی ندارد. اما شناختن مرزهای آن بسیار حیاتی است. می‌توانید به آرامی و در طی زمان، دایره شایستگی خود را گسترش دهید. خارج از مرزهای این دایره، اشتباهات به وقوع می‌پیوندند.
کلمه کلیدی سخنان وارن بافت، “مرزها” است. شناختن مرزها، مهم‌ترین بخش دایره شایستگی است.
نمایه مفهوم دایره شایستگی در شکل زیر نمایش داده شده است.

دایره شایستگی

به بیان ساده، داخل این دایره توانایی‌هایی هستند که در آن‌ها مهارت زیادی دارید. بیرون از آن، مسائلی هستند که یا فقط بخشی از آن‌ها را متوجه می‌شوید یا اصلا چیزی از آن‌ها نمی‌دانید.

زمانی با مشکلات روبه رو می‌شویم که از محدوده” آن‌چه می‌دانیم” به سمت ” آن‌چه فکر می‌کنیم می‌دانیم” می‌رویم.

چارلی مانگر شریک تجاری وارن بافت می‌گوید: باید استعدادها و شایستگی‌های خود را کشف کنید. فرض کنید در یک بازی حضور دارید که دیگر حریفان شما در انجام آن بازی توانمند هستند ولی شما هیچ استعدادی در این حیطه ندارید، پس شما می‌بازید. باید شایستگی‌هایتان و مرزشان را بشناسید و در محدوده شایستگی خود حرکت کنید.
ممکن است از خود بپرسید: آیا می‌توان دایره شایستگی خود را گسترش دهیم؟ بله این امکان‌پذیر است و به زمان و صبر نیاز دارد.
در اینجا چند راه برای گسترش دایره شایستگی بیان می‌کنیم:
• به مطالعه و یادگیری بپردازید.
مانگر به این نکته اشاره می‌کند که در طول زندگی‌اش، هیچ‌گاه فرد خردمندی که اهل مطالعه نباشد، ندیده است. او می‌گوید: از میزان مطالعه من یا وارن بافت شگفت‌زده خواهید شد. فرزندانم به من می‌خندند و فکر می‌کنند من کتابی هستم که پا و دست دارد.
• سوال بپرسید.
از کنجکاو بودن به عنوان ویژگی کودکان یاد می‌شود. با بزرگ شدن افراد، این ویژگی نیز کمرنگ و کمرنگ تر می‌شود. با کنجکاو بودن و سوال پرسیدن، می‌توانید دایره شایستگی خود را گسترش دهید.
• از اشتباهات دیگران درس بیاموزید.
به تماشای فعالیت‌ها و رفتارهای دیگران بپردازید و از ایشان بیاموزید. آن‌چه که شما می‌خواهید به آن بپردازید، به احتمال زیاد توسط شخص دیگری نیز انجام شده و آن فرد ممکن است اشتباهاتی را نیز مرتکب شده باشد. پس شما می‌توانید از ایشان بیاموزید.
• برون‌سپاری کنید و یا کار خود را به دیگری محول کنید.
گاهی اوقات گسترش دایره شایستگی امکان‌پذیر نیست و یا بهتر است زمان خود را به موضوعی اختصاص دهید که فقط شما در آن خبره هستید و شایستگی دارید. به یاد داشته باشید که نمی‌توانید و نباید همه کارها را خودتان انجام دهید. بهتر است افراد با توجه به شایستگی‌هایشان مسئولیت امور را بر عهده بگیرند.

مترجم: زهرا سلیمان زاده کارشناس روابط عمومی

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.