WhatsApp Image 2021-09-01 at 1.43.52 PM

کسب دانش فنی تولید فلومتر و نوشتن نرم افزار بومی آن در شرکت دانش بینان ایرانی

به گزارش پارک علم و فناوری دانشگاه تهران؛ شرکت ابزار کنترل ارشیا مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به نوشتن نرم افزاری بومی برای ساخت فلومتر و همچنین تجهیز آزمایشگاه کالیبراسیون زیر نظر سازمان استاندارد شد.

مهندس غلامرضا فتحی، مدیرعامل شرکت ابزار کنترل ارشیا با اشاره به موضوع فعالیت شرکتش گفت:” ما در شاخه ابزار دقیق به فعالیت مشغول هستیم. این حوزه بسیار گسترده است. اساس کار تولیدات ما، اندازه گیری فلو جریانات سیالات خطوط تولید صنایع مختلف از جمله مراکز تحقیقاتی دانشگاه تا مراکز صنعتی که فرایند تولید دارند و باید میزان سیال درحال عبور را از داخل خطوط تولید خود بررسی کنند را شامل میشود.”

وی در ادامه توضیح شاخه فلو پرداخت و افزود:” شاخه فلو نیز گستردگی های بسیار و زیرشاخه های متعدد دارد. شرکت ما بر روی تولید فلومترهای روتامتری و فلومترهایی که مبنا و طراحیشان براساس اختلاف فشار است  مانند آنوبار، اریفیس و…تمرکز دارد.”

فتحی با اشاره به اینکه از سال 91 در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر هستند، یاد آور شد:” تاکنون تولید زیادی به صنایع ارائه داده‌ایم. ما در تولید محصولات خود نیاز و تقاضای بازار را در نظر میگیریم. برای مثال در صنعت نفت ما به تولید فلومترهایی مانند رومتامتر که در مسیر utility استفاده میشوند و همچنین فلومترهای اختلاف فشار که در مسیرهای اصلی خطوط نصب میشوند میپردازیم. درحقیقت بخشی از قراردادهای کلان بر روی همین فلومترهای اختلاف فشار است.”

.

مهندس فتحی، مدیرعامل شرکت ابزار کنترل ارشیا

ایشان با اشاره به اینکه صنایع نفت، فولاد، صنایع معدنی و دانشگاه ها از مخاطبان کسب وکارشان محسوب میشوند اظهار داشت:” مخاطب اصلی ما واحدهای مهندسی هستند و ما با دو نوع ثبت درخواست مواجه هستیم. برخی از مشتریان ما، خط تولید و تجهیزات دارند اما با گذشت زمان، تصمیم به جایگزین کردن آن محصول و تجهیز از رده خارج شده میگیرند. در اصل تعمییرات یک بخش عمده از فروش ماست. بخش دیگر نیز توسعه است. شرکتهایی که به تعریف پروژه میپردازند، برای اجرای پروژه به شرکتهای پیمانکار رجوع میکنند. ما جز پیمانکارهای زیرگروه محسوب میشویم و میتوانیم قطعات را تامین کنیم.”

فتحی از حضور شرکت ابزار کنترل ارشیا در لیست مبنا شرکت نفت یاد کرد و گفت: “حضور در این لیست مبنا، شانس بیشتری برای فروش محصولات در اختیار ما قرار داده است.”

مدیرعامل شرکت ابزار کنترل ارشیا ضمن اشاره به قدمت و فعالیت و تکنولوژی های به روز صنایع بزرگ ابزار دقیق در دنیا تصریح کرد:” ما مهندسی معکوس انجام میدهیم اما این به منظور کپی کاری نیست. بلکه در اصل مهندسی معکوس ما این است که دانش فنی آن را نیز کسب کرده‌ایم. برای مثال در طراحی یک فلومتر، نرم افزاری نوشته ایم و در حقیقت میتوانم بگویم که یک نرم افزار بومی داریم.”

ایشان در تکمیل صحبتهای خود در ارتباط با نرم افزار بومی طراحی فلومتر این نکته را یادآور شد:” برای صحه گذاری فعالیت خود نیز آزمایشگاهی تجهیز کرده ایم. این آزمایشگاه کالیبراسیون زیر نظر سازمان استاندارد است. ما همچنین  به خدمات ارائه گواهی کالیبراسیون  برای محصولات شرکتهای دیگر نیز میپردازیم و به بررسی دقت محصولات دیگر شرکتها که در صنایع و در خطوط تولید نصب است، نیز مشغول هستیم.”

فتحی با اشاره به دانش و تجربه قبلی در هنگام شروع فعالیتهایشان زیر نظر حمایتهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت:” در ابتدا و در سال 91، تحریم ها به این شدت نبود، مراودات ارزی نیز وجود داشت، قیمت ارز بالا نبود، محصولات رقبای خارجی نیز در بازار وجود داشت و ما بازار محدودی را در اختیار داشتیم. در سالهای اخیر با تغییر سیاستها و اقتصاد، دلار جهش زیادی پیدا کرد و مراودات بسیار سخت شد. در چنین شرایطی توجه به تولیدات داخلی بیشتر شد و شرکتها توانستند خودشان را به صنایع دیگر بشناسانند.”

فتحی با اشاره به چین و توانایی تولید این کشور تاکید کرد:” خوشبختانه قیمت تمام شده محصولات ما به گونه ایست که با چین هم میتوانیم رقابت کنیم.”

مدیرعامل شرکت ابزار کنترل ارشیا خدمات پس از فروش شرکتش را مزیت نسبی دانست و افزود:” برخی از مشتریان خاموش هستند و این اثر منفی بر کسب وکار دارد. به همین منظور ما به محض متوجه شدن مشکلی در محصولاتمان با مشتری تماس گرفته و پیگیر موضوع میشویم. درحال حاضر به علت شرایط کرونا، بازدید از سایت شرکتها نداریم اما مشتریان ما میتوانند فلومترهای خود را مرجوع کرده، ایراد آن توسط مجموعه ما رفع شده و مجدد برایشان ارسال میکنیم.”

فتحی ضمن تاکید بر حضور در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران خاطر نشان شد:” اگر من یک شرکت خارج از پارک بودم با چالشهای بسیار بیشتری رو به رو میشدم. با عنوان یک شرکت صاحب ایده وارد پارک شدم و توانستم ایده خود را رشد دهم. پارک نیز با برگزاری نمایشگاه‌ها، معرفی ما به صنایع، تنفسی که به شرکتهای رشدی میدهد، معافیتهای مالیاتی برای شرکتهای مستقر، ارائه تضامین و ضمانتهای لازم برای ارائه به مشتری هنگام شروع یک قرارداد، دریافت وامهای حمایتی پارک از مسیر صندوق پژوهش و فناوری بسیاری از چالشهای مسیر کسب وکاری ما را حذف کرد.”

ایشان در ادامه از نوسانات قیمت، نداشتن برآورد و پیش بینی دقیق از قیمتها و دشواری برنامه ریزی برای موضوع، عدم ارتباط میان آزمایشگاه‌های کشور  به عنوان چالش های کسب وکاریشان یاد کرد.

مهندس فتحی در توضیح چشم انداز و هدف شرکتش گفت:” گستره ابزار دقیق فیلد بزرگی است. هدف غایی شرکت تولید تمام این گستره است. میخواهیم در شاخه فلو بتوانیم کل تجهیزات مورد نیاز تکنولوژی روز دنیا را تامین و در اختیار شرکتها قرار دهیم. علاقه مندیم بتوانیم شاخه فلو را کامل کرده و در کنار آن آزمایشگاهی را نیز تجهیز و آماده کنیم.”

علاقه مندان میتوانند گزارش تصویری این مصاحبه را از طریق لینک زیر تماشا نمایند.

.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.