0O1A5988

تحول دیجیتال؛ دلیل ضرورت حضور جامعه و رسانه در مسیر توسعه

اولین نشست مجمع فناوری و نوآوری استان تهران با حضور دکتر عباس زارعی هنزکی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران،دکتر انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئيس‌جمهور ،دکتر پیروز حناچی شهردار تهران، مهندس مهدی صفاری نیا رییس پارک فناوری پردیس و سایر فعالان اکوسیستم فناوری و نوآوری ، به میزبانی پارک فناوری پردیس در کارخانه نوآوری آزادی، روز یکشنبه 23 شهریور ماه برگزار شد.

در این نشست، مدیران نهادهای فعال زیست بوم نوآوری و فناوری استان تهران با استقبال از برگزاری اولین مجمع فناوری و نوآوری استان که زمینه ساز همکاری و هم‌افزایی بیشتر بازیگران این زیست بوم خواهد شد اعلام داشتند با توجه به استقرار تعداد کثیری از نقش آفرینان حوزه فناوری و نوآوری و تحقق بیش از نیمی از اقتصاد دانش بنیان کشور در استان تهران، این استان پرچمدار توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری کشور محسوب شده و همکاری و شبکه سازی میان ذینفعان در قالب مجمع فناوری و نوآوری استان ضروری است. مجمع از ستاد هماهنگی امور فناوری و نوآوری استان انتظار دارد فرصت‌ها و موانع رشد زیست بوم فناوری و نوآوری استان و مشکلات فعالیت استارت آپ‌ها، کارآفرینان و شرکت‌های دانش بنیان و فناور، سرمایه‌گذاران و دیگر فعالان در استان را با همفکری و استفاده از نظر خبرگان و ذینفعان استخراج و پیشنهادات خود را به کارگروه آموزشی، پژوهشی فناوری و نوآوری ارائه و پیگیری نمایند.
از آنجا که اقتصاد دانش بنیان مسیر مهمی برای رونق اشتغال و جهش تولید است از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استانداری و شهرداری تهران انتظار می‌رود گفتمان نوآوری و فناوری را در استان حاکم کند و دستگاه‌های اجرایی را به همکاری با این زیست بوم تشویق نمایند.

دکتر عباس زارعی هنزکی با تاکید بر این موضوع که، امروزه نسل چهارم پارک‌های علم و فناوری دیگر دیواری نمیشناسد، بر لزوم شکل گیری مناطق نوآوری در دنیا اشاره کرد. وی افزود مناطق نوآوری جدای از مردم نیست و با مردم زندگی می‌کند. کار، زندگی، تفریح و یادگیری چهار عنصر مناطق نوآوری هستند.
ایشان در ادامه به موضوع توسعه در کشورهای درحال توسعه پرداخت و لزوم همکاری میان صنعت، دانشگاه و دولت را در مسیر رسیدن به توسعه یادآوری کرد. وی افزود در دنیا بعد از مطرح شدن تحول دیجیتال ( digital transformation) مسیر مشخص‌تری برای رسیدن به توسعه شکل گرفته است. در واقع جامعه و رسانه نیز باید در کنار یکدیگر در این مسیر قدم بردارند.
دکتر زارعی هنزکی ضمن یادآوری بر حضور جامعه در این مسیر گفت: حضور بخش‌های دیگر از جمله استانداری و شهرداری سبب می‌شود تا بتوانیم در مسیر توسعه از حضور جامعه نیز بهره مند شویم. نوع نگاه توسعه‌ای در شهرداری و آشنایی با پروژه شهر دانش دانشگاه تهران و همچنین وجود طرح‌های توسعه‌ای متعدد در این زمینه، به توسعه کشور از طریق شرکت‌های دانش بنیان کمک خواهد کرد.
ایشان با اشاره به تلاش‌های انجام شده در راستای شبکه‌سازی در اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری و فناوری و لکه گذاری‌های انجام شده در این زمینه افزود: الان باید به ایجاد network of network بپردازیم تا بتوانیم میان عناصر اصلی اکوسیستم مانند مراکز نوآوری، مناطق نوآوری، دانشگاه‌ها و مراکز رشد، پارک‌های علم وفناوری و…ارتباطات مشخص تری را شکل دهیم. به همین منظور باید نگاه جدیدی به پارک‌های علم و فناوری داشته باشیم.
دکتر زارعی هنزکی به موضوع شناسایی و ارزیابی بخش‌های نوآوری و فناوری ( node) پرداخت و افزود معاونت علمی و فناوری می‌تواند در نقش یک نهاد تایید صلاحیت ( Accreditation Body ) ظاهر شود و پارک‌های علم و فناوری و بخش پذیرش پارک‌ها را به عنوان ارکان اصلی و بازوهای خود برای شناسایی تفکر دانش بنیان انتخاب کند و در نهایت شبکه‌های ایجاد شده در این اکوسیستم در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.