IMG_3918

رونمایی از محصول فناورانه آویزهای آکوستیکی در نمایشگاه دستاوردهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مراسم رونمایی و بازدید از نمایشگاه دستاوردهای هسته ها، واحدهای فناور و شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، برگزار شد.

این مراسم با حضور دکتر علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران، دکتر مهدی فکور معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه تهران، دکتر علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، سردار احمد دولتخواه رییس فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا و شرکت های فناور و صاحبان ایده روز دوشنبه 5 اردیبهشت ماه برگزار شد.

دکتر سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران با اشاره به شعار تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین گفت: با توجه به این ماموریت، تکلیف مشخص است و ظرفیت های دانشگاه تهران می بایست تماما در این راستا قرار بگیرد.

دکتر مقیمی با تاکید بر اینکه تمرکز بر دانش بنیان ها به خصوص پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به عنوان بستر دانش بنیان در کشور اولویت ما قرار گرفته است، اظهار داشت: در کل پارک های علم و فناوری کشور 1700 شرکت دانش بنیان مستقر هستند اما هدف گذاری دانشگاه تهران در سال 1401، استقرار 2000 شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است.
رییس دانشگاه تهران در ادامه با بیان اینکه علاوه بر شرکت های دانش بنیان، انجمن های علمی دانشجویی نیز مشتاق به راه اندازی کسب وکار و شرکت در فرایندهای فناورانه هستند، تصریح کرد: مسائل مرتبط با تامین بودجه و موضوعات مربوط به زیرساخت از جمله مشکلاتی است که با آن مواجهیم و در تلاشیم آن را با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین مشارکت سایر بخش های دانشگاه تهران حل کنیم.
دکتر مقیمی با تاکید بر اهمیت دانش بنیان ها و اولویت قرار دادن ایشان، گفت: مطابق با برنامه ریزی ها، شرکت های دانش بنیان دانشگاهی و غیردانشگاهی در 500 هکتار زمین در پردیس کاسپین با همکاری مقامات محلی مستقر خواهند شد. مجموعه کاسپین با هدف ارتقای دانش بنیان ها راه اندازی شده و توسعه خواهد یافت.
دکتر مقیمی با بیان اینکه امروزه دانشجویان دریافته اند که آموزش کلاسیک صرف کافی نیست گفت: همین امر سبب شده تا دانشجویان در صدد راه اندازی کسب وکار شخصی و ارزش آفرینی برای دیگران باشند. فقدان مهارت های مرتبط با این موضوع با برگزاری کارگاه های مرتبط حل خواهد شد. با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بستری برای دانشجویان مشتاق فراهم و پیشرفت در این حوزه محقق خواهد شد.
دکتر مقیمی با اشاره به ساختار جدید پارک و ریاست دکتر اسدی یادآور شد: با آسیب شناسی های انجام شده و شناسایی فرصت ها در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران می توان در راستای تحقق اهداف عالی کشور و دانشگاه گام برداشت.

.

دکتر مهدی فکور معاون پژوهشی دانشگاه تهران با اشاره به شعار سال 1401 مبنی بر تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی گفت: دانشگاه تهران در جهت تحقق این ماموریت، همت عالی خود را به کار برده است. از موضوعات مطرح شده در تیم جدید دانشگاه تهران، تشکیل نظام یکپارچه پژوهش و فناوری است که در سایه آن از تمام امکانات دانشگاه تهران به صورت هم افزا در جهت تحقق اهداف استفاده خواهیم کرد.

دکتر فکور با بیان اینکه در جلسات هیات رییسه به طراحی الگویی مطابق با ملاحظات پارک دانشگاهی پرداخته شده است، اظهار داشت: پارک دانشگاهی یک پشتوانه دانشگاهی دارد بدین ترتیب اساتید و دانشجویان می توانند از ظرفیت های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در جهت تحقق ایده های خود بهره ببرند. علاوه بر این موضوع پذیرش واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان با شیوه قبل و به قوت خود انجام می شود.
دکتر فکور با بیان اینکه در بازار کسب وکار، ممکن است بسیاری از افراد نتوانند خودرا با شرایط وفق داده و شکست بخورند. یادآور شد: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران می تواند به بقا و رشد این گروه از کسب وکارها کمک کند.
وی افزود: پیشنهاد شده تا دانشجویان در شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری وارد و مشغول به فعالیت شوند و علاوه بر دریافت حقوق، کار بیاموزند. بدین ترتیب در آینده قادر خواهند بود تا کسب وکار خود را راه اندازی کنند.

.

دکتر علی اسدی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به شعار سال کشور و شعار دانشگاه تهران گفت: اهداف و ماموریت های عالی، وظایف ما را در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران سنگین تر می کند. امید است با حمایت های دانشگاه تهران و بهره گیری از ظرفیت های دانشگاه و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران این مهم را به سرانجام برسانیم.

وی همزمانی این مراسم را با شب قدر به فال نیک گرفت و گفت: ان شالله با بسیج همه نیروها، هم فکری و هم اندیشی، استفاده از تمام ظرفیت های دانشگاه تهران و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و همچنین شرکت های عضو ومستقر در تحقق شعار سال با پرچمداری پارک علم وفناوری دانشگاه تهران گام برداریم.
دکتر اسدی به برنامه ریزی برگزاری جلساتی با دانشکده های دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: در این جلسات به گفت و گو و تدوین برنامه هایی جهت تحقق اهداف عالی کشور و دانشگاه تهران خواهیم پرداخت.
وی از دیپلماسی دانش بنیان یاد کرد و افزود: این موضوع در معرفی ظرفیت های شرکت های دانش بنیان و تولیدات ایشان در عرصه جهانی و همچنین جذب سرمایه بسیار کمک کننده خواهد بود.
دکتر اسدی به موضوع بررسی ظرفیت ها و چالش ها پرداخت و گفت: پس از انجام بررسی ها و مطالعات در این حوزه، یک نقشه تحولی و یک نقشه راه طراحی و ترسیم شده که در اختیار ریاست دانشگاه تهران قرار خواهد گرفت.

.

دکتر علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه تهران نماد آموزش عالی کشور و پیشرو در امر آموزش، پژوهش و فناوری است گفت: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اولین پارک دانشگاهی است که در سال 1384 از شورای گسترش مجوز رسمی دریافت کرده و فعالیت های حوزه فناوری این دانشگاه بیست ساله شده است.

دکتر خیرالدین با اشاره به هدف دانشگاه تهران یعنی استقرار 2000 واحد فناور اظهار داشت: این امر با کمک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محقق خواهد شد.
ایشان ادامه داد: در تلاشیم تا از دانشگاه نسل دوم به دانشگاه کارآفرین یعنی دانشگاه نسل سوم برسیم و پس از آن با تحقق دانشگاه کارآفرین با مسئولیت اجتماعی، دانشگاه نسل چهارم را خواهیم داشت.
دکتر خیرالدین با اشاره به فعالیت های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تصریح کرد: امید است که به صورت گسترده تر شاهد حضور و مشارکت اساتید و اعضای هیات علمی در حوزه فناوری باشیم. نرخ این مشارکت در سطح کشور 10 درصد است و در تلاشیم تا با اجرای حمایت های متنوع این نرخ را افزایش دهیم. با ورود اساتید به این حوزه تعداد شرکت های اسپیناف و زایشی در دانشگاه بیشتر خواهد شد و این امر در بحث اشتغال و تولید دانش بنیان بسیار اثرگذار خواهد بود.
دکتر خیرالدین در ادامه به معرفی طرح دستیار فناوری پرداخت و افزود: در این طرح، پارک های علم و فناوری به عنوان میزبان تعریف شده و اعتباری را دریافت می کنند و دانشجویان در مقاطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری همزمان با تحصیل خود می توانند در شرکت های دانش بنیان به عنوان مهمان وارد شده و ضمن دریافت حقوق، مهارت های جدید آموخته و علاوه بر آن ایده خود را به یک نمونه و کار آزمایشگاهی تبدیل کرده و مشکلی را حل کنند. در این طرح دانشجویان به مدت 6 ماه مشغول به فعالیت بوده و دانشجویان کارشناسی یک میلیون تومان، کارشناسی ارشد دو میلیون تومان و دکتری سه میلیون تومان حقوق دریافت خواهند کرد.
وی در ادامه افزود: مسائل مرتبط با طرح دستیار فناوری انجام شده و آیین نامه طرح به دانشگاه ها ابلاغ شده است.
دکتر خیرالدین از گرنت های فناوری نیز صحبت کرد و گفت: این گرنت ها به دانشجویان ارشد و دکتری که در راستای مباحث فناورانه و نیاز جامعه مشغول به فعالیت هستند، تخصیص می یابد. مبلغ این گرنت ها بین 20 تا 80 میلیون تومان است و کلیه این مبلغ در اختیار دانشجویان و در جهت تهیه تجهیزات آزمایشگاهی و نیاز مرتبط با طرح اختصاص خواهد یافت.
دکتر خیرالدین به موضوع تورهای فناوری پرداخت و تشریح کرد: بسیاری از مدیران و کارشناسان در حوزه های مختلف با مباحث مرتبط با فناوری آشنا نیستند. در همین جهت آیین نامه ای در دست تدوین است تا پارک های علم و فناوری به عنوان میزبان به اجرای این تورها بپردازند. ظرفیت های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نشان دهنده توانایی این مجموعه در پیشرو بودن به منظور اجرای این طرح است.
معاون فناوری و نوآوری در ادامه با معرفی نظام ایده ها و نیازها یا سامانه نان گفت: دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه منتخب و کارگزار در این حوزه وارد خواهد شد. در این سامانه تمامی نیازهای کشور ثبت شده و پژوهشگران می توانند ایده ها و طرح های خود را در این سامانه وارد کنند. دانشگاه ها می توانند به عنوان کارگزار وارد عمل شده و با بررسی طرح ها و ایجاد ارتباط میان نیازها و ایده ها، به داوری آن ها نیز بپردازد. پایان نامه های ارشد و رساله های دکتری می توانند در این طرح شرکت کنند. این طرح می تواند در تحقق رسالت دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه کارآفرین با مسئولیت اجتماعی موثر عمل کند.

.

سردار دولتخواه رییس فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا با اشاره به اینکه در سال های گذشته پروژه های عظیم فناوری در مجموعه پلیس شروع شده و همچنین نیروی انتظامی 25 تفاهمنامه با دانشگاه های مختلف دارد گفت: دانشگاه تهران با کمک پارک علم و فناوری دانشگاه تهران توانسته همکاریهای مختلفی را در زمینه های فناورانه و توسعه آن داشته باشد.

سردار دولتخواه با بیان اینکه در همه سازمان ها تغییرات و رشد نمایی وجود دارد و علاوه بر این با محدودیت منابع و بوروکراسی بسیاری روبه رو هستیم اظهار داشت: عقلایی ترین شیوه برخورد با این مسائل این است که علمی و دانشی رفتار کنیم. به همین دلیل باید این اکوسیستم را ایجاد و به هم افزایی برسیم.
رییس فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا ادامه داد: مسائل کوتاه مدت قابل حل هستند و راه حل های مرتبط با آن ساده تر به دست می آیند. اما ما به دنبال ایجاد یک رویکرد تحولی هستیم که می تواند به عملکرد کلی کمک کرده و تحول های مثبت را رقم بزند.
سردار دولتخواه در ادامه با تشریح طرح هوشمندسازی پلیس اظهار داشت: ذیل این طرح پروژه ها و طرح های مختلفی ارائه شده است. برنامه‌ریزی زمان بندی این پروژه ها کوتاه مدت نیست و در بلند مدت اجرا خواهد شد. از جمله این موضوعات می توان به پایان نامه ها و رساله هایی اشاره کرد که به اطلاعات دقیق نیاز دارند و پلیس در بخش فناوری اطلاعات می تواند به این دست از موضوعات کمک کند.
سردار دولتخواه با بیان اینکه پلیس می تواند در زمینه هوش مصنوعی به صورت موثر عمل کند گفت: دانشگاه به شیوه ای علمی و دانشی مسائل را حل می کند، ما نیز اعلام آمادگی می کنیم که در راستای بهره برداری از ظرفیت های موجود و در جهت تحقق شعار سال در چارچوب اکوسیستم، توان خود را به کار برده و با همکاری با دیگر مجموعه ها در جهت تحقق شعار سال گام خواهیم برداشت

.

.

در ادامه این مراسم از محصول فناورانه شرکت صنعت و آبادانی خانه توسعه پاک مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با عنوان آویزهای آکوستیک رونمایی شد. متن کامل خبر را از اینجا ببینید.

.

در بخش پایانی این مراسم، دکتر خیرالدین با حضور در نمایشگاه محصولات فناورانه هسته ها، واحدهای فناور و شرکت های مستقر پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از غرفه های 23 شرکت و صاحب ایده در زمینه های وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی، مکانیک، الکترونیک و کنترل، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزار های کامپیوتری، فناوری زیستی، فناوری‏های نرم و هویت ساز و تجهیزات وابسته و….. بازدید کرد.

.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.