صاحبان ایده

اگر از اعضای هیئت علمی، دانشجو و یا دانش آموخته دانشگاه تهران یا صاحب ایده ای هستید؛ پارك علم و فناوري دانشگاه تهران، از تيم‌هاي كاري داراي ايده بازارپسند در جهت اثبات مفهومي ايده حاصل از فعاليت‌هاي علمي در دانشگاه تهران، حمايت مي‌كند.
هدف این برنامه‌های حمایتی، کمک به تبدیل ایده‌های اولیه به ایده‌های اثبات شده و تبدیل آن به نمونه محصول/ خدمت قابل ارائه به بازار است. پس اگر ایده‌ای فناورانه و با قابلیت کسب و کار دارید، حمایت می‌شوید.

تعاریف

• صاحب طرح: شخصی حقیقی یا حقوقی عضو پارک است که برای دریافت حمایت در قالب اعتبار تثبیت ایده اقدام کرده است.
• طرح فناورانه: منظور مجموعه عملیاتی است که برای دستیابی به فناوری تولید یک کالا یا خدمت می بایست انجام شود.
• هسته فناور: منظور تیم کاری است که برای اجرای طرح فناورانه دارای قرارداد همکاری بوده و در زمان پذیرش کلیه اعضا به پارک معرفی می شوند و تعهدنامه اعضای هسته را امضا می کنند.
• سطح آمادگی فناوری (TRL)Technology Readiness Level) : مجموعه ای از معیارها به منظور ارزیابی میزان بلوغ فناوری است که امکان مقایسه بین انواع مختلف فناوری را برای یک کالا یا خدمت خاص و در محیط عملیاتی میسر می کند و شامل 9 مرحله می باشد.
• تثبیت ایده (Proof of Concept): هر فناوری برای تثبیت شدن می بایست 3 مرحله را طی کند: تحقیقات علمی جهت مشاهده اصول اساسی ایده، شناسایی تکنولوژی های مورد نیاز ایده، امکان پذیر بودن اجرای ایده و توانایی دست یابی به دستاورد نهایی
• حداقل محصول قابل دوام (Minimum Viable product or prototype ): حداقل محصول قابل دوام فقط ویژگی های اصلی کافی برای استقرار موثر محصول را دارد و نه بیشتر. توسعه دهندگان به طور معمول محصول را به زیرمجموعه ای از مشتریان ممکن اعزام می کنند – از جمله پذیرندگان اولیه که گمان می روند بسیار سخاوتمندتر‌اندو احتمال بازخورد بیشتری دارند و می توانند از یک نمونه اولیه یا اطلاعات بازاریابی ، چشم انداز محصول را بدست آورند. این استراتژی، اجتناب از ساختن محصولاتی را که مشتریان نمی خواهند و به دنبال حداکثر رساندن اطلاعات در مورد مشتری است با کمترین هزینه صرف شده، هدف قرار می دهد.

برنامه‌های حمایتی مرکز نوآوری و کارآفرینی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

  • علاقه‌مندان به حضور در برنامه‌های فوق می‌توانند بعد از انتشار فراخوان این برنامه ها، به سایت پارک علم و فناوری مراجعه کرده و از طریق سایت و با توجه به هدف خود اقدام به ثبت مشخصات در برنامه مورد نظرشان نمایند. سپس ایمیلی از سوی پارک دریافت کرده و می توانند از طریق آن به تکمیل اطلاعات ثبت نام خود بپردازند. بعد از آن متقاضیان می بایست به تکمیل کاربرگ های مربوط به برنامه مورد نظرشان بپردازند و سپس آن را ارسال نمایند.
  • پس از تکمیل مستندات توسط متقاضیان و تایید مرکز کارآفرینی، هر کدام از پرونده ها توسط داور فنی و داور کسب وکاری بررسی و سپس در یک کارگروه تخصصی با حضور کارشناسان خبره و متخصص در حوزه طرح  بررسی می شود.
  • نتایج بررسی های داور فنی، داور کسب وکاری و کارگروه تخصصی در شورای پارک با حضور مسئولین عالی رتبه پارک مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و در خصوص تایید یا عدم تایید طرح تصمیم گیری خواهد شد.
  • با توجه به تعداد بالای پرونده ها در فراخوان، پذیرش یا ارزیابی بین 30 تا 45 روز به طول می انجامد.