Untitledssssssss

معرفی کمک هزینه تحقیق و توسعه و خدمات سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی؛ خدماتی جهت تامین و اکتساب فناوری‌های جدید شرکت‌های دانش بنیان

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران وبینار ”معرفی کمک هزینه تحقیق و توسعه و خدمات سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی” را با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و با حضور دکتر سید محمد مهدوی مشاور صندوق نوآوری و شکوفایی، محمدحسین رضوانیان مدیر ارزیابی سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی و دکتر هدی مراغه ای کارشناس توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی روز دوشنبه 21 مهر ماه برگزار کرد.

مخاطبین این وبینار را اعضای هیات علمی، دانشجویان و شرکت‌های دانش بنیان تشکیل دادند.
دکتر سید محمد مهدوی، مشاور صندوق نوآوری و شکوفایی در شروع این وبینار پس از بیان تاریخچه مختصری از شکل‌گیری صندوق نوآوری و شکوفایی و بیان جایگاه قانونی آن خدمات صندوق را در چهار بخش تسهیلات، ضمانت‌نامه، سرمایه‌گذاری و توانمندسازی بیان کرد. مهدوی همچنین بازه حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در چرخه عمر محصول را به هفت مرحله‌ی دوره جنینی، نمونه اولیه، معرفی به بازار، رشد، گشترش، بلوغ و زوال بیان کرد.


سید محمد مهدوی با تاکید بر نقش صندوق‌های نوآوری و شکوفایی و خدمات آن به عنوان ابزاری جهت عبور شرکت‌های دانش بنیان از دره مرگ (که همان نرسیدن به بازار اصلی است) گفت: کمک هزینه تحقیق و توسعه و خدمات سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در حقیقت توانمندی هایی است که از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی، ویژه شرکت‌های دانش بنیان نوپا ایجاد شده تا شرکت برای ورود به بازار که مهمترین بخش چرخه عمر شرکت بوده از آن استفاده کند. این دو سرویس از این جهت بسیار مورد توجه است زیرا خدمتی جدید از سوی صندوق است و همچنین با نهاد دانشگاهی ارتباطی مستقیم دارد.
مهدوی ادامه داد: این خدمات کمک‌کننده به تامین و اکتساب فناوری‌های جدید شرکت‌های دانش بنیان هست که دو سناریو نیاز محور و آینده محور برای آن در نظر گرفته شده است. سناریوی نیاز محور مبتنی بر اعلام نیاز شرکت دانش بنیان جهت بهره‌گیری از یک فناوری جدید بوده که بر اساس این نیاز شرکت مورد ارزیابی قرار گرفته و مجری طرح از طریق فراخوان در سایت وزارت علوم و صندوق نوآوری و شکوفایی و تعاملاتی که با پارکها و مراکز رشد و بویژه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران وجود دارد اعلام می‌شود. سناریوی دوم آینده محور مبتنی بر مطالعات صندوق، اسناد فرادستی و اعلام نهادهای دغدغه‌مند بوده که مراقبت کننده از فناوری‌های آینده است و در حقیقت سرویسی برای جلوگیری از غافلگیری‌های فناورانه می‌باشد.
مهدوی در ادامه، مراحل دریافت کمک هزینه تحقیق و توسعه را به ترتیب: ثبت درخواست در سامانه غزال و ارائه RFP ، بررسی بانک‌های اطلاعاتی، شناسایی هسته‌ی پژوهشی و ارائه پروپوزال، طراحی تحقیق، تصویب در کمیته تحقیق و توسعه، انعقاد تفاهم‌نامه، راهبری و اختتام و طرح‌های تشویقی بیان کرد.

در ادامه محمدحسین رضوانیان، مدیر ارزیابی سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی به بیان رویکرد و هدف‌گذاری این صندوق پرداخت. وی ورود مستقیم به بازار سرمایه‌گذاری خطرپذیر (عرضه)، تسهیل جذب منابع به بازار سرمایه‌گذاری خطرپذیر (تسهیل ورود بازیگران)، تکمیل ابزار و مدل‌های تامین مالی (توسعه نهادهای حرفه‌ای) و توسعه ابزار برای تکمیل زنجیره تامین مالی و بهبود کیفیت سرمایه‌گذاری (خروج) را اهداف بخش سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی دانست.

ایشان با اشاره به سرمایه‌گذاری با صندوق‌های پژوهش و فناوری گفت: در ساختار هم_سرمایه گذاری، قرارداد مشارکت بین صندوق و عامل بسته می‌شود و صندوق در سود و زیان پایان دوره مشارکت دارد. همچنین، در صورتی‌که یک واحد سرمایه‌گذاری توسط عامل انجام شود صندوق 4 برابر منابع در اختیار عامل قرار می‌دهد. در مشارکت دوجزئی، صندوق در این قالب حداکثر ۸۰ درصد نقدینگی مورد نیاز را تامین می‌کند و عامل نیز متعهد خواهد بود حداقل ۲۰ درصد از نقدینگی مورد نیاز هر موضوع مشارکت را از منابع خود، شخصا تامین کند. وی گام‌های عملیاتی مدل هم‌_سرمایه‌گذاری را در 6 مرحله تشریح کرد: دریافت نامه تقاضا به همراه فرم مشخصات عامل و مدارک مربوطه، تعیین سقف مشارکت عامل، دریافت طرح‌ها و ارزیابی، جمع بندی و توافق با عامل، ارائه در شورای سرمایه گذاری و درنهایت عقد قرارداد هم_سرمایه گذاری.
بیان معیار انتخاب ضریب هم‌_سرمایه‌گذاری بخشی دیگری از سخنان رضوانیان در این وبینار بود. منظور از ضریب هم‏_سرمایه ‏گذاری نسبت آورده نقد صندوق و عامل است. حداقل این ضریب 1:1 و سقف آن 1:4 است. صندوق همواره از حداکثر این ضریب استفاده نمی‌کند و این ضریب را به عنوان یکی از ابزار‌های سیاست‌گذاری مورد استفاده قرار می‌دهد. نحوه ارزیابی این ضریب نیز بر اساس اولویت‌های استراتژیک و فناوری خواهد بود. اگر عامل مذکور هر دو، این اولویت‌ها را داشته باشد، صندوق با ضریب 4 ورود می‌کند. اگر یکی از آن دو را داشته باشد بسته به شرایط ضریب ورود 2 یا 3 خواهد بود. در ادامه ایشان به عملکرد بخش سرمایه‌گذاری صندوق پرداخت. تا پایان مرداد 99، 228 میلیارد تومان توسط صندوق، سرمایه‌گذاری شده که موجب جذب 600 میلیارد تومان سرمایه در سایر بخش‌ها شده‌است. همچنین این صندوق، با تغییر رویکرد سرمایه‌گذاری مستقیم، روش‌های هم‌_سرمایه‌گذاری، مشارکت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه بورسی و ضمانت سرمایه‌گذاری جایگزین آن کرده است که تا پایان مرداد 99 در ایجاد 9 نهاد سرمایه‌گذاری خطرپذیر مشارکت و در سبد 8 صندوق پژوهش و فناوری هم‌سرمایه‌گذاری شده است.
رضوانیان ضمن بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی بعنوان سرمایه‌گذار در ایجاد صندوق‌های جسورانه بورسی مشارکت می‌کند، به توضیح روند مشارکت این صندوق در ایجاد صندوق‌های پژوهش و فناوری پرداخت. وی استان‌ها و مناطق محروم را از اولویت‌های سرمایه‌گذاری برای تاسیس صندوق‌های پژوهش و فناوری برشمرد.
در انتهای این وبینار، دکتر هدی مراغه ای کارشناس توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی راه‌ها و نحوه‌ی ارتباط با سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی را معرفی کرد.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.