IMG_3942

همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه جامع علمی کاربردی؛توسعه نوآوری های کارآفرینانه در بین صنایع خرد، کوچک و متوسط

مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه تهران و دانشگاه جامع علمی کاربردی با حضور دکتر محمود نیلی احمدآبادی؛ ریاست دانشگاه تهران، دکتر محمد حسین امید؛ ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر عباس زارعی هنزکی ریاست پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و دکتر احمدرضا پیش بین مشاور ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی 18 اردیبهشت 1400 در سالن همایش پندار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای مراسم، دکتر عباس زارعی هنزکی به ارائه گزارشی از برنامه پیشران 1400 پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و تفاهم نامه جامع علمی کاربردی پرداخت.

.

ارائه دکتر زارعی در مراسم امضای تفاهمنامه

برنامه پیشران 1400 پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با نام ecosystem building و با مخفف EB1400 تعریف و تدوین شده است. برنامه پیشران، متشکل از چند پروژه پیشران است که شامل شهر دانش، شبکه فناوری، ناحیه نوآوری، دهکده نوآوری هوشمند، ناحیه نوآوری اینترنت اشیا، مرکز فناوری‌های جامع و دقیق کشاورزی می‌باشد.

دکتر زارعی از شهر دانش به عنوان اولین پروژه پیشران یاد کرد و گفت:” مشخصا دنیا در قرن بیست و یکم، به دنبال این است که با تغییر زاویه دید و پذیرفتن یکسری رشته‌های مشخص، رشد بعدی خود را در انقلاب صنعتی چهارم و پنجم ایفا کند، شاهدیم که در اروپا industry 4 ، در چین Made in china 2025، در آسیا smart cities، در ژاپن society 5 و در آمریکای شمالی industrial internet، این مفاهیم تعریف و پیاده سازی شده است. ما در دانشگاه تهران برای ایران انقلاب صنعتی چهارم و پنجم، مفهوم شهر دانش را برنامه ریزی و راه اندازی کرده ایم. شهردانش بر مفاهیم هوشمندی، سبز و کارآفرین بودن متکی است. ضمن اینکه اعتقاد داریم شهر دانش ما قابل تعمیم به کل کشور نیز میباشد.”

دکتر زارعی با اشاره به شبکه فناوری به عنوان دومین پروژه پیشران تشریح کرد:” شبکه فناوری دانشگاه تهران شبکه‌ای است هوشمند و پویا از شبکه های بازیگران اصلی اکوسیستم فناوری و نوآوری دانشگاه تهران در پردیس‌ها ، دانشکده‌ها، و موسسات و مراکز مرتبط با دانشگاه تهران است. این شبکه منطبق بر اصول و قوانین حاکم بر پارک‌های علم و فناوری نسل سوم و چهارم بنا نهاده شده است تا بستری تعاملی و بین رشته ای در کشور برای ایجاد و توسعه نوآوری، فناوری، بهبود سبک زندگی و اثرگذاری پایدار بر اقتصاد کشور فراهم ‌آورد.”

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، به نواحی نوآوری به عنوان سومین پروژه پیشران اشاره کرد و افزود:” ناحیه نوآوری دانشگاه تهران، پلی بین صنایع سنتی و فناوریهای نوین ودستیابی به اهداف شهر دانش (با مشارکت بخشهای عمومی و خصوصی) است. در حقیقت، جریانات نواحی نوآوری، زمینه ای را فراهم می‌آورد تا صنعت سنتی که از مفاهیم انقلاب صنعتی دوم و سوم پیروی میکند، به فناوری‌های نوین نزدیک شود.”

وی در ادامه تاکید کرد:” تحقق اهداف پارک علم و فناوری دانشگاه تهران زمانی روی میدهد که تفکر پارک دانشگاه تهران، تبدیل شدن به پارک نسل چهارم باشد و این امر از طریق نواحی نوآوری میسر است.”

دکتر زارعی به راهبردهای کلان دانشگاه جامع علمی کاربردی اشاره کرد و افزود: در فاز اول همکاری با دانشگاه جامع علمی کاربردی؛ اهداف ذیل بیشترین تطابق و اتصال را با شبکه فناوری و شهر دانش دارد.
• بهره برداری از ظرفیت های نیروی انسانی تکنولوژیست، صنعتگر و کارآفرین،
• ایجاد اشتغال و تامین نیروی انسانی میانی کشور،
• تاکید بر بومی گزینی و تربیت برای بوم در دانشگاه جامع علمی کاربردی،
• توسعه آموزش های شایستگی محور و شغل مدار و متناسب با نیازهای شاغلین و جویندگان کار،
• حمایت از محققان، مدرسان و دانشجویان در تولید و انتقال فناوری و انجام پژوهش های کاربردی
ایشان در ادامه یادآور شد: ” در فاز اول این همکاری در نظر داریم تا به توسعه نوآوری های کارآفرینانه در بین صنایع خرد، کوچک، متوسط بپردازیم. و تلاش خواهیم کرد تا فناوری‌های سنتی را به فناوری‌های نوین نزدیک کنیم و در تحول این صنایع سنتی موثر باشیم.”

دکتر زارعی این نکته را متذکر شد:کسب وکارهای خرد و کوچک به دنبال تکمیل مهارتهای کاری، بالا بردن تعداد تولید و وارد کردن تکنولوژی‌های موجود به صنایع خود هستند. ”

ایشان با اشاره کلی به موضوعات همکاری در تفاهم نامه اظهار داشت: پیشنهاد می شود تا همکاری با موضوع “اجرای دوره‌های مشترک برای فارغ التحصیلان و دانشجویان و ارائه مدرک معتبر” آغاز شود. زیرا این موضوع به سرعت پاسخگو است و اثربخشی بالایی دارد.

دکتر زارعی ادامه داد:” دانشگاه جامع علمی کاربردی بر آموزش نيروی انسانی متخصص و مورد نياز بخشهای مختلف صنعتی، فرهنگی و اقتصادی تمرکز دارد و ما با توجه به این امر، برنامه آموزش نوآوری کارآفرینانه مطرح کرده ایم. در حقیقت نوآوری همان محوری است که به دنبالش هستیم. در راستای اجرای این برنامه ما می بایست به انتخاب مراکز علمی کاربردی برای اجرای برنامه و انتخاب اساتید و مهارت آموزان بپردازیم، سپس برنامه ریزی در جهت مهارت آموزی با روشهای یادگیری مبتنی بر پروژه، یادگیری مبتنی بر استارت آپ استودیو، یادگیری مبتنی بر بازی، یادگیری ترکیبی و…. صورت خواهد گرفت.”

علاقه‌مندان میتوانند گزارش تصویری این رویداد را از طریق لینک زیر تماشا نمایند.

.

در ادامه این مراسم، تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه تهران و دانشگاه جامع علمی کاربردی امضا گردید.

این تفاهم‌نامه در راستای کمک به ايجاد و توسعه کسب و کارهاي فناور از طريق ارائه خدمات عمومي و تخصصي با ارزش افزوده بالا، آموزش تخصص و مهارت روز دنیا در کسب و کارهای موجود کشور، بالابردن سطح مهارت دانشجویان و فارغ التحصیلان، جذب سرمایه‌گذاری و ورود کارآفرینان و واحدهای صنعتی به بازارهای داخلی و جهانی و با هدف انجام همکاری‌ در حوزه فناوری و کارآفرینی ذیل:
• همکاری و مشارکت در اجرای پروژه‌های پژوهشی- فناوری داخلی و بین المللی
• استفاده از ظرفیت‌های آزمایشگاهی، کارگاهی، تجهیزات و مشاوران تخصصی و کسب و کار طرفین برای کمک به صاحبان ایده و رشد و توسعه شرکت‌های فناور
• اجرای برنامه‌ها و رویدادهای کارآفرینی و فناوری به صورت مشترک
• حمایت از صاحبان ایده و ایجاد کسب و کارهای جدید به صورت مشترک
• اولویت داشتن پارک و شرکت‌های مستقر آن براي انجام طرح‌های پژوهشي و مشاوره‌اي
• انتخاب ایده‌های مناسب سرمایه‌گذاری و فراهم کردن زمینه‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی
• ایجاد زمینه تعامل سه جانبه بین دانشگاه، پارک و شرکت‌های فناور مستقر در پارک به منظور تسهیل تجاری سازی ایده‌ها و محصولات دانش بنیان
• اجرای دوره‌های مشترک برای فارغ التحصیلان و دانشجویان و ارائه مدرک معتبر با لوگوی هر دو طرف تفاهم‌نامه
• همکاری در برنامه‌های مربوط به مراکز رشد و مراکز نوآوری
• مشارکت و بهره‌مندی دانشجویان پژوهشگر دارای ایده‌های برتر استارت‌آپی در صندوق پژوهش و نوآوری دانشگاه تهران
• همکاری دو جانبه در رویدادهای استارت‌ آپی
منعقد شد.

.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.