0O1A6350

دکتر فکور؛ تحقق دانشگاه نسل سوم با همکاری سازمان های کشور

تفاهم نامه همکاری سه جانبه بین پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر و مؤسسه توسعه کسب و کار رویش کوثر در راستای کمک به ايجاد و توسعه کسب و کارهاي فناور از طريق ارائه خدمات عمومي و تخصصي با ارزش افزوده بالا، جذب سرمایه‌گذاری و ورود کارآفرینان و واحدهای صنعتی به بازارهای داخلی و جهانی و با حضور دکتر مهدی فکور رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر محمدصادق واعظی مدیرعامل گروه سرمایه گذاری کشاورزی کوثر و دکتر علیرضا یوزباشی مدیرعامل مؤسسه توسعه کسب و کار رویش کوثر 31 فروردین 1401 منعقد شد.

از جمله زمینه های همکاری این تفاهم نامه می توان به انتخاب ایده‌های مناسب سرمایه گذاری و فراهم کردن زمینه‌های لازم برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، حمایت از صاحبان ایده و ایجاد کسب‌وکارهای جدید به‌صورت مشترک و یا خرید امتیاز بهره‌برداری از آن‌ها، همکاری در احصاء چالش‌ها و سپس ارائه راه‌حل‌های نوآورانه، اجرای برنامه‌ها و رویدادهای کارآفرینی و فناوری به صورت مشترک، همکاری در تبلیغات و اطلاع‌رسانی برنامه‌ها و رویدادهای مشترک، استفاده از ظرفیت‌های آزمایشگاهی، کارگاهی، تجهیزات و مشاوران تخصصی و کسب و کار طرفین برای کمک به صاحبان ایده و رشد و توسعه شرکت‌های فناور، فعال‌سازی ظرفیت‌های شعب دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی، دانشکدگان ابوریحان و دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران جهت ارائه و پیاده‌سازی ایده‌های فناورانه در هلدینگ و شرکت‌های تابعه در زمینه‌های حوزه کشاورزی و دامپروری، همکاری در انتقال فناوری‌های مورد تقاضای شرکت از کشورهای پیش رو در زمینه‌های تخصصی و… اشاره کرد.

در بخش دیگر این مراسم، دکتر فکور رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ضمن اشاره به شعار سال 1401 از همسویی آن با شعار دانشگاه تهران یاد کرد و گفت: امسال در دانشگاه تهران «جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت‌پذیری اجتماعی» مورد توجه قرار گرفته است. همین امر وظایف پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و مجموعه پژوهش و فناوری دانشگاه تهران را سنگین تر می کند.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه رویکرد و امکانات سایر سازمان ها در جهت شعار سال تنظیم خواهد شد و این امر می تواند تسهیلگر فعالیت ‌های ما باشد.
دکتر فکور با بیان این نکته که پارک علم و فناوری دانشگاه تهران بزرگترین پارک دانشگاهی کشور است، تشریح کرد: “امکانات و ظرفیت های مناسبی در پارک وجود دارد. تاکنون از تعداد زیادی صاحب ایده و هسته نوآور حمایت شده است. بسیاری از هسته ها، ظرفیت تبدیل شدن به یک کسب وکار خوب را دارند.”
فکور ضمن اشاره به مبحث نسل سوم دانشگاه ها تاکید کرد:” تحقق این موضوع با همکاری صنایع مختلف میسر می شود. موضوعات آموزشی و پژوهشی در دانشگاه به خوبی مطرح و به آن پرداخته می شود و کشورمان در مرجعیت علمی جایگاه مناسبی دارد. نکته مورد توجه این است که پژوهش های دانشگاهی عموما عرضه محور هستند و این امر با دانشگاه نسل سوم منطبق نیست.”
وی در ادامه افزود:” در دانشگاه نسل سوم موضوعات فناوری و کارآفرینی مورد توجه است. اجرای نیمی از این مسئولیت به عهده ماست و مابقی مسئولیت تحقق دانشگاه نسل سوم به ارگان ها و سازمان های مختلف باز میگردد. ضروریست تا سازمان ها با ما همکاری داشته تا پژوهش‌ها را از عرضه محور به تقاضا محور تغییر یابد.”
رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با تاکید بر این که تفاهم نامه باید وارد مرحله عملیاتی شود، تصریح کرد:” این جلسه شروع خوبی برای شنیدن تقاضاهای مخاطبان است تا بتوانیم با بهره گیری از پتانسیل عظیم دانشگاه تهران اهداف مورد نظر را محقق کنیم.”

دکتر محمدصادق واعظی مدیرعامل گروه سرمایه گذاری کشاورزی کوثر با اشاره به تفاهم نامه ای که در گذشته با دانشگاه تهران منعقد شده است گفت:”روند تفاهم نامه قبلی به خوبی شروع و در حال طی شدن است، این تجربه خوب سبب شد تا تفاهم نامه ای در موضوع اختصاصی کشاورزی تدوین و امضا کنیم.”

دکتر واعظی با تاکید بر شعار سال 1401 اظهار داشت: “این رویکرد کلان، تصمیم ما را در انعقاد این تفاهم نامه قطعی کرد تا بتوانیم در اجرای مباحث مورد نظر مقام معظم رهبری گامی جدی تر برداریم.”
واعظی در ادامه به معرفی هلدینگ کشاورزی کوثر پرداخت و افزود: “هلدینگ کوثر یکی از متنوع ترین هلدینگ های کشور است که در هفت حوزه کسب وکاری مشغول به فعالیت است. شهرت این هلدینگ به حوزه طیور گوشتی و طیور تخم گذار برمی‌گردد. مالکیت نهایی این مجموعه به بنیاد شهید می رسد و امیدواریم تمام قدم هایی که بر میداریم بتواند جبران کننده خون شهدا باشد. “

دکتر علیرضا یوزباشی مدیرعامل مؤسسه توسعه کسب و کار رویش کوثر پس از معرفی مجموعه و فعالیت های آن اظهار داشت:” قبل از نامگذاری سال 1401، جهت گیری های موسسه نیز به این سمت بود و فعالیت خود را در این زمینه شروع کرده بودیم. “

وی در ادامه از دریافت مجوز اولین موسسه سرمایه گذاری خطر پذیر حوزه کشاورزی (VC) از فراگوشت ابراز خرسندی کرد و گفت: “باتوجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و برنامه ریزی های انجام شده توسط موسسه در نظر داریم تا از فعالیت های با ریسک بالا حمایت کنیم و شرکت ها را به این سمت سوق دهیم.”
یوزباشی به تشریح فعالیت های موسسه در حوزه دانش بنیان ها پرداخت و افزود: “یکی از زمینه های مورد توجه موسسه کسب وکارهای خرد و خانگی است که با عنوان توانمندسازی تعریف شده اند.”
مدیرعامل مؤسسه توسعه کسب و کار رویش کوثر از تشکیل تیم های احصا چالش در شرکت ها یاد کرد و اظهار داشت: “این تیم ها به بررسی و تشخیص چالش های شرکت ها پرداخته، پس از آن در نظر داریم تا مراکز شتابدهی و نوآوری خود را راه اندازی کنیم.”
وی در ادامه با اظهار علاقه مندی نسبت به همکاری با دانشگاه تهران گفت: “سیاست بر این است که از قالب تفاهم نامه فراتر برویم. تفاهم نامه شروع کار است و دستیابی به نتیجه موضوع مهمتری است که باید به آن توجه کنیم.”

.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.