روسای پیشین

  مرحوم سید جلال الدین هاشمی دکترا مهندسی شیمی از دانشگاه مک گیل کانادا (مسئول راه اندازی) 1381-1383
  ناصر معصومی دکترا مهندسی برق از دانشگاه واترلو کانادا 1384-1385
  علیرضا طلایی دکترا علوم گیاهی از دانشگاه ویکتوریا منچستر انگلیس 1385-1386
  قاسم عموعابدینی دکترا بیوتکنولوژی از دانشگاه آخن آلمان 1387-1390
  حمید راشدی دکترا مهندسی شیمی از دانشگاه علم و صنعت 1390-1391
  امیرعلی سیف الدین دکترا مهندسی صنایع از دانشگاه امیرکبیر 1391-1393
  محمدجعفر صدیق دکترا مهندسی مکانیک از دانشگاه مک گیل کانادا 1393-1396

مسیر فعالیت

راه اندازی

مطابق برنامه دانشگاه براي ايجاد پارك علم و فناوري، ابتدا با شروع فعاليت مركز كارآفريني در سال 80 در چارچوب طرح “كاراد” سازمان سنجش، پس از آن با اخذ موافقت اصولي مركز رشد واحدهاي فناوري از وزرات علوم، تحقيقات و فناوري در سال 82 و در ادامه با ارائه برنامه كسب و كار پارك علم و فناوري (Business Plan) در سال 83 به وزارت علوم، در مورخ 4/5/84 موفق به اخذ موافقت اصولي از شوراي گسترش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گرديد.

پس از طي مراحل فوق با در اختيار گرفتن بخشي از فضاي موسسه چاپ و انتشارات در وسعتي حدود دو هكتار، فعاليت عمراني خود را آغاز كرد كه عملا در اواسط اسفندماه 84 نائل به بهره برداري از ساختمان و انبارهاي قديمي مرمت شده گرديد.

همزمان با فعاليت عمراني، اساسنامه، ساختار تشكيلاتي، پست هاي سازماني و شرح وظايف تهيه و از طرف هيات امناء محترم دانشگاه مصوب و به پارك ابلاغ شد.

توسعه

فضاي مورد نياز براي گسترش پارك بر اساس مصوبه هيات رئيسه محترم دانشگاه شامل بخشی از اراضي و ساختمان هاي پرديس شمالي دانشگاه به وسعت 1/4 هكتار (سال 84) و زمینی به مساحت 75 هکتار از اراضی دانشگاه واقع در مرادآباد پونک (سال 86) به پارک اختصاص داده شد. تدوین طرح جامع عمرانی پارک در سایت اصلی برای اجرای طرحی با زیربنای 52 هزارمترمربع از سال 86 آغاز شد.

طولانی بودن زمان اجرای طرح جامع و تعداد بالای متقاضیان استقرار در پارک موجب شد که با هماهنگی دانشگاه و به عنوان برنامه کوتاه مدت، گسترش فضای فیزیکی پارک از طریق واگذاری ساختمان های موجود دانشگاه و بازسازی آن ها صورت پذیرد. توفیق این برنامه در همکاری با پردیس ها و دانشکده های دانشگاه برای راه اندازی شعبه های تخصصی پارک و بهره برداری از ظرفیت علمی اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه بودکه از سال 87 آغاز شد.

همچنین با پیگیری های انجام شده ردیف مستقل بودجه پارک از سال 89 به قانون بودجه کل کشور اضافه شد.

گام بعدی توسعه فعالیت پارک در سال 93 با بازنگری برنامه های حمایتی پارک شروع شد. با توجه به دسترسی آسان به نخبگان دانشگاهی و در راستای تحول دانشگاه تهران به دانشگاه کارآفرین، برنامه های حمایتی از هسته های نوآور و پیش رشد بر اساس ایده های فناورانه اعضای هیات علمی و دانشجویان نخبه دانشگاه تهران با امکان استفاده از ظرفیت های آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه برنامه ریزی شد.

به منظور تامین و بهبود فضاهای رفاهی و جانبی پارک، سالن چند منظوره به مساحت 340 متربع و سالن نمایشگاهی با طراحی ویژه به مساحت 530 مترمربع در سال 96 به بهره برداری رسید.

تحول

از ابتدای تاسیس و طی 13 سال فعالیت، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به حمایت بیش از 500 شرکت و 350 هسته فناور شده است.

طبق آخرین آمار در سال 96، تعداد اشتغال ایجاد شده حدود 2130 نفر که حدود 76 درصد کارکنان دانشی (دارای تحصیلات دانشگاهی) بوده اند؛ گردش مالی شرکت ها بیش از 700 میلیارد تومان که بیش از 65 درصد درآمد شرکت ها بر اساس فعالیت های دانش بر حاصل شده است؛ و حدود 70 درصد از فعالیت های شرکت های مستقر دارای سطح تکنولوژیک بالا و متوسط رو به بالا ارزیابی شده است.

مساحت زیربنای فضاهای در حال بهره برداری پارک (سال 97) بیش از 18 هزار مترمربع می باشد که امکان استقرار حدود 150 شرکت فناور را فراهم می کند.

احداث فاز اول طرح جامع عمرانی سایت امیرآباد پارک با مساحت 22 هزار مترمربع که از سال 94 شروع شده است، در حال اجراست که در صورت تامین سرمایه از طریق بخش خصوصی، پیش بینی می شود در سال 1400 به بهره برداری برسد. همزمان دو طرح عمرانی دیگر با مساحت های 4700 و 1600 مترمربع در حال اجراست.

همچنین با مصوبه هیات محترم امنا (سال 95)، 541 هزار مترمربع از مساحت شهر دانش دانشگاه تهران به پارک اختصاص یافته است که امکان استقرار حدود 800 شرکت فناور و اشتغال 25 هزار نیروی دانش آموخته دانشگاهی را فراهم می آورد.

بازمهندسی برنامه ها و تدوین نقشه راه پارک بر اساس تعاریف جهانی و بومی سازی آن با شرایط ایران، یکی از مهمترین اقدامات پارک در سال 97 می باشد. تغییر استراتژیک برنامه های پارک برای رسیدن به پارک های نسل چهارم و تعریف مدل مالی پارک برای تامین بودجه مورد نیاز و عدم وابستگی به بودجه دولتی با تعریف برنامه های جدید تجاری سازی و انتقال فناوری، دو گام مهم است که در حال برنامه ریزی و اجراست.

مهمترین گام توسعه پارک، با طراحی و برنامه ریزی شبکه فناوری دانشگاه تهران با مدیریت راهبردی و نظارت پارک و تصویب آن توسط هیات محترم رئیسه دانشگاه در سال 97 برداشته شد. بر اساس این طرح، شعبه های مرکز نوآوری و مرکز رشد در سطح دانشگاه و در حوزه های تخصصی با همکاری پردیس ها و دانشکده ها راه اندازی می شوند.